Wpływ sponsorów na poziom Ekstraklasy

ePiotrkowKraj Poniedziałek, 29 lipca 20190 969
Pieniądze w dzisiejszym futbolu odgrywają ogromną rolę, a jednym z największych źródeł przychodów do klubowej kasy stanowią sponsorzy. Jednak, czy mają oni realny wpływ na poziom rozgrywek?
fot.pixabay.com

W pierwszej kolejności wypadałoby zająć się tym skąd polskie kluby biorą pieniądze, a właściwie skąd bierze się większość z nich. Największą część przychodu stanowią prawa do transmisji telewizyjnej. Kolejne to sprzedaż gadżetów, choć w  przypadku krajowych zespołów, nie ma, co liczyć na takie wyniki, jakie osiągają czołowe drużyny zagranicznych lig. Ciężko również oczekiwać napływu dużych sum ze sprzedaży biletów, w obecnym sezonie na pierwszym meczu Mistrza Polski nie pojawiło się nawet 5 tysięcy osób. W rodzimej ekstraklasie nie mamy również sytuacji, w których zespoły mogłyby dużo zarobić na sprzedaży wychowanka, chociaż istnieje tu kilka odstępstw. Sytuację klubowych finansów ratują sponsorzy.

 

Najczęściej poprzez wykupowanie miejsca na reklamę  na koszulkach, czy , nazwy stadionów stąd mamy np. Pepsi Arenę.

Nowi sponsorzy sezonu często są szansą dla drużyn na powiększenie swoich zasobów pieniężnych. Poza tegoroczną zmianą  tytularnego partnera rozgrywek, nowym patronem może poszczycić się Piast Gliwice. Gliwiczanie od tego sezonu rozpoczynają współpracę z BetClickiem, tym samym dołączając między innymi do Legii Warszawa i Lechii Gdańsk, które również sponsorowane są przez firmy prowadzące zakłady losowe. 

 

Bukmacherzy często chcą wyróżnić kibiców oferując im specjalne kody promocyjne. Wachlarz bonusów jakie mają do zaoferowania są przeróżne od jednorazowego doładowania konta do zawierania zakładów, przez pomnożenie wpłaconej kwoty, do zwrotu pieniędzy w przypadku przegranej. Firmy te niekiedy przeprowadzają losowanie dla kibiców, w których do zdobycia są koszulki sponsorowanej drużyny. W taki sposób zespoły piłkarskie i bukmacherzy wzajemnie się napędzają. Kluby za opłatę zapewniają reklamę, a firmy poprzez bonusy związane z daną drużyną niejako utrzymują przy niej niedzielnych kibiców, co po części przekłada się na sprzedaż biletów.

 

Wracając do pytania, czy sponsorzy mają wpływ na poziom Ekstraklasy? Faktem jest, że to oni w znacznej mierze wspierają kluby. Jednak to nie oni, zarządzają pieniędzmi. Nieodpowiedni ludzie na nieodpowiedni stanowisku, mogą dokonywać złych inwestycji. Stąd też sponsorzy nie mają wpływu na to jak grają zespoły, to nie oni decydują o transferach piłkarskich, ani o zmianach w pionie szkoleniowym. 

 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat