Wolbórz: Wymień stary piec - wnioskuj o dotację

ePiotrkowRegion Środa, 17 lutego 20217 1672
Do końca 2023 roku trzeba będzie wymienić pozaklasowe stare piece do ogrzewania domów. Burmistrz Wolborza zachęca mieszkańców całej gminy, do skorzystania z dotacji na wymianę pieca.
fot.: pixabay

Jeśli posiadamy kocioł starszy niż 5 lat, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie ma on przypisanej klasy. Dziś każdy sprzedawany nowy piec powinien być kotłem co najmniej 5 klasy. 

 

Jaka klasa kotła jest najlepsza?

W największym uproszczeniu, im wyższa klasa kotła, tym jego większe zaawansowanie technologiczne i niższa emisja szkodliwych dla środowiska pyłów. Piąta, najwyższa klasa gwarantuje efektywne działanie pieca, długie utrzymywanie ciepła i oszczędności wynikające z mniejszego zużycia paliwa.

 

Wiele gospodarstw domowych wciąż jednak posiada kocioł klasy trzeciej i czwartej lub tzw. piec pozaklasowy. Tych ostatnich, pozaklasowych, jest w Polsce bardzo dużo i zakaz ich używania pojawi się z końcem 2023 roku. Dla kotłów 3 i 4 klasy termin wymiany upływa 31.12.2027. Klasę kotła znajdziemy w jego instrukcji obsługi. Klasyfikacje kotłów w Polsce pojawiły się w 2002 roku.

 

Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros przypomina o uruchomionym w Gminie Wolbórz w 2019 roku programie dotacyjnym na wymianę starych pieców. Wysokość dotacji celowej, jaką można otrzymać wynosi 50% kosztów inwestycji, jednak nie więcej niż 5.000 zł brutto dla budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub dla mieszkania w budynku wielorodzinnym.

 

Wnioski o udzielenie dotacji celowej ze środków budżetu gminy Wolbórz można składać do 31 marca każdego roku kalendarzowego. Regulamin programu (dostępny tutaj), określa zasady udzielania dotacji celowych osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym ze środków budżetu gminy na zadania służące ochronie powietrza, polegające na wymianie źródeł ciepła na korzystniejsze pod względem sprawności energetycznej oraz efektów ekologicznych, w tym na:

  • ogrzewanie gazowe
  • ogrzewanie elektryczne
  • ogrzewanie olejowe
  • pompy ciepła
  • automatyczne kotły retortowe opalane granulatem drzewnym, tzw. peletem, spełniające wszystkie parametry związane ze sprawnością urządzenia oraz emisją zanieczyszczeń do powietrza, odpowiadające 5 klasie normy PN-EN 303-5:2012, które uzyskały certyfikat wystawiony przez akredytowaną jednostkę badawczą
  • automatyczne kotły retortowe opalane ekogroszkiem, nieposiadające dodatkowego rusztu umożliwiającego spalanie innych paliw stałych, spełniające wszystkie parametry związane ze sprawnością urządzenia oraz emisją zanieczyszczeń do powietrza, odpowiadające 5 klasie normy PN-EN 303-5:2012, które uzyskały certyfikat wystawiony przez akredytowaną jednostkę badawczą.

Prawo do dotacji przysługuje, osobom fizycznym nie posiadającym statusu przedsiębiorcy oraz wspólnotom mieszkaniowym. 


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_darko ~gość_darko (Gość)17.02.2021 19:52

Polecam program Czyste Powietrze. Sam skorzystałem i otrzymałem dotację do pompy ciepła.

13


gość_franek ~gość_franek (Gość)17.02.2021 18:19

Koza najlepsza

20


gość_ola ~gość_ola (Gość)17.02.2021 12:55

Czy w Piotrkowie też są takie dotacje? Czy ktoś z nich korzystał? Proszę o wypowiedzi osób, które skorzystały z takich dotacji. Z góry dziękuję.

11


Dziubek ~Dziubek (Gość)17.02.2021 13:32

Zobaczcie czy czasem firma z Trójmiasta nie jest w to zmieszana, bo już w Moszczenicy mieli wymieniać piece i tylko na rachunkach za "projekt" się skończyło.

40


gość_janusz ~gość_janusz (Gość)17.02.2021 13:13

Kiedyś to były kotły teraz to nima

40


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat