Wola Krzysztoporska. To będzie budżet stabilnej kontynuacji

ePiotrkowRegion Sobota, 09 stycznia 2021124 4354
Radni Rady Gminy Wola Krzysztoporska jednogłośnie uchwalili zaproponowany przez wójta Romana Drozdka budżet gminy na rok 2021. Głosowanie nad uchwałą budżetową było poprzedzone spotkaniami w komisjach Rady oraz opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej, która sprawdziła projekt budżetu pod kątem finansowym. I – jak co roku – na inwestycje udało się wygospodarować pokaźną kwotę niemal 10 mln zł z perspektywą, że już w styczniu powiększy się ona o kolejnych kilka milionów.

A oto kilka najważniejszych liczb budżetu 2021:

Dochody - 66.419.240 zł
Wydatki - 70.419.240 zł
Wydatki majątkowe (inwestycje) - 9.871.315 zł

 

- Przygotowany budżet jest wyzwaniem na 2021 rok. Cieszę się, że opinie komisji są pozytywne i jednogłośne. To znaczy, że nie jesteśmy zaskoczeni tym budżetem. Staram się tymi planami dzielić z państwem z wyprzedzeniem – mówił do radnych wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. – Nasze dochody własne to niespełna 30 mln zł. Resztę stanowią subwencje, dotacje i dofinansowania. Ale, co najważniejsze, staramy się szukać pieniędzy w źródłach zewnętrznych i tu efekty mamy bardzo dobre (jak choćby pieniądze z Funduszu Inwestycji Lokalnych). Patrząc na ten budżet szerzej, w perspektywie kolejnych lat, nazwałbym go budżetem stabilnej kontynuacji. Znamy priorytety i szukamy pieniędzy, aby realizować potrzeby mieszkańców. To dobry, bogaty w inwestycje budżet z tendencją rozwojową. Inwestycji będzie ok. 22 (uwzględniając 5 projektów z 2020 r. zaliczonych do tzw. wydatków niewygasający). Na nowe inwestycje w 2021 r. zapisanych zostało niemal 10 mln zł, a już wiadomo, że zmieni się to w pierwszych dniach stycznia, gdzie wprowadzimy do budżetu dodatkowe środki (ok. 6 mln zł) z Funduszu Inwestycji Lokalnych przeznaczone na kanalizację północnej części gminy (Krężna, Kozierogi, Piekarki). Będzie to miało olbrzymi wpływ na rozwój naszego obszaru. Priorytetem w 2021 r. (a i w kolejnych) będzie więc gospodarka ściekowa. Kolejne wnioski o dofinansowanie już zostały złożone (a dotyczą kanalizacji w Oprzężowie, Rokszycach Drugich, Kolonii Woźniki i Gomulinie). Ale nie zapominamy też o innych sferach życia. Na infrastrukturę drogową zaplanowaliśmy ok. 1,5 mln zł (plus wnioski do Funduszu Dróg Samorządowych). Ważne miejsce zajmie też gospodarka mieszkaniowa (ponad 6 mln zł), a efekty widać będzie już w 2021 r. Zakończy się bowiem budowa gminnych budynków komunalnych w Woli Krzysztoporskiej, co pozwoli na likwidację tych budynków, które już nie nadają się do użytkowania. Termomodernizacji poddane zostaną 3 budynki gminne (Parzniewice, Jeżów, Gomulin). Dokończona też zostanie modernizacja dwóch świetlic – w Woli Krzysztoporskiej i Gomulinie.


To najważniejsze kierunki inwestycyjne, ale są też bolączki. Tą największą, ale i jednocześnie ważnym zadaniem, jest oświata. To 31% budżetu i ponad 21,5 mln zł, a subwencja oświatowa to zaledwie nieco ponad 12 mln zł. Resztę musimy dołożyć z własnego budżetu, ale na oświatę nie możemy szczędzić. W ryzach staramy się też trzymać wydatki na administrację (5,2 mln zł). W 2021 r. zakładamy 4-milionowy deficyt finansowany z kredytów i pożyczek, ale posiadamy też nadwyżkę i będziemy rozważać obniżenie zadłużenia, żeby w przyszłości móc skorzystać z kredytów i pożyczek w przypadku pozyskania kolejnych środków zewnętrznych, by zapewnić tzw. udział własny.


Konstrukcja budżetu uwzględnia bardzo trudny czas. Kiedy w ciągu roku będziemy go ulepszać, musimy brać pod uwagę stabilność w obliczu złej sytuacji epidemiologicznej. Musimy mieć bezpieczną nadwyżkę. Podsumowując - jest to dobry budżet, uwzględniający potrzeby większości mieszkańców. Cieszę się i dziękuję, że zyskał on jednogłośne poparcie wszystkich radnych – mówił wójt Roman Drozdek.

 

Najważniejsze inwestycje 2021 i ich szacowany koszt:

- Budowa gminnych budynków mieszkalnych w miejscowości Wola Krzysztoporska - 3.100.000 zł
- Rozbudowa i zagospodarowanie terenu wokół Domu Ludowego w Gomulinie - 2.249.000 zł
- Kompleksowa termomodernizacja budynków gminnych na terenie gminy Wola Krzysztoporska (Jeżów, Parzniewice, Gomulin) - 2.400.000 zł
- Budowa parkingu w miejscowości Bujny - 500.000 zł
- Przebudowa drogi gminnej Nr 110457E w miejscowości Glina - 50.000 zł
- Wykup wodociągu Parzniewice - 350.000 zł
- Budowa parkingu przy Szkole Podstawowej w Parzniewicach - 300.000 zł
- Budowa stacji uzdatniania wody Parzniewice - 200.000 zł
- Przebudowa kotłowni w Domu Ludowym w Woli Krzysztoporskiej - 171.315 zł
- Budowa kanalizacji dla północnej części gminy - 150.000 zł
- Utwardzenie terenu wokół Domu Ludowego Laski - 130.000 zł
- Przebudowa ul. Kościuszki wraz z budową chodnika i parkingu w Woli Krzysztoporskiej (projekt) - 60.000 zł
- Modernizacja ujęcia wody w Rokszycach - 54.000 zł
- Wykonanie piłkochwytów - boisko w Woźnikach - 20.000 zł
- Wymiana dachu na budynku SP Parzniewice (projekt)- 15.000 zł
- Zakup kosiarki dla Szkoły Podstawowej w Krzyżanowie - 12.000 zł
- Modernizacja dachu na budynku komunalnym w Woli Krzysztoporskiej (projekt)- 10.000 zł 

 

W 2021 r. kontynuowane też będą przedsięwzięcia z ubiegłorocznego budżetu, których z różnych powodów nie można było ukończyć w 2020 r. (tzw. wydatki niewygasające). A będzie ich łącznie za kwotę 1.512.747 zł.
- Budowa drogi w miejscowości Kacprów (dokumentacja techniczna) - 27.675 zł
- Budowa drogi w miejscowości Wygoda (dokumentacja techniczna) - 24.477 zł
- Modernizacja ujęcia wody w Gomulinie (dokumentacja) - 95.817 zł
- Wykonanie przepięć do sieci kanalizacji sanitarnej w Woli Krzysztoporskiej - 722.310 zł
- Przebudowa Domu Ludowego w Woli Krzysztoporskiej - 642.468 zł


Zainteresował temat?

1

4


Komentarze (124)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

cała prawda o PIS ~cała prawda o PIS (Gość)14.01.2021 09:48

Wy którzy popieracie Wójta i PIS:
Oto cała prawda o Was:
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/walka-w-pis-tasma-to-tylko-wierzcholek-gory-lodowej-komentarz-dziubki/jmbrtn4


Porozdawaliście posadki państwowe i samorzadowe i tak jest też we Woli: wystarczy popatrzeć kto jest zatrudniony w Urzędzie Gminy, kto jest zatrudniony w Wodociagach i kto jest zatrudniony w Spółce Wodnej.
Oto całą prawda o PIS.

00


na nie ~na nie (Gość)12.01.2021 07:49

Ktoś powiedział: "Setki ha przeznaczonych pod inwestycje"
Sprzedaż polskiej ziemi obecnie nazywają hucznie inwestycjami. Sprzedali zakłady pracy, sprzedali dobra naturalne. Pozostała ziemia. Za chwilę też zostanie sprzedana.
I nie gadajcie że to jest ok. To wójt odpowiada za to we Woli że tyle ziemi jest przeznaczone pod sprzedaż obcemu kapitałowi.
Dlatego jestem na nie dla wójta i PIS. Bo nimi tacy patrioci, niby odzyskują polską własność a po cichaczu idzie sprzedaż pełną parą.

11


obcy kapitał ~obcy kapitał (Gość)12.01.2021 07:55

Wójt uważa że duże pieniądze są z Kauflandu bo zapłaci 3 mln podatku. Tylko do takeigo Kauflandu towar Niemcy przyworzą ze sowjego kraju i zarbiają w takim centrum dystrybucyjnym setki milionów.
Znajmoy opowiadał jaki towar przychodzi: my nie możemy sprzedać swoich świń, bo olbrzymie ilości przychodza z Niemiec.
Polskość nadal jest dobijana. Widać teraz co się dzieje. Jakie obiekty w dobie kryzysu są zamnkięte: głównie polskie: restauracje, puby, ośrodki wypoczynkowe, hotele i już są duże próby aby je wykupć przez kapitał zagraniczny bo za chwilę poslcy właściciele zbankrutują.
Jestem zdecydowanie na nie dla Wójta Romana. To on sprowadził n.in. Kaufland na nasze ziemie. A Kaufland będzie dbał o swoich czyli Niemców. Tak przykład powinniśmy brać: dbać o swoich a nie ściągać obcy kapitał na nasze ziemie.

11


normalnie myślący ~normalnie myślący (Gość)12.01.2021 15:27

Czytam te komentarze i oczom niedowierzam że w 21 wieku jeszcze taki ciemnogród i brak elementarnej wiedzy. Ludzie Wójt przeznaczył tereny pod inwestycje a nie sprzedarz. Wójt nie jest właścicielem tych terenów. Właścicielem jest Kowalski i to on może inwestować i to on może sprzedać Polakowi lub Niemcowi i Wojt mu tego nie zabroni. Jak się iwestować niechce uprawiać się niechce robić się niechce to się sprzedaje. I jak się sprzedało to do kogo pretensja? No chyba nie do Wójta. Dlatego ludzie skończcie z tą podłością pomawiania bo grzeszycie i pewnie jeszcze do Kościoła chodzicie. Zgroza.

11


obserwator07 ~obserwator07 (Gość)10.01.2021 21:42

Na tyle dobrej roboty ile odwala ten wójt tyle obelg i kłamstw. Że ten Drozdek chce jeszcze dla tego Ciemnogrodu pracować. Dziwię się i wyrażam mu Wielki Szacunek.O takim Wójcie marzą wszystkie gminy. Tym ludziom z Woli to tylko dać Komuniste bo już zapomnieli o marnotrawstwie z przeszlosci.

66


Z.... z Woli ~Z.... z Woli (Gość)12.01.2021 08:02

W przypadku wójta: jego planów miejscowych i terenów inwestycyjnych ciśnie się tylko jedno słowo na literę Z:
Zgodnie z poniższym cytatem:
Hipolit Cegielski: "Kto ziemię, przemysł i handel oddaje w ręce cudzoziemców, ten sprzedaje narodowść swoją, ten zdradza swój naród"

21


anty wójt ~anty wójt (Gość)12.01.2021 08:00

Wójt to przykład wspierania: ale zagranicznych inwestorów, plany miejscowe są robione pod obcy kapitał. Żaden z niego patriota. Byle tylko sprzedać ziemię żeby tylko trochę podatku było i za to pobudować domy ludowe.
Tylko obcy kapitał jak przyjdzie to nie będzie kupował u polaka (szczególnie w dobie kryzysu) - będzie wspierał swoich: Holendrów, Niemców, Francuzów. A my będziemy mieli świnie po 3 zł i na próżno będizemy protestować.
Ludzie wybrali sobie takiego wójta i będą mieli na co zasłużyli a jak zostaną bez ziemi, domów i pracy to do siebie będą mieli pretensji.

10


gość_przedsiębiorca ~gość_przedsiębiorca (Gość)09.01.2021 13:06

I tak większość naszych podatków przejadają, taka gmina

40


gość_gość ~gość_gość (Gość)10.01.2021 20:33

Oj ktoś tu Panu wójtowi jedzie po rajtach.

81


gość_gość ~gość_gość (Gość)11.01.2021 04:54

Ludzie Przecież będzie węzeł w rokszycach pod s 12 to zjazd bedzie

12


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat