Wola Krzysztoporska pod względem inwestycji najlepsza w powiecie

Region Czwartek, 17 października 20191 2797
Nie tylko najlepiej w powiecie, ale i bardzo wysoko w kraju (158. miejsce na 1547 gmin wiejskich) plasuje się gmina Wola Krzysztoporska pod względem inwestycji. Tak wynika z rankingu „Inwestycje samorządowe 2016–2018” opublikowanego przez „Wspólnotę” - jedno z najbardziej opiniotwórczych czasopism poświęconych samorządom.

Ładuję galerię...

Budowa 17 km sieci kanalizacyjnej za ponad 20 mln zł, 21 kompleksów sportowo-rekreacyjnych składających się z placów zabaw i siłowni, budowa czy modernizacja domów ludowych będących centrami kultury i działalności lokalnych stowarzyszeń, kilometry wyremontowanych dróg gminnych – to m.in. te inwestycje pozwoliły gminie Wola Krzysztoporska znaleźć się na 158. miejscu spośród 1547 gmin wiejskich w kraju. To najlepsza pozycja wśród wszystkich gmin powiatu piotrkowskiego. Za Wolą znalazły się: Czarnocin (243. miejsce), Grabica (393.), Aleksandrów (617.), Ręczno (648.), Moszczenica (797.), Gorzkowice (815.), Łęki Szlacheckie (826.), Rozprza (1321.). W kategorii „miast innych” Wolbórz zajął 107. miejsce (wśród 597 podobnych miast), a Sulejów 462. Ale licząc nawet te dwa miasta, i tak gmina Wola Krzysztoporska wydała najwięcej na inwestycje, licząc per capita, czyli na mieszkańca, a dokładnie 1156,38 zł. Dla porównania Wolbórz wydał 1008,09 zł, Czarnocin 1025,55 zł, a Rozprza 361,44 zł.

 
Co daje gminie Wola Krzysztoporska tak dobrą pozycję? - Przede wszystkim umiejętność pozyskiwania dotacji ze wszelkich dostępnych źródeł – krajowych i zagranicznych. To jest recepta na sukces inwestycyjny – mówi wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. - A poza tym rygorystyczna polityka dotycząca głównie wydatków bieżących. To pozwala zgromadzić środki niezbędne na wkład własny do przedsięwzięć, które otrzymały dofinansowanie zewnętrzne. Ważne jest też planowanie i przygotowywanie projektów koniecznych do wykonania inwestycji i aplikowania o środki zewnętrzne – dodaje wójt gminy.

Warto dodać, że dofinansowanie ze środków zewnętrznych dla gminy Wola Krzysztoporska w latach 2016-2018 wyniosło ponad 13 mln zł.

 

W województwie łódzkim Wola Krzysztoporska znalazła się na 16. miejscu (na 132 gminy wiejskie), a wyprzedzają nas przede wszystkim gminy górnicze, m.in.: Kleszczów, Rząśnia, Sulmierzyce, Szczerców.

 

Powiat piotrkowski z kolei znalazł się w rankingu na 179. miejscu (na 314 powiatów w Polsce) i na inwestycje – licząc na mieszkańca - wydał 151,61 zł (najlepsze powiaty wydają ponad 500 zł).

 

Całe zaś województwo łódzkie wypada niestety najgorzej w kraju, od lat zajmując ostatnią pozycję.

 

Jak mówi jeden z autorów podsumowania Paweł Swianiewicz, profesor ekonomii, kierownik Katedry Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego i Julita Łukomska, adiunkt w tej samej katedrze: „Ranking wydatków inwestycyjnych to jedno z najważniejszych zestawień pokazujących aktywność samorządów w Polsce”.

 

 

(źródło: UG Wola Krzysztoporska) 


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (1)

Chcesz dodać komentarz?Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
Maria Nowak Maria Nowakranga17.10.2019 10:52

A czy nie jest tak czasem w tej gminie że:
Czy napewno ta gmina jest taką rekordzistką?
Ogranicza się zatrudnienie żeby wykazać najniższe zatrudnienie?. Nie ma specjalistów do zajmowania się projektami?
W ramach przetargów trzeba wynajmować specjalistów, biura projektowe i innych maści ludzi do zrealizowania projektu?
Więc na same inwestycje (faktyczne materiały potrzebne do budowy) pozostaje może trochę więcej niż połowa?
Natomiast pozostała część idzie na zadania, które mogliby wykonywać pracownicy gminy?
Ktoś kiedyś wspominał że w urzędzie wojewódzkim są ludzie na telefon z tej gminy?
CZY TO PRAWDA?
I czy nie jest tak że później ta gmina chwali się najniższym wskaźnikiem zatrudnienia, największymi inwestycjami?
A tak naprawdę to w ramach tych inwestycji część pieniędzy idzie na zadania nie związane? Analiza, wyceny, projekty, nadzór inwestorski, odbiory
- bo tak naprawdę nie ma ludzi w gminie, którzy mogli by się tym zająć?
Proszę o odpowiedź.

62


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat