Wola Krzysztoporska: „Szkoła Inspiracji” już po półmetku

Region Środa, 21 marca 20182 2914
Dzieci cieszą się z nowego sprzętu komputerowego, nauczyciele zdobywają nowe kwalifikacje. Wszystko w ramach projektu „Szkoła Inspiracji” realizowanego w dwóch placówkach na terenie gminy Wola Krzysztoporska. Na ten cel pozyskano ponad 250 tys. zł z Europejskiego Funduszu Społecznego.

W ramach „Szkoły Inspiracji” już od roku prowadzone są dodatkowe zajęcia dla uczniów. Nauczyciele kończą studia podyplomowe, kursy i szkolenia. W nowoczesne narzędzia technologii informacyjnej i materiały dydaktyczne wyposażono szkolne pracownie. Projektem objęte zostały szkoły podstawowe w Bogdanowie i Parzniewicach, a dokładnie 67 uczniów i 23 nauczycieli. – Projekt ma przede wszystkim zwiększyć szanse edukacyjne dzieci, ale również podnieść kompetencje, kwalifikacje nauczycieli – tłumaczy wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek.


W obu placówkach prowadzone są zajęcia rozwijające tzw. kompetencje kluczowe. W SP Bogdanów uczniowie uczestniczą w lekcjach rozwijających zdolności matematyczne („Matematyczni entuzjaści”), w lekcjach języka obcego („Koło języka angielskiego”) i przedsiębiorczości („Młody – przedsiębiorczy”). Podobnie jest w SP w Parzniewicach, gdzie uczniowie biorą udział w zajęciach matematycznych („Mistrz matematyki” dla klas V i VI i „Koło matematyczne” dla uczniów klas III – IV), języka obcego („Angielski is easy”) i przedsiębiorczości („Koło młodego przedsiębiorcy”).

 
Ale nie zapomniano także o uczniach, którzy słabiej radzą sobie z nauką. Dla nich zorganizowano zajęcia wyrównawcze. W obu szkołach dzieci mogą się podciągnąć z angielskiego i z matematyki.

A żeby było łatwiej i przyjemniej się uczyć, na potrzeby projektu kupiono pomoce dydaktyczne - plansze, gry, quizy, testy, programy multimedialne do nauki języków, słowniki, fiszki. Poza tym w Bogdanowie pracownia informatyczna wyposażona została w 10 laptopów dla uczniów i jeden dla nauczyciela. Do nauki służy też tablica interaktywna z oprogramowaniem i projektor multimedialny.

Zestaw interaktywny pojawił się również w pracowni językowej (tablica interaktywna, komputer przenośny, rzutnik multimedialny), a pracownia matematyczna wyposażona została w wizualizer.


- Ten projekt przynosi widoczne efekty, bo uczniowie robią postępy w nauce. Szczególnie dobrze widać to przy nadrabianiu zaległości z angielskiego i matematyki. Poza tym dzieci mogą się zapoznać z podstawami przedsiębiorczości i zrozumieć, jak funkcjonuje współczesny świat. Warto dodać, że praca dzieci jest regularnie monitorowana i diagnozowana z pomocą testów. Te przeprowadzone w połowie trwania projektu wykazały poprawę poziomu wiedzy i umiejętności – mówi Tamara Kałcz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bogdanowie.


Podobny sprzęt trafił do Szkoły Podstawowej w Parzniewicach - zestaw interaktywny do pracowni informatycznej (tablica interaktywna z oprogramowaniem, projektor multimedialny), zestaw interaktywny do pracowni językowej (tablica interaktywna, komputer przenośny, rzutnik multimedialny). Pracownię informatyczną wyposażono w 11 komputerów przenośnych wraz z oprogramowaniem.

- Uczniowie cieszą się bardzo z nowego sprzętu komputerowego i atrakcyjnych pomocy dydaktycznych, szczególnie tych do matematyki i języka angielskiego. Taki projekt to ogromna szansa dla dzieci z małych miejscowości – mówi Paulina Dziadczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Parzniewicach.


W obu szkołach rozwijane są też kompetencje cyfrowe uczniów - w Parzniewicach poprzez „Koło informatyczne” i „Grafikę komputerową dla początkujących”, a w Szkole Podstawowej w Bogdanowie poprzez „Koło informatyczne” i „Koło przyszłych grafików”.

Pomoc otrzymują również uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W ramach projektu w szkołach prowadzone są: zajęcia z logopedą, kompensacyjno-rewalidacyjne, gimnastyka korekcyjna.


Szkoli się także kadra pedagogiczna (studia podyplomowe z języka angielskiego, z logopedii, fizyki; kurs grafiki komputerowej, szkolenia w zakresie stosowania nowoczesnych technologii w edukacji).


Zajęcia z dziećmi potrwają do końca czerwca 2018 r., a podsumowanie projektu ma nastąpić do 31 lipca.


Projekt realizowany jest w ramach Osi Priorytetowej XI „Edukacja, Kwalifikacje, Umiejętności”, Poddziałanie XI.1.2 „Kształcenie ogólne” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

ad ~ad (Gość)21.03.2018 22:37

Gmina najlepiej zarządzana w powiecie....

11


anita ~anita (Gość)21.03.2018 13:10

czas na zmianę władz w tej gminie

22


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat