Wojska Obrony Terytorialnej pomogą w walce z koronawirusem

ePiotrkowŁódzkie Czwartek, 12 marca 20207 4460
Wojska Obrony Terytorialnej zmieniają model funkcjonowania formacji ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Powód to oczywiście chęć pomocy w powstrzymaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa. Łódzcy Terytorialsi będą wspierać służby specjalistyczne, odciążać cywilną służbę zdrowia, wspierać opiekę osób starszych oraz edukować otoczenie.
flickr.com

- Na obecnym etapie bezpośrednia walka z koronawirusem nie jest możliwa, dlatego Wojska Obrony Terytorialnej w ramach działań Sił Zbrojnych RP będą podejmowały szeroko zakrojone działania profilaktyczne – mówi mjr Arkadiusz Rubajczyk, szef Sekcji Komunikacji Społecznej, oficer prasowy 9. Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej. - Działalność szkoleniowa Wojsk Obrony Terytorialnej zostanie ograniczona, zmianie ulegnie model pracy i służby oraz zostaną wdrożone rozwiązania profilaktyczne skutkujące ograniczeniem ryzyka transmisji koronawirusa na/przez żołnierzy WOT i członków ich rodzin.

 

Żołnierze WOT, a więc i łódzcy Terytorialsi, będą wspierać służby specjalistyczne, odciążać cywilną służbę zdrowia, wspierać opiekę osób starszych oraz edukować otoczenie i personel własny w celu ograniczenia skutków rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

 

Od 12 marca od godz. 9.00 do odwołania zmienia się model funkcjonowania WOT: ze szkoleniowego na przeciwkryzysowy. Całość formacji przechodzi w stan 12-godzinnej gotowości do działania. Wybrane grupy żołnierzy o określonych specjalnościach wojskowych wchodzą w 6-godzinną gotowości do podjęcia działań.

 

Działania Wojsk Obrony Terytorialnej będą się skupiały na trzech głównych obszarach:

Obszar 1: wspieranie Policji, Straży Granicznej, wojewodów oraz władz samorządowych w zakresie zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa oraz wsparcie opieki nad osobami zakażonymi, przebywającymi w kwarantannie oraz osobami starszymi. Zadanie to będzie realizowane poprzez aktywację żołnierzy WOT posiadających kompetencje: ratowników medycznych, pielęgniarek, farmaceutów, żołnierzy z uprawnieniami KPP (Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy) – dotyczy to tylko tych żołnierzy, którzy na co dzień nie realizują zadań na rzecz służby zdrowia. Zadanie to będzie dotyczyło też: kierowców, logistyków, obsług agregatów prądotwórczych, obsług zestawów oświetleniowych, psychologów oraz informatyków. Siły te będą utrzymywane w 6-godzinnej gotowości do działania.

Przewiduje się również możliwość wsparcia cywilnych służb medycznych w celu ich odciążenia od działalności bieżącej. Żołnierze OT – ratownicy medyczni oraz posiadający kursy KPP otrzymają do ich dyspozycji wyposażenie medyczne celem wykorzystania w miejscu zamieszkania i pracy.

 

Obszar 2: ograniczanie ryzyka transmisji koronawirusa „na” oraz „przez” żołnierzy WOT i członków ich rodzin. Zadanie to będzie realizowane w myśl zasady, że „tylko zdrowi, możemy wspierać lokalne społeczności”. W tym celu zmieniony zostanie model toku pracy i służby.

Do końca kwietnia 2020 r. żołnierze OT będą zwolnieni ze szkoleń rotacyjnych realizowanych w jednostkach wojskowych, w tym samym czasie nie będą realizowane szkolenia zintegrowane oraz podstawowe i wyrównawcze żołnierzy OT. Oznacz to, że planowane na najbliższy weekend wcielenia na terenie województw: świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, małopolskiego oraz kujawsko – pomorskiego nie odbędą się. Zostaną zorganizowane dodatkowe szkolenia żołnierzy z wykształceniem medycznym i farmaceutycznym nie realizujących zadań na rzecz służby zdrowia oraz żołnierzy z kwalifikacjami KPP.

 

Obszar 3: edukacja personelu i otoczenia w zakresie profilaktyki i zapobiegania zakażeniom.

Zadanie to jest realizowane w ramach komunikacji wewnętrznej i zewnętrznej, za pośrednictwem środków elektronicznych oraz ulotek i informacji dystrybuowanych w miejscach służby i pracy.

 

W ramach szeroko stosowanej profilaktyki odwołany został udział żołnierzy WOT we wszystkich służbowych przedsięwzięciach zagranicznych. Dowódca WOT zalecił również ograniczenia prywatnych podróży zagranicznych przez żołnierzy i pracowników. Części personelu cywilnego została umożliwiona praca zdalna.

 

Na chwilę obecną WOT wspiera funkcjonariuszy Straży Granicznej na punktach kontrolnych na granicy województwa śląskiego, dolnośląskiego i lubuskiego. Wsparcie realizowane jest poprzez wystawienie namiotów, środków transportu oraz masztów oświetleniowych. Na wniosek wojewody dolnośląskiego realizowane jest wsparcie transportowe. Na terenie całego kraju żołnierze WOT objęli opieką kombatantów Armii Krajowej i innych organizacji niepodległościowych. Wsparcie polega na izolowaniu kombatantów od potencjalnych źródeł zakażenia wirusem poprzez pomoc w zaspokajaniu codziennych potrzeb (zakupy, transport).

 

Dowódca 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Paweł Wiktorowicz, podobnie jak pozostali dowódcy brygad w całym kraju, jest w stałym kontakcie z wojewodą łódzkim i w miarę potrzeby uczestniczy w posiedzeniach Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

 

W celu szybszej koordynacji przedsięwzięć z ramienia dowództwa WOT zostali delegowani oficerowie łącznikowi do Ministerstwa Zdrowia. Trwa planowanie dalszego zaangażowania.


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

obs. ~obs. (Gość)12.03.2020 09:21

W sumie po to tę formację powołano. Kryzys. Problem tylko jest jeden. Ilu ,mimo że to żołnierze ich się powoła ,zgłosi? To będzie największy ich test w krótkiej historii. Jeśli się sprawdzą a to trochę potrwa to będę ich gorącym zwolennikiem a dzisiaj jestem im przeciwny.

90


Przerażony ~Przerażony (Gość)12.03.2020 15:45

Szkoły zamknięte to dzieci i młodzież świetnie się bawią w Focusie. Jeśli ktoś tego nie ukróci to będziemy mieć powtórkę z Włoch. Wysokie kary dla rodziców i pełnoletniej młodzieży za nieuzasadnione wychodzenie z domu!!!! Przez takich bezmózgowców może umrzeć wiele ludzi!!!

50


a tak ~a tak (Gość)12.03.2020 11:53

ja tam się zaryglowałem w domu i nie muszę kupywaci nic przez 3 miesiąc a potem bende jadł buraki

20


karol ~karol (Gość)12.03.2020 10:38

żeby sobie tylko jakiejś krzywdy nie zrobili

73


gość ~gość (Gość)12.03.2020 10:08

Mają kombinezony starzenie i wiedzą co i jak

24


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat