Wojewoda zdekomunizował placówki oświatowe, w tym szkołę w Ręcznie

Strefa FMRegion Piątek, 29 marca 201926 3915
Wojewoda łódzki Zbigniew Rau wydał 9 zarządzeń zastępczych, którymi zdekomunizował placówki oświatowe w regionie, ponieważ wcześniej nie zrobiły tego samorządy.
W SP w Ręcznie jest specjalna izba patrona szkoły (fot. spreczno.pl)

Jedną z nich jest Szkoła Podstawowa w Ręcznie w powiecie piotrkowskim. Jej patron to Piotr Szymanek, po II wojnie światowej poseł na Sejm i wojewoda łódzkim, działacz prokomunistycznego Stronnictwa Ludowego, później ZSL. Urodził się w Bąkowej Górze, w Ręcznie prowadził swoje gospodarstwo. Za swoją działalność odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim oraz innymi odznaczeniami. Zmarł tragicznie w 1975 roku. W 1980 społeczeństwo gminy Ręczno wybudowanej szkole podstawowej nadało jego imię.

 

Samorządy mogą zaskarżyć zarządzenie wojewody do sądu administracyjnego.

 


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (26)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wiesniak ~wiesniak (Gość)29.03.2019 10:13

Solidaruchy wy nawet nie sięgacie do pięt dla takiej osoby jak Piotr Szymanek. Najpierw sprzedaliście zakłady, teraz pod przykrywką terenów inwestycyjnych sprzedawana jest ziemia jak w Grabicy i Woli.
Przeczytajcie sobie ten artukuł: https://marucha.wordpress.com/2019/03/24/co-zawdzieczamy-prl/
Jakby nie PRL to wielu z was pasało by świnie.

136


gosciuuuuuuu ~gosciuuuuuuu (Gość)30.03.2019 17:00

Rozumiem, że teraz zostały wolne miejsca na nowe nazwy.
A może są już zaklepane ?

20


gość ~gość (Gość)29.03.2019 10:22

Cześć i chwała komunistom, tego chcecie.

48


PRL cz. 2 ~PRL cz. 2 (Gość)29.03.2019 10:49

Tymczasem ze współczesnej Polski uciekło za granicę 2,3 mln Polaków.
Mimo to współczesna Polska, w przeciwieństwie do PRL, nie zapewnia wszystkim miejsca pracy (bezrobocie utrzymuje się według ostrożnych kalkulacji powyżej 10%, czyli co najmniej co dziesiąty Polak nie ma pracy).
PRL zapewniała darmową edukację od żłobka po uniwersytet i wybudowała grubo ponad tysiąc szkół. Tymczasem współczesna Polska zamknęła ok. 1000 szkół, utrzymując duże klasy, wprowadziła odpłatność za studia wieczorowe i zaoczne, wprowadziła opłaty za drugi kierunek. Ponadto część dzieci kształci się prywatnie, co stanowi mniejsze obciążenie dla budżetu.
PRL zapewniała powszechną, bezpłatną opiekę zdrowotną. Tymczasem współczesna Polska prywatyzuje służbę zdrowia, powołując się na zbyt duże koszty.
Za PRL budowano więcej mieszkań niż we współczesnej Polsce (w latach 1950-89 wybudowano ponad 5 mln mieszkań). Praktycznie nie istniało zjawisko bezdomności. Tymczasem we współczesnej Polsce liczba bezdomnych przekroczyła 43 tysiące.
Współczesne rządy twierdzą, że PRL zostawiła kraj w ruinie. Tymczasem nigdy w historii Polski nie zbudowano tyle fabryk jak za PRL. W ciągu 40 lat zbudowano 1615 nowych zakładów przemysłowych o zatrudnieniu 100 i więcej osób. Współczesne rządy rzeczywiście musiały się bardzo „natrudzić”, żeby zamknąć wiele z nich, a resztę sprzedać za bezcen zachodnim korporacjom.
Czy „cudowna” gospodarka współczesnej Polski poradziłaby sobie z powojenną odbudową i wzrostem populacji aż o 14 mln osób, skoro nawet przy ucieczce ponad 2 mln Polaków za granicę i corocznej jałmużnie od Unii Europejskiej nie potrafi zapewnić tego, co zapewniał PRL?

197


wiesniak ~wiesniak (Gość)29.03.2019 10:51

To że uważam że PRL był lepszy nie oznacza że głosuję na KE. KE (PO, SLD), PIS to jest jedna i ta sama partia.
Wogóle nie chodzę na wybory bo uważam że Polski obecnie nie ma. Posprzedawane zakłady, obecnie sprzedawana ziemia.

311


PRL cz. I ~PRL cz. I (Gość)29.03.2019 10:20

Żeby dokonać sensownych porównań gospodarki PRL z gospodarką współczesnej Polski, trzeba brać pod uwagę trzy uwarunkowania, z którymi musiała się zmierzyć Polska Ludowa, a z którymi nie musi się mierzyć współczesny rząd:
– Odbudowa Polski z ruiny wojennej,
– Zacofanie gospodarcze i społeczne, powszechny analfabetyzm oraz ogromne obszary nędzy, odziedziczone po Polsce przedwojennej,
– Ogromny przyrost naturalny – od 23,930 mln obywateli w roku 1946 do ok. 38 mln w roku 1989. Za PRL przybyło ponad 14 mln Polaków. Oznacza to, że średnio co roku rodziło się ok. 326 tysięcy nowych obywateli.
Wszystkim PRL zapewniała darmową edukację od żłobka po studia, darmową opiekę zdrowotną, często bardziej rozbudowaną niż obecnie – np. darmowe gabinety dentystyczne w szkołach, oraz miejsca pracy (zerowe bezrobocie). Przy tym wszystkim praktycznie nie istniało zjawisko bezdomności.

174


patriota ~patriota (Gość)29.03.2019 10:18

Teraz dekomunizacja. Za 45 lat dekapitalizacja i depisyzacja.

123


gość ~gość (Gość)29.03.2019 10:19

I bardzo dobrze, co tęskni Wam się do PRL?
Już wiadomo kto głosuje na KE.

416


Regar ~Regar (Gość)29.03.2019 11:20

Paranoja. Szymanek był przede wszystkim przedwojennym działaczem PSL, żołnierzem podziemia. Po wojnie represjonowany, dopiero po odwilży 1956r. zaczął pełnić funkcje państwowe. Czy to zbrodnia. Żył w takim a nie innym systemie i jak każdy starał się pracować. Nigdy o nic go nie oskarżono i za nic nie został skazany.

220


sssssss ~sssssss (Gość)29.03.2019 10:29

Gdyby nie dekomunizacja, nawet nie miałbym pojęcia kto to Szymanek. Uratowali szkołę, do której prawdopodobnie będzie chodzić moje dziecko, uffff. Teraz, trzeba przyjąć jakiegoś patrona, który nie jest lewicowy i nie będzie dzieci sprowadzał na złą drogę. Proponuję Kaczyńskiego.

76


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat