Wojewoda zdekomunizował placówki oświatowe, w tym szkołę w Ręcznie

Strefa FMRegion Piątek, 29 marca 201926 4035
Wojewoda łódzki Zbigniew Rau wydał 9 zarządzeń zastępczych, którymi zdekomunizował placówki oświatowe w regionie, ponieważ wcześniej nie zrobiły tego samorządy.
W SP w Ręcznie jest specjalna izba patrona szkoły (fot. spreczno.pl)

Jedną z nich jest Szkoła Podstawowa w Ręcznie w powiecie piotrkowskim. Jej patron to Piotr Szymanek, po II wojnie światowej poseł na Sejm i wojewoda łódzkim, działacz prokomunistycznego Stronnictwa Ludowego, później ZSL. Urodził się w Bąkowej Górze, w Ręcznie prowadził swoje gospodarstwo. Za swoją działalność odznaczony został Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim oraz innymi odznaczeniami. Zmarł tragicznie w 1975 roku. W 1980 społeczeństwo gminy Ręczno wybudowanej szkole podstawowej nadało jego imię.

 

Samorządy mogą zaskarżyć zarządzenie wojewody do sądu administracyjnego.

 


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (26)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

xx ~xx (Gość)29.03.2019 10:31

Panie Rau a kiedy zdekomunizuje pan TVP. Przecież to relikt poprzedniego systemu powstały w latach 50-tych. Telewizja, która wróciła ostatnio do swoich korzeni i swoich wzorców z lat minionego systemu i propagandy.

174


X2 ~X2 (Gość)29.03.2019 09:59

Komu wybrani patroni przeszkadzali byc może byli większymi patriotami i zrobili coś dla społeczeństwa w przeciwieństwie do solidaruchów którzy mają jedyną zasługę to zrujnowanie naszego kraju po za tym nic pozytywnego do tej pory

141


miłego dnia ~miłego dnia (Gość)29.03.2019 09:44

Historia kołem się toczy i warto o tym pamiętać.

80


snoop drągi drong ~snoop drągi drong (Gość)29.03.2019 08:40

No od razu czuje, że żyje w lepszym kraju! ;) Uwielbiam takie walki z duchami.

114


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat