Wojewoda stwierdził nieważność uchwały w sprawie targowiska

Strefa FM Piątek, 06 listopada 2020123 10757
Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta w Piotrkowie dotyczącej ograniczenia targowiska miejskiego przy hali targowej. Radzie Miejskiej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
fot. archiwum epiotrkow.pl

Przypomnijmy, Rada Miejska Piotrkowa ograniczyła wolność handlu na terenie wyznaczonym do handlu w ciągu ul. Targowej, wskazując grupy konkretnych produktów, które mogą być sprzedawane przez kupców: artykuły spożywcze, rolne (warzywa i owoce) oraz ogrodnicze (m.in. kwiaty i sadzonki), zakazującym tym samym prowadzenia działalności innym przedsiębiorcom.

 

W przesłanym w piątek przez Łódzki Urząd Wojewódzki komunikacie czytamy:

 

Wojewoda łódzki uważa, iż jest to pogwałcenie zagwarantowanej polskim prawem wolności gospodarczej. Radni miejscy przekroczyli w rażący sposób przysługujące im uprawnienia, naruszając gwarantowaną Konstytucją i prawem swobodę obrotu gospodarczego i zasadę równego traktowania podmiotów gospodarczych. W związku z tym Wojewoda Łódzki stwierdził nieważność uchwały nr XXVII/385/20 Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego z dnia 30 września Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zmieniającej uchwalę w sprawie regulaminu targowisk miejskich oraz miejsc wyznaczonych do handlu na gruntach należących do Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w zakresie ograniczenia handlu na tym terenie. W przestrzeni publicznej pojawiły się również wątpliwości i głośne niezadowolenie dotyczące ograniczeń w wyznaczaniu miejsc do prowadzenia handlu. Zdaniem Wojewody Łódzkiego uchwały tego rodzaju powinny być przyjmowane na gruncie kompromisu, co nie miało miejsca w tym przypadku. Należy wyrazić niepokój z powodu niewysłuchania licznych głosów społeczności lokalnej. Niemniej ten element uchwały zdaniem Wojewody Łódzkiego nie stanowi naruszenia polskiego prawa, lecz jedynie dobrych obyczajów strefy publicznej.

 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy biuro prasowe Urzędu Miasta w Piotrkowie. - Na chwilę obecną do Urzędu Miasta nie wpłynęło żadne rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody ws. uchwał, co do których wszczął postępowanie. Dużym zaskoczeniem dla nas jest fakt, że wojewoda łódzki najpierw informuje na swoim profilu FB o rozstrzygnięciu nadzorczym zanim to rozstrzygnięcie zostanie wysłane do zainteresowanej strony. Tym bardziej, że z wpisu na FB do końca nie wiadomo, której/-ych uchwały RM to dotyczy - mówi Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego piotrkowskiego magistratu.


Zainteresował temat?

10

1


Komentarze (123)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_ja ~gość_ja (Gość)06.11.2020 19:51

I bardzo dobrze

30


gość_gosc ~gość_gosc (Gość)06.11.2020 19:29

A co z tymi autobusami jeździł na próbę po co tylko po to żeby piotrkowianie chociaż zobaczyli jak się jeździ w innych miastach szkoda mi tego miasta i was że tak się zwijanie.

51


gość_gość ~gość_gość (Gość)06.11.2020 14:41

Nareszcie ktoś utarł nosa skorumpowanej i wszechmogącej lokalnej władzy.

1915


Brawo!!! ~Brawo!!! (Gość)06.11.2020 18:36

...dla kupców i dla Wojewody! Wreszcie ktoś im pokazał miejsce w szeregu. A przede wszystkim uświadomił, że powinni być dla ludzi a nie przeciwko zwłaszcza przeciwko ludziom przedsiębiorczym, bo to z ich pracy mają na pensje i to niemałe!

77


gość_gosc ~gość_gosc (Gość)06.11.2020 17:46

Jeszcze trochę wszyscy wyjadą z Piotrkowa, po co tu zostać, jak nie liczy się głos mieszkańców ...Panie prezydencie to Panu powinno zależeć ma mieszkańcach A nie prowadzić wojnę w dobie koronawirus , a ludzie tracą pracę.Kolejny problem to śmieci ile będzie tych podwyżek, będziemy płacić za czynsz A śmieci trudno ....noe będziemy płacić!!!

83


gość_gosc ~gość_gosc (Gość)06.11.2020 17:43

Jeszcze trochę wszyscy wyjadą z Piotrkowa, po co tu zostać, jak nie liczy się głos mieszkańców ...Panie prezydencie to Panu powinno zależeć ma mieszkańcach A nie prowadzić wojnę w dobie koronawirus , a ludzie tracą pracę.

62


abcde ~abcde (Gość)06.11.2020 15:28

Zacytujcie cały dokument ( komunikat) wojewody, bo to jest ciekawostka "prawna" z tego co jest napisane powyżej.

82


gość_gosc ~gość_gosc (Gość)06.11.2020 17:06

Szkodaze sie tak stalo dalej kupcy będą nabijac sobie kasę. Powinien ich kontrolowac Urzad Skarbowy bo to co na plakatach to nieprawda!!

67


mom ~mom (Gość)06.11.2020 16:29

O czym to świadczy? Nieudolność Magistratu i to tragiczna nieudolność. Magistrat zatrudnia w Urzędzie kilku dobrych fachowców którzy wygrywali w Woj. Sądzie Administracyjnym .............. może oni to nie ludzie Prezydenta i dlatego. Po drugie, targowisko jest potrzebne ................. a Magistrat za swoją butę, ma podtarty rękawem nos ......

95


gość_jkk ~gość_jkk (Gość)06.11.2020 16:20

Miasto niech podnie opłaty o 300% rocznie i się samo rozwiąż

710


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat