Wojewoda stwierdził nieważność uchwały w sprawie targowiska

Strefa FM Piątek, 06 listopada 2020123 10756
Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta w Piotrkowie dotyczącej ograniczenia targowiska miejskiego przy hali targowej. Radzie Miejskiej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
fot. archiwum epiotrkow.pl

Przypomnijmy, Rada Miejska Piotrkowa ograniczyła wolność handlu na terenie wyznaczonym do handlu w ciągu ul. Targowej, wskazując grupy konkretnych produktów, które mogą być sprzedawane przez kupców: artykuły spożywcze, rolne (warzywa i owoce) oraz ogrodnicze (m.in. kwiaty i sadzonki), zakazującym tym samym prowadzenia działalności innym przedsiębiorcom.

 

W przesłanym w piątek przez Łódzki Urząd Wojewódzki komunikacie czytamy:

 

Wojewoda łódzki uważa, iż jest to pogwałcenie zagwarantowanej polskim prawem wolności gospodarczej. Radni miejscy przekroczyli w rażący sposób przysługujące im uprawnienia, naruszając gwarantowaną Konstytucją i prawem swobodę obrotu gospodarczego i zasadę równego traktowania podmiotów gospodarczych. W związku z tym Wojewoda Łódzki stwierdził nieważność uchwały nr XXVII/385/20 Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego z dnia 30 września Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zmieniającej uchwalę w sprawie regulaminu targowisk miejskich oraz miejsc wyznaczonych do handlu na gruntach należących do Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w zakresie ograniczenia handlu na tym terenie. W przestrzeni publicznej pojawiły się również wątpliwości i głośne niezadowolenie dotyczące ograniczeń w wyznaczaniu miejsc do prowadzenia handlu. Zdaniem Wojewody Łódzkiego uchwały tego rodzaju powinny być przyjmowane na gruncie kompromisu, co nie miało miejsca w tym przypadku. Należy wyrazić niepokój z powodu niewysłuchania licznych głosów społeczności lokalnej. Niemniej ten element uchwały zdaniem Wojewody Łódzkiego nie stanowi naruszenia polskiego prawa, lecz jedynie dobrych obyczajów strefy publicznej.

 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy biuro prasowe Urzędu Miasta w Piotrkowie. - Na chwilę obecną do Urzędu Miasta nie wpłynęło żadne rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody ws. uchwał, co do których wszczął postępowanie. Dużym zaskoczeniem dla nas jest fakt, że wojewoda łódzki najpierw informuje na swoim profilu FB o rozstrzygnięciu nadzorczym zanim to rozstrzygnięcie zostanie wysłane do zainteresowanej strony. Tym bardziej, że z wpisu na FB do końca nie wiadomo, której/-ych uchwały RM to dotyczy - mówi Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego piotrkowskiego magistratu.


Zainteresował temat?

10

1


Komentarze (123)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_derty ~gość_derty (Gość)06.11.2020 20:29

Dlaczego miasto chce zakazać handlu na terenie miasta, z którego rocznie zarabia ok 600 tyś zł i kazac handlować na terenie prywatnym? Czyżby Ptak stworzył ciepłe posadki w zarządzie targowiska dla tych co to chcą przepchnac?

158


gość_dark city ~gość_dark city (Gość)06.11.2020 17:17

Niewaznosc uchwały, czyli całości nie tego co im wygodnie. Jak oni teraz z tych swoich nor wyjdą? Przeciez jest pandemia jak oni się naucza kultury.? Moze online

77


gość_inka ~gość_inka (Gość)07.11.2020 00:59

Handel na ul.Targowej obłożyć stawką 25 zł za m kwadratowy od sprzedaży materiałami przemysłowymi i pozostaną warzywa i po sprawie.

115


pytek ~pytek (Gość)07.11.2020 10:20

czy pan z Łodzi brał pod uwagę uciążliwości zagrożenia dla tam mieszkających

85


gość_roki ~gość_roki (Gość)07.11.2020 07:52

Czytajcie że zrozumieniem, Wojewoda uznał nieważność uchwały nr 385 dotyczącej ograniczeń tylko do branży spożywczej. A były 3 uchwały, 384, 384 i 386 dwie pozostałe nie zostały zakwestionowane a co za tym idzie wchodzą w życie od 1 grudnia, czyli opłaty targowych w tym nie wyznaczone miejsca do handlu. Teren koło biedronki jak i ulice wszelkie są już miejscami nie wyznaczonymi do handlu. Teren wyznaczony jest określony na mapce w załączniku do uchwały nr 384,wchodzacej w życie od 1 grudnia. Więc bym się tak nie ekscytowal, bo nie ma czym za bardzo Pozostaje jeszcze kwestia wycofanej uchwały, miasto ma prawo zwrócić się do sądu i tu również bym nie był pewien jakie będzie postanowienie.

91


gość_krzysio z piotrkowa ~gość_krzysio z piotrkowa (Gość)06.11.2020 19:16

No i skończyło się rumakowanie magistrackich decydentów. Tyle w temacie.

1012


politolog ~politolog (Gość)06.11.2020 21:26

Kto z mieszkańców Piotrkowa Tryb. jest za tym, aby Wojewoda stwierdził nieważność uchwały w sprawie podwyżki (od stycznia 2021) opłaty za odbiór śmieci?

123


gość_gość ~gość_gość (Gość)06.11.2020 19:51

Czyli można handlować pod sklepami w pasach drogowych również na ul .Słowackiego, bo to jest wolność gospodarcza ?

104


~gość ~~gość (Gość)06.11.2020 17:54

A z jakiej partii jest ten wojewoda to może by to wszystko wyjaśniło?

84


gość_a74 ~gość_a74 (Gość)06.11.2020 20:34

BEZradna niech powróci do łowienia ryb

31


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat