Wojewoda stwierdził nieważność uchwały w sprawie targowiska

Strefa FM Piątek, 06 listopada 2020123 10755
Wojewoda Łódzki Tobiasz Bocheński stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta w Piotrkowie dotyczącej ograniczenia targowiska miejskiego przy hali targowej. Radzie Miejskiej przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
fot. archiwum epiotrkow.pl

Przypomnijmy, Rada Miejska Piotrkowa ograniczyła wolność handlu na terenie wyznaczonym do handlu w ciągu ul. Targowej, wskazując grupy konkretnych produktów, które mogą być sprzedawane przez kupców: artykuły spożywcze, rolne (warzywa i owoce) oraz ogrodnicze (m.in. kwiaty i sadzonki), zakazującym tym samym prowadzenia działalności innym przedsiębiorcom.

 

W przesłanym w piątek przez Łódzki Urząd Wojewódzki komunikacie czytamy:

 

Wojewoda łódzki uważa, iż jest to pogwałcenie zagwarantowanej polskim prawem wolności gospodarczej. Radni miejscy przekroczyli w rażący sposób przysługujące im uprawnienia, naruszając gwarantowaną Konstytucją i prawem swobodę obrotu gospodarczego i zasadę równego traktowania podmiotów gospodarczych. W związku z tym Wojewoda Łódzki stwierdził nieważność uchwały nr XXVII/385/20 Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego z dnia 30 września Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zmieniającej uchwalę w sprawie regulaminu targowisk miejskich oraz miejsc wyznaczonych do handlu na gruntach należących do Miasta Piotrkowa Trybunalskiego w zakresie ograniczenia handlu na tym terenie. W przestrzeni publicznej pojawiły się również wątpliwości i głośne niezadowolenie dotyczące ograniczeń w wyznaczaniu miejsc do prowadzenia handlu. Zdaniem Wojewody Łódzkiego uchwały tego rodzaju powinny być przyjmowane na gruncie kompromisu, co nie miało miejsca w tym przypadku. Należy wyrazić niepokój z powodu niewysłuchania licznych głosów społeczności lokalnej. Niemniej ten element uchwały zdaniem Wojewody Łódzkiego nie stanowi naruszenia polskiego prawa, lecz jedynie dobrych obyczajów strefy publicznej.

 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy biuro prasowe Urzędu Miasta w Piotrkowie. - Na chwilę obecną do Urzędu Miasta nie wpłynęło żadne rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody ws. uchwał, co do których wszczął postępowanie. Dużym zaskoczeniem dla nas jest fakt, że wojewoda łódzki najpierw informuje na swoim profilu FB o rozstrzygnięciu nadzorczym zanim to rozstrzygnięcie zostanie wysłane do zainteresowanej strony. Tym bardziej, że z wpisu na FB do końca nie wiadomo, której/-ych uchwały RM to dotyczy - mówi Jarosław Bąkowicz, kierownik biura prasowego piotrkowskiego magistratu.


Zainteresował temat?

10

1


Komentarze (123)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_kskkss ~gość_kskkss (Gość)07.11.2020 23:57

Grażyna odetchnelas?

10


slavko ~slavko (Gość)07.11.2020 17:14

To wojewoda na swoim profilu FB ogłasza wszelkie rozstrzygnięcia urzędowe/prawne ? Ziobro faksem zwalniał sędziów ze stanowiska ...hmm . Dziwne postępowanie tej "władzy" PiS .

33


gość_brawo ~gość_brawo (Gość)06.11.2020 20:04

Kto to słyszał... Tak wielkie targowisko nie ma prawa bytu w centrum miasta, między blokami, od rana hałas, wiele ulic dookoła zablokowane autami, utrudnienia w ruchu i korki.
Brawo dla władzy, że stara się ulżyć mieszkańcom miasta

2411


DRACULA ~DRACULA (Gość)06.11.2020 19:37

Uff dobra wiadomość od dłuższego czasu :) Oby takich więcej :)

57


gość_....... ~gość_....... (Gość)06.11.2020 20:55

Zastanawiam się ile z tych protestujących mieszkańców osiedla mieszka tam od zawsze, s ile wprowadziło się na przestrzeni kilku/kilkunastu lat...

55


cwaniak96. ~cwaniak96. (Gość)07.11.2020 12:42

myslalem ze sie uda ale sie nie udalo trzeba walczyc o cisza i spokoj na osiedlu niech to przeniosa poza miasto

38


gość_ewa ~gość_ewa (Gość)06.11.2020 15:36

Super ludzie chcą pracować i zarabiać nie może tak być ze prezydent zabiera pracę w czasie pandemia radni powinni być za swoimi mieszkancami

2416


gość_duuuuuusst ~gość_duuuuuusst (Gość)07.11.2020 15:51

Wojewoda to sobie może odkupić stadion po ptaku jak jest taki chojny i dać tym zadymiarzom

43


Bolek ~Bolek (Gość)07.11.2020 13:02

Pisowski wojewoda chciał się zemścić na Chojniaku wiadomo dlaczego, to targowisko w tym miejscu powinno być zlikwidowane i przeniesione w inne miejsce nie utrudniające życia komukolwiek, takich miejsc w mieście nie brakuje!

57


Żeby w tych czasach. ~Żeby w tych czasach. (Gość)07.11.2020 11:55

... odbierać ludziom możliwość zarabiania pieniędzy...! Skandaliczna sytuacja i oby ci, którzy za tym głosowali ponieśli konsekwencje przy następnych wyborach. To im należy zapamiętać i stale przypominać. Brawa dla Wojewody!

79


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat