Włoscy naukowcy: koronawirus preferuje suche zimne powietrze

PAPŚwiat Piątek, 03 kwietnia 202028 7725
Koronawirus najlepiej szerzy się w suchym zimnym powietrzu - ustalili włoscy naukowcy. Według nich epidemia rozwija się szybciej w temperaturze około 5 stopni Celsjusza i przy niskim poziomie wilgotności.
fot. pixabay

Z ustaleń dwóch włoskich naukowców wynika, że w przypadku wirusa Sars-CoV-2 istotne znaczenie ma czynnik pogodowy.

 

Francesco Ficetola i Diego Rubolini z wydziału nauk i polityki środowiskowej na uniwersytecie w Mediolanie przeanalizowali związek między wzrostem zakażeń koronawirusem a warunkami meteorologicznymi. Korzystali przy tym z danych na temat pandemii, jakie gromadzone są przez amerykański Uniwersytet Johnsa Hopkinsa. Zestawili je z średnią temperatur i wilgotności w kolejnych miesiącach szerzenia się wirusa w stu krajach. Według nich istnieje silna zależność między tymi warunkami o wskaźnikiem wzrostu zakażeń.

 

Badacze zauważyli, że w gorącym wilgotnym klimacie charakterystycznym dla stref tropikalnych, epidemia zdaje się rozwijać wolniej.

 

Włoscy eksperci przypomnieli, że zawsze warunki meteorologiczne i klimatyczne mają istotny wpływ na przebieg epidemii, co wcześniej potwierdziły liczne badania. Jak zauważono, wirusy grypy szerzą się mniej i utrzymują się krócej w środowisku, gdy klimat jest gorący i wilgotny.

 

Autorzy tych badań, o których informuje agencja ADNKronos, stawiają hipotezę, że czynniki klimatyczne wpłyną też na rozwój obecnej pandemii.

 

"Różnice między państwami w poziomie zanieczyszczenia atmosfery, gęstości zamieszkania i inwestycji w służbę zdrowia wydają się nie mieć znaczącego wpływu na wzrost epidemii" - twierdzą autorzy tych badań.

 

Przyznali zarazem, że nadal wiedza o koronawirusie jest zbyt ograniczona ze względu na prędkość, z jaką szerzy się on w skali globalnej.

 

 

 

 

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (28)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)03.04.2020 11:46

Widać że niektórym komentującym już nic nie pomoże zero powagi i pewnie głosują na PiS

03


Filozofek ~Filozofek (Gość)03.04.2020 10:57

Są rzeczy na tym świecie o których się włoskim naukowcom nie śniło .

20


gość ~gość (Gość)03.04.2020 08:42

Ja jestem mokra i ciepła.

71


gość ~gość (Gość)03.04.2020 11:11

Kiedy w końcu naładują te hulajnogi? Chyba będę musiała kupić swoją wyjdzie taniej i można jeździć bez limitu

10


gość ~gość (Gość)03.04.2020 08:12

Moja dziewczyna taka jest

40


gość ~gość (Gość)03.04.2020 12:04

Teraz siedzę w domu i robię ciasto dla sąsiada jestem Tomek

20


gość ~gość (Gość)03.04.2020 12:11

Rano zamówiłam butlę z gazem do tej pory nie mam

20


gość ~gość (Gość)03.04.2020 11:29

Jak było zimno to tylko raz byłam u psychologa a takto siedzę w domu i czasem wyjdę do żabki po rodzynki

10


gość ~gość (Gość)03.04.2020 08:16

Kiedyś każdy z nas będzie suchy i zimny więc piszą dobrze żeby nas przygotować

12


gość ~gość (Gość)03.04.2020 08:11

Pismak ma pojęcie? Wejdź na yt i posłuchaj niezależnych fachowców, nie tych z who, i kosrpomeducyny. Przecież im na rękę że ludzie chorują a jeszcze lepiej że panikują, a strach osłabia. Mój ojciec co ma 75 l się tak boi że z chałupy nie wychodzi.. Straszycie.. Wirus szybciej się przebuduje, wymyślenie szczepionki g da. Bo on jest krok przed nami. Jedynie to wzmacnianie organizmu, odpoczynek, wygrzanie kości, hartowanie ciała, ruch na powietrzu. Przecież te maski, detergenty odkazacze nic nie dają. Należało by zamknąć wszystkich w odosobnieniu jak to Chiny zrobiły.. Ale wtedy 3 miesoace i obcy może wchodzić w kraj objęty anarchią. Część ludzi będzie umierac i t ok normalne i naturalne.. Odciążenie organizmu sprsez dietę, brak używek. Mniej stresu. I słońca by organizm produkował dobra energię. Zykajac się w 4 kątach będziemy z tym żarciem trupim żywymi trupami, Nawrot jesienny się podwoi a wirus będzie zmutowany do każdego rejonu świata inny...

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat