Wjeżdżasz do lasu? Możesz stanąć przed sądem

Strefa FMRegion Wtorek, 18 lutego 202038 6402
Za bezprawny wjazd do lasu samochodem, motocyklem czy quadem można stanąć przed sądem - przypominają leśnicy. Nieuprawnione przejazdy pojazdów mechanicznych nie są jednak rzadkością również w naszym regionie.
fot.: pixabay

Niedawno jeden z naszych reporterów natknął się na drodze w lesie wierzejskim, na trzy samochody, które wyjechały najprawdopodobniej z jednego z piotrkowskich salonów. Kierowcy postanowili najpewniej wykonać tam jazdę testową. Takie zachowanie jest łamaniem prawa. - Niemal wszystkie wjazdy pojazdami silnikowymi do lasów są nielegalne bo ustawa o lasach zabrania takich praktyk, chyba, że wykonywane są przez ich kierowców czynności gospodarcze. Kierowcy często próbują sobie skrócić drogę jadąc przez las. Dla nas sporym problemem jest też jednak szalona weekendowa jazda quadami i motocyklami crossowymi. Każdemu wjeżdżającemu do lasu wydaje się, że jest anonimowy, co nie jest prawdą. Dzięki rozbudowanemu monitoringowi potrafimy takie osoby namierzyć, więc każdy kierowca musi się liczyć z karą za nielegalny wjazd - powiedział nam Paweł Kowalski z Osady Leśnej w Kole.


Kamery często pozwalają wykryć osobę, która bezprawnie wjeżdża do lasu nawet wtedy, gdy zakrywa ona tablice rejestracyjne swojego pojazdu. Po leśnych drogach mogą poruszać się m.in. pracownicy administracji Lasów Państwowych, a także - jeśli zachodzi taka potrzeba - przedstawiciele służb poruszających się pojazdami uprzywilejowanymi.


Zainteresował temat?

6

3


Komentarze (38)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

strażnik leśny ~strażnik leśny (Gość)19.02.2020 11:00

Dzięki za wspaniałe komentarze te miłe i te negatywne także. Należą się Wam wszystkim jednak wyjaśnienia, bo zauważam że nie zdajecie sobie sprawę czym tak naprawdę strażnicy w Waszej okolicy się zajmują.. Zbieranie śmieci-oczywiście, likwidacja śmietnisk- oczywiście , mandaty - oczywiście w zeszłym roku wystawiono 59 mandatów na 361 wjazdów do lasu głównie za coś takiego

. Poszukiwanie osób zaginionych w lesie - oczywiście, gaszenie pożarów -oczywiście, ratowanie zwierząt-oczywiście, Edukacja leśna - oczywiście ( w zeszłym roku ponad 13 000 osób) zabezpieczanie imprez turystycznych - oczywiście, prowadzenie sprawy w Sądzie o kradzież drewna - oczywiście , prowadzenie ośrodka dzikich zwierząt w Kole - oczywiście i wiele innych. Nie wszystko mamy w zakresach obowiazków ale tak jak i leśniczowie - którzy przed wszystkim zajmują się gospodarka leśną nosimy mundury i do czegoś to zobowiązuję. Pewnie, że czasem mamy słabszy dzień ale nigdy nie odmawiamy pomocy. Pracujemy do 65 lat a wiele razy chcieli nas rozjechać , rozbić głowę siekierą czy strzelać. Nie narzekamy. Czy zamieniłbym ta prace na jakąś inną... pewnie nie. Strażników leśnych na Waszym terenie jest.... 3 a lesniczych i podleśniczych... 24. Oczekujecie że zobaczymy tyle co Wy i będziemy w każdym miescu gdzie WY? nie ma szans! A na koniec informuję, że każdy z Was ma prawo zgłosić nam przypadki zaśmiecania lasu, kradzieży drewna itd. również anonimowo. Piszecie o restrykcyjnym działaniu? Uwierzcie mi i przeczytajcie sobie w kodeksie Wykroczeń za co może Strażnik ukarać a zrozumiecie jak wiele naszych działań kończy się pouczeniem. Pozdrawiam Wszytskich

62


gość ~gość (Gość)19.02.2020 19:08

Do lasu chodzi się na spacer i odetchnąć od spalin i gwaru np miejskiego! A jak się komuś spieszy to niech wyjedzie wcześniej!

20


sssddf ~sssddf (Gość)19.02.2020 14:49

niech podzielą lasy na rezerwaty i lasy tzw gospodarcze, gdzie chodzi wyłącznie o pozyskiwanie drewna na sprzedaż. I do takich lasów powinien być dostep nieograniczony. Tak jest w Skandynawii np...

02


gość ~gość (Gość)19.02.2020 14:11

Miałam kiedyś sprawę o to.Prokurator zaproponował 25lat więzienia lub 100zł grzywny.

01


rumik ~rumik (Gość)19.02.2020 13:56

Leśnicy mogą, inni nie... Ciekawe. Ciekawe jest też to, że w ostatnim czasie wycięto koszmarne ilości drzew w okolicach zalewu w Cieszanowicach oraz w okolicach Ręczna.

21


gość ~gość (Gość)19.02.2020 12:51

A auto na baterie można?

21


gość ~gość (Gość)18.02.2020 22:41

Niech jeszcze pogonią ta Panią która stoi w lesie jak jedzie się na Łódź.Z tym trzeba zrobić porządek.

45


gość ~gość (Gość)18.02.2020 23:24

Leśniczy... szczególnie jak sami wyjeżdżają olbrzymim maszynami do wycinki. Jak przejedzie auto czy quad to i tak nie robi zmiany jak te maszyny do wycinki

37


Ala1 ~Ala1 (Gość)18.02.2020 15:27

Ja tak lubię w autku w lesie z chłopakiem . Panowie Leśnicy w tym przypadku pozwólcie . My nie rżniemy drzew.

103


Bojał ~Bojał (Gość)18.02.2020 19:47

Niedługo do kibla strach wyjść i wody nie spuścić !!!

33


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat