Wizyty duszpasterskie w nowej formule

Strefa FMŁódzkie Piątek, 01 stycznia 202154 8439
W tym roku wizyty duszpasterskie, czyli popularna kolęda nie odbędą się w tradycyjnej formie. Wszystko przez epidemię koronawirusa. O kształt tegorocznych wizyt duszpasterskich zapytaliśmy przedstawiciela Archidiecezji Łódzkiej.
fot. pixabay.com / Senlay

- Ksiądz Arcybiskup wydał zarządzenie, w którym poinformował wiernych zarówno duchownych, jak i wiernych, że do dnia 17 stycznia, czyli dnia do kiedy przewidziane są obostrzenia państwowe, kolęda na terenie Archidiecezji nie odbędzie się. Po tym dniu, jeżeli będzie zgoda władz epidemiologicznych, taka kolęda będzie mogła odbywać się na indywidualne zaproszenie w małych środowiskach, np. wiejskich – wyjaśnia Paweł Kłys, rzecznik prasowy Archidiecezji Łódzkiej.


Inaczej zostanie zorganizowana kolęda w miastach. - Obecnie ksiądz Arcybiskup proponuje, aby przenieść kolędowanie na marzec i kwiecień, z zachowaniem obostrzeń, aby wizyta mogła odbyć się bezpiecznie – tłumaczy rzecznik Archidiecezji.


- Arcybiskup zachęca jednocześnie, aby w tych dniach kiedy miała się odbyć kolęda, wierni gromadzili się w świątyniach i z zachowaniem norm sanitarnych wspólnie uczestniczyli w Mszy Świętej. Ne rezygnujemy, więc w zupełności z organizacji kolędy, bo jest ona przede wszystkim spotkaniem kapłana z wiernymi – podsumowuje ks. Paweł Kłys.


O ewentualnym terminie rozpoczęcia wizyty duszpasterskiej po narodowej kwarantannie, kapłani mają zadecydować po wysłuchaniu opinii Rady Parafialnej. Całe rozporządzenie abp. Grzegorza Rysia dostępne jest na stronie internetowej Archidiecezji Łódzkiej.


Zainteresował temat?

3

18


Komentarze (54)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_mehanik ~gość_mehanik (Gość)05.01.2021 06:22

Ja księdza przyjmuje w garażu.Oglądamy klucze i wyposażenie.

01


gość_heh ~gość_heh (Gość)04.01.2021 21:24

Ja tam przyjmuje księdza. Umawiam wizytę w dzień kiedy liga włoska ma kolejkę. Oglądamy meczyk i zerujemy litra.

01


gość_atansjon ~gość_atansjon (Gość)04.01.2021 17:46

Proponuję przeznaczyć opłatę mocową dla nich. Moc im się kończy.

11


gość_tomasz kowalski ~gość_tomasz kowalski (Gość)04.01.2021 07:45

Jestem w szoku że epiotrkow pozwala na takie komentarze.Chyba kogoś zwolnili z pracy? Coraz mniej radykałów katolickich.

41


A.B. ~A.B. (Gość)02.01.2021 15:29

A co z kopertami-prezentami dla "duszpasterzy".Jak je dawać "pasterzowi?
Czyli dzieki pandemii wywiad "duszpastersjki" sie nie odbedzie.
A swoja droga,czy nie warto tez przy okazji wprowadzić spowiedź powszechna istniejaca tylko w katolicyźnie?
Ale z tego nie zrezygnuja podobnie jak z celibatu i kapłństwa kobiet.

33


gość_ep ~gość_ep (Gość)02.01.2021 05:49

O to ceny ślubów, pogrzebów itp. pójdą w górę... Chyba że będzie jakaś tarcza od Państwa

74


j. ~j. (Gość)02.01.2021 16:42

Po co ta wizyta? Z reguły jest to krótka modlitwa, poświęcenie mieszkania, krótka rozmowa pod hasłem : „Co u Pana słychać”. Dobrowolna ofiara, jako chyba najważniejszy element tej wizyty i... wszystkiego najlepszego na Nowy Rok... Nie raz próbowałem zacząć rozmowę o swoich tzw. wątpliwościach na temat wiary, ale raczej księża nie mieli czasu (albo... ochoty) na takie rozmowy. Np. kilka lat temu spytałem księdza, dlaczego tak dużo jest sloganowych kazań mówionych tym śpiewnym, modulowanym głosem, a tak mało porusza się z ambon problemów, którymi żyjemy na co dzień, a które mają złożone, niekiedy niejednoznaczne reperkusje moralne. Wyraziłem zdanie, że wokół nas jest mnóstwo zjawisk, które są – moim zdaniem – o wiele bardziej sprzeczne z duchem Ewangelii, której być może najważniejsze zdanie zaczyna się od słów: Przykazanie nowe daję Wam..., aniżeli np. antykoncepcja, a ambony przeważnie milczą o tych sprawach, jak zaklęte. Ksiądz powiedział, że jak coś więcej powie z ambony, to później ma kłopoty... A mówił mądre, odważne kazania, tylko że... jakoś go prędko przeniesiono do innej parafii... To nie tak powinno być! W ogóle w naszym Kościele jest bardzo dużo uroczystej celebry, nadętych kazań, mocnych słów, a zdecydowanie brakuje miejsca na refleksję, na wysłuchanie nas, wiernych, co mamy do powiedzenia. Konfesjonał z oczywistych powodów takim miejscem być nie może, a dlaczego? Ano, polecam ostatni rozdział fascynującej książki Tischnera „W krainie schorowanej wyobraźni”, tam wszystko jest. Niech się księża i biskupi nie dziwią, że ludzie, zwłaszcza młodzi uciekają z Kościoła, bo nie potrafią odnaleźć w nim już Autorytetu... Kościół na to sam zapracował i bynajmniej nie chodzi tylko o kwestię pedofilii, ale ta instytucja ma na sumieniu także inne grzechy, tylko że nawołując nas do ciągłego bicia się w piersi sam Kościół jest do uderzenia się we własną pierś niesłychanie nieskłonny, przy czym po mistrzowsku potrafi paraliżować każdą krytykę nazywając ją kolejnym atakiem na Kościół, co tylko pogłębia brak zaufania do niego. Przy tym Kościół okazuje się być instytucją doskonale niereformowalną. Obawiam się, że to nie będzie tak, że za jakieś 100 lat kościoły będą w Polsce świecić pustkami, albo być przerabiane na inne cele, jak np. we Francji, tylko że to... może nastąpić o wiele wcześniej! Chyba, że stanie się cud i do głosu dojdą tacy duchowni, jak ks. Boniecki, czy O. Oszajca, a nic nie będą mieli do gadania np. abp Jędraszewski i O. Rydzyk.... No, ale to rzeczywiście musiałby stać się cud!... Jeśli nie będzie takiego cudu, wizja pustych kościołów i coraz powszechniejszej, formalnej, czy jedynie faktycznej, apostazji będzie się stawać coraz bardziej realna.

85


A.B. ~A.B. (Gość)03.01.2021 22:53

"Duszpasterz" w domu,to inwigilacja(sprawdzenie) ile "owiec" mozna "wydoić".

32


gość_jar ~gość_jar (Gość)02.01.2021 02:22

Może czas skończyć z tą tradycją chodzenia po domach i zbierania kasy? Kościół od państwa dostaje olbrzymiej pieniądze jeśli im mało to niech ograniczą swoje potrzeby! To nie wina wiernych , że tak rozbudowali swoje imperium że dziś nie wystarcza im na jego utrzymanie!!!

208


kolęda 2020 ~kolęda 2020 (Gość)03.01.2021 10:40

KOLĘDA 2020
parafia św. Wojciecha w Białymstoku
"Przyjęcie kapłana do swego domu jest aktem publicznego wyznania wiary, oraz znakiem jedności i żywej więzi z Kościołem. Odmówienie kolędy kapłanowi jest wyrazem braku identyfikacji z Kościołem, co za tym idzie - wyrażeniem zgody - na odmówienie też jakiejkolwiek posługi duszpasterskiej.
(...) Są takie rodziny, które ciągle pożyczają krzyż i świece u sąsiadów, nie ma też kropidła, wody święconej. Księża nie będą nosili ze sobą kropideł jak też i wody święconej.
(...) O ile jest to możliwe, niech będą obecni w domu wszyscy domownicy - oczywiście w stroju wizytowym i w obuwiu, a nie w kapciach. Jeśli domownicy przyjmują „na boso” kapłana - jest to wyraz najwyższej pogardy.
Nie pozwalajmy dzieciom czy młodzieży, by w czasie wizyty kolędowej wychodziły z domu: na basen, trening, naukę języka, do kolegi czy koleżanki. Odwiedziny kapłana są raz w roku - i wszystko można pogodzić ze sobą. Dzieci niech przygotują zeszyty z religii, zaś młodzież maturalna zaświadczenia o uczęszczaniu na katechezę.
Podtrzymujmy stary, piękny zwyczaj, kiedy to przed dom lub mieszkanie wychodził na spotkanie kapłana - gospodarz, czyli głowa rodziny.
Zadbajmy też o psy. Niech wcześniej będą zamknięte w odpowiednich pomieszczeniach. Pies, który dotyka łapami komży księdza - nie jest wyrazem powitania, lecz wyrazem niedbalstwa ze strony gospodarzy

82


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat