Wirusolog o liczbie zakażeń koronawirusem: jesteśmy w okresie stabilizacji

PAPKraj Niedziela, 18 kwietnia 202134
Po kolejnym wzroście liczby zakażeń koronawirusem jesteśmy w okresie stabilizacji - powiedział w sobotę PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Podkreślił, że rozwój sytuacji będzie zależał od ruchliwości obywateli, w szczególności podczas majówki.
fot. PAP fot. PAP

W sobotę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 15 tys. 763 nowych zakażeniach koronawirusem, zmarło 616 osób. W ubiegłą sobotę informowano o 24 tys. 856 nowych przypadkach i 749 zmarłych. Z przed dwoma tygodniami odnotowano 28 tys. 73 nowe przypadki zakażenia, 571 osób zmarło.

 

Prof. Włodzimierz Gut pytany w sobotę przez PAP o te statystyki powiedział, że "choremu się poprawiło". "Teraz znajdujemy się w momencie, kiedy po kolejnym wzroście jest okres stabilizacji, z którego możemy iść albo w górę albo w dół. W zależności od zachowań ludzi" - zaznaczył wirusolog.

 

Zdaniem eksperta zmniejszenie zachorowań jest efektem zmniejszenia "ruchliwości" obywateli. Jak dodał, nie oczekuje, że spadek zakażeń zapewni możliwość opanowania sytuacji przed zaszczepieniem 2/3 populacji. Zastrzegł, że jeżeli nowe zachorowania spadną do 1 tys. dziennie, kontrola sytuacji będzie możliwa. "A jeśli spadną do 300, to będzie można powiedzieć, że mamy sprawę za sobą" - dodał.

 

Gut podkreślił, że sytuacja epidemiczna w najbliższych tygodniach będzie zależała przede wszystkim od zachowań ludzi. "Zbliża się majówka, zbliżają się imprezy m.in. sportowe. Jeżeli będziemy startowali do tego okresu z obecnego poziomu kilkunastu tysięcy zakażeń, to może być bardzo źle" - zaznaczył.

 

Z informacji resortu zdrowia przekazanej w sobotę wynika, że w szpitalach przebywa 32 tys. 73 chorych z COVID-19, czyli o 708 mniej niż w piątek. Do respiratorów podłączono 3 tys. 372 pacjentów - ostatniej doby zwolniło się 53 urządzeń. Tydzień wcześniej, 10 kwietnia, resort informował, że w szpitalach przebywa 34 tys. 167 pacjentów, w tym 3 tys. 373 pod respiratorem.

 

Dla pacjentów z COVID-19 przygotowanych jest 45 tys. 918 łóżek i 4 tys. 552 respiratorów. (PAP)

 

autor: Mateusz Mikowski

mm/ wj/

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (34)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

dyrdymał ~dyrdymał (Gość)18.04.2021 10:54

Matrix
Niepokojące objawy COVID-19 po wyzdrowieniu. "Zmiany otępienne u młodych nas martwią"
Długofalowych skutków COVID-19 doświadcza nawet 10-20 proc. pacjentów, którzy przeszli tę chorobę. W skali kraju grupa ta może liczyć nawet kilkaset tysięcy osób – wcześniej zdrowych, teraz wymagających opieki lekarzy specjalistów: kardiologów, pulmonologów, nefrologów, neurologów czy wreszcie fizjoterapeutów. Na razie zajmuje się nimi jedna jednostka w Polsce.
A może to otępienie to wcale nie covid, a powodem jego jest permanentny lockdown ludzi, szczególnie młodych, którzy nie są nawykli do siedzenia w areszcie.
Matrix?

51


Kazik ~Kazik (Gość)18.04.2021 09:38

Wcle się nie dziwię jak używa się do testów soli fizjologicznej to ze zdrowego robią zakażonego na Covid i tej tezy nie muszę opierać na spowiedzi ratownika bo mam wielu lekarzy znajomych ratowników czy pielęgniarki az po osoby personelu technicznego. Prawda zawsze wychodzi na jaw wcześniej czy później dla niektórych ta lipna pandemia odpowiada zarabiają dużo więcej niż wcześniej i będzie przykro takim jak będzie koniec pandemii. Coraz więcej osób ujawnia prawdę co się dzieje na zamkniętych oddziałach i najgorsze ,że robią to katolicy jeden drugiemu

71


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat