Willa Wanda na sprzedaż – czy będzie kupiec?

Strefa FM Wtorek, 13 listopada 201231
Zabytkowa nieruchomość w centrum Piotrkowa będzie wystawiona na sprzedaż. Czy znajdzie się kupiec?
fot. archiwum fot. archiwum

Secesyjna Willa Wanda z początku XX wieku roku jest w opłakanym stanie, a jej remont wiąże się się z potężnymi kosztami. Dodatkowo budynek po Wojskowej Komendzie Uzupełnień przy ulicy Dąbrowskiego jest wpisany do rejestru zabytków i podlega nadzorowi konserwatora.

Przedstawiciele Agencji Mienia Wojskowego (obecnego zarządcy) mają nadzieję, że uda się znaleźć nowego właściciela. - Na nowego właściciela czeka działka wielkości 1500 metrów kwadratowych, na której znajdują się trzy obiekty. Jeden z nich to budynek biurowo-sztabowy z 1909 roku. Drugi z nich to willa, również z tego samego roku. Trzeci to garaż. Cena wywoławcza za działkę i trzy obiekty to 850 tysięcy złotych. Jest umiarkowane zainteresowanie tą nieruchomością - mówi Maciej Macios, specjalista z działu PR AMW. Przetarg ma zostać ogłoszony na początku 2013 roku.

Wcześniej pomysłów na wykorzystanie budynku było kilka. W 2009 roku przy Zarządzie Okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Piotrkowie Trybunalskim zawiązał się nawet Społeczny Komitet Utworzenia Muzeum Legionów Polskich. Komitet, na czele z generałem Burzą-Karlińskim, próbował zainteresować władze Piotrkowa przejęciem willi, lecz bezskutecznie. Próbowano zainteresować obiektem również Muzeum Wojska Polskiego i jego dyrektora prof. Janusza Ciska.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Willa „Wanda”, czyli tajemnice niezwykłej budowli

- Choć to szczytna idea - nikt nie znalazł pieniędzy. Zabytkowa willa powinna pozostać w piotrkowskich rękach - mówi z żalem Marian Cecotka, członek zarządu okręgu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. W czasie I Wojny Światowej w budynku przy Dąbowskiego mieściło się Centralne Biuro Werbunkowe Legionów Polskich, tutaj przyjeżdżali najdzielniejsi młodzi patrioci ze wszystkich ziem polskich, aby walczyć za niepodległą Ojczyznę. Do „Wandy” przyjechał ponoć także Józef Piłsudski, aby naocznie sprawdzić, jak przebiega rekrutacja.

(Strefa FM)

POLECAMY


Zainteresował temat?

6

0


Komentarze (31)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga14.11.2012 13:22

"JS" napisał(a):
Aż się prosi żeby Miasto zagospodarowało ten piękny kiedyś
budynek na PAŁAC ŚLUBÓW, a obecną salę USC przseznaczyć na
inne cele.

Niestety, urzędasy z UM mają zabytki głęboko gdzieś.

30


JS ~JS (Gość)14.11.2012 12:00

Aż się prosi żeby Miasto zagospodarowało ten piękny kiedyś
budynek na PAŁAC ŚLUBÓW, a obecną salę USC przseznaczyć na
inne cele.

30


grek ~grek (Gość)14.11.2012 09:45

nasi dziadkowie przelewali krew za ten kraj, po to zeby po kilkudziesieciu latach to wszystko posprzedawac...

30


jestem z miasta ~jestem z miasta (Gość)13.11.2012 20:38

"elabora" napisał(a):
proponuję otworzyć tam biedronkę


Albo kościół.

10


re:( ~re:( (Gość)13.11.2012 20:05

najlepiej sprzedac zamiast ratowac zabytki nic sumioenia nie maja wstyd sie przyznac,ze sie tu mieszka

10


foreveryoung ~foreveryoung (Gość)13.11.2012 18:57

"mieszkaniec" napisał(a):


Starosc nie radosc...kazdy wspomina mlodosc

00


@ndzi ~@ndzi (Gość)13.11.2012 16:18

Wanda nie chcała niemca a i tak pójdzie w niemieckie ręce a co NATO Wojsko Polskie umywa rączki ??

00


szczawik szczawicki szczawik szczawickiranga13.11.2012 14:43

"mieszkaniec" napisał(a):

Tam wcześniej mieściła się siedziba klubu Concordia. W latach 50-tych chodziłem tam na telewizje oglądać Wyścig Pokoju - Stanisław Królak, Adolf Szur i inni. Na tej dużej sali na I pitrze stał telewizor jeden z pierwszych i nielicznych w Piotrkowie marki Wawel. Olbrzymia skrzynia a ekran taki sobie. Żeby coś zobaczyć okna były zasłaniane kocami. Ludzie krzyczeli z radości widząc jak jedzie Królak najlepszy w tamtych czasach polski kolarz. Od strony zachodniej gdzie teraz nie ma nic, było boisko do gry w piłkę ręczną ogrodzone drewnianym płotem i mini trybuną dla kibiców. Była to drużyna ligowa. Nie pamiętam czy I czy II liga Concordii. Chodziłem na te mecze. A w suterenie od strony ul. Dąbrowskiego jeszcze długo mieszkali ludzie. Po przeciwnej stronie ul. Dąbrowskiego tam gdzie jest teraz Bank BGŻ były drewniane baraki i garaże MO. W jednym z tych drewniaków mieszkał z rodzicami dzisiejszy red. radia Strefa FM p. Michał Ostafijczuk z którego tatą chodziłem do tej samem klasy pobliskiej szkoły podstawowej Nr 2 przy ul. Sienkiewicza której dzisiaj też już nie ma (vis a vis SP Nr 8). Mieści się tam teraz Przedszkole Samorządowe. W podwórzu była dziewiarnia. W suterenie SP nr 2 mieszkał woźny z rodziną który dużym ręcznym dzwonkiem oznajmiał koniec przerwy lekcyjnej. To były dobre i spokojne czasy do których b. często wracam pamięcią i z żalem wspominam, że już nie wrócą.

pamietam, ze na ul. Sienkiewicza byly tez garaze policyjne albo jeszcze milicyjne na podworku dzisiejszej szkoly - 'Oxford', pieski tam tez trzymali...

10


toja ~toja (Gość)13.11.2012 14:01

w celach pod pałacykiem na scianach są jeszcze odreczne napisy więzionych tam osób-po rosyjsku, pewnie miasto chce sprzedać pod kolejny sklep, a konserwator w tym czasie będzie na ...grzybach

10


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat