Wieża ciśnień wreszcie dostępna dla turystów?

Tydzień Trybunalski Sobota, 20 lipca 201955
Nie chcą wydzierżawiać, nie chcą sprzedać, chcą zagospodarować, na razie tylko nie wiadomo, w jaki sposób. Wiadomo za to, że wieża ciśnień ma być atrakcją turystyczną, a tym, jak sprawić, by odżyła zajmie się CIT.
Wieża ciśnień wreszcie dostępna dla turystów?

Na wieżę ciśnień pomysłów w ciągu ostatnich kilku lat było wiele.

Obiekt został wyremontowany w 2008 roku w ramach projektu Trakt Wielu Kultur, na który Piotrków dostał dofinansowanie. Potem miejscy urzędnicy chcieli wydzierżawić wieżę, szybko jednak okazało się to niemożliwe z powodu zobowiązań, jakie mieliśmy wobec UE – jeśli obiekt został odnowiony za unijne pieniądze, to przez 5 lat nie można na nim zarabiać.

 

Po upływie 5 lat wieży i tak nie udało się wydzierżawić. Ostatni przetarg na jej zagospodarowanie odbył się 25 sierpnia 2017 roku. W decyzji o warunkach zabudowy dla nieruchomości (z 2011) znajduje się m.in. budowa obiektu handlowo-usługowego z łącznikiem z wieżą ciśnień, rozbudowa wieży ciśnień o zewnętrzną klatkę schodową i dźwig osobowy, przebudowa wjazdu od ul. Słowackiego wraz z budową parkingu oraz zmiana sposobu użytkowania wieży ciśnień na funkcję usługową związaną z turystyką oraz gastronomią.


Mimo atrakcyjnych warunków (czynsz 3,5 tys. miesięcznie plus inne ułatwienia) chętnych na prowadzenie biznesu nie było.

W 2018 roku w ramach budżetu obywatelskiego złożony został projekt, w ramach którego na wieży miał powstać taras widokowy. Projekt jednak został odrzucony przez członków Komisji ds. Budżetu Obywatelskiego.

 

- Ze względu na brak zainteresowania przez podmioty prywatne wydzierżawieniem/kupnem wieży ciśnień podjęta została decyzja, aby przeprowadzić szeroką analizę pod kątem udostępniania obiektu jako kolejnej atrakcji turystycznej, z możliwością jej „zwiedzania” - mówi nam dziś Jarosław Bąkowicz, kierownik Biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim. 

Wieżą zajmuje się funkcjonujący w Urzędzie zespół urzędników „Piotrków Otwarty na Turystów”. - Zespół przeprowadzi szeroką analizę obejmującą oszacowanie aktualnego stanu wieży ciśnień – dodaje Bąkowicz. - Członkowie mają zebrać nowe i dotychczasowe koncepcje zagospodarowania, na podstawie których ma zostać opracowana wstępna koncepcja oraz lista prac i działań niezbędnych do udostępnienia wieży ciśnień dla turystów. Wsparte to będzie opiniami niezbędnych instytucji.
Urzędnicy chcą również oszacować koszty dostosowania obiektu do opracowanej koncepcji. Równolegle poszukiwane będą dodatkowe źródła finansowania realizacji koncepcji.

 

Teraz miasto, a dokładniej Centrum Informacji Turystycznej, współpracuje z piotrkowskim PTTK w zakresie udostępniania wieży podczas wycieczek. Jest to element wspomnianej wcześniej analizy udostępnienia obiektu, mający na celu pozyskanie informacji dotyczącej faktycznego zainteresowania mieszkańców i turystów wykorzystaniem wieży jako punktu widokowego.

POLECAMY


Zainteresował temat?

9

4


Komentarze (55)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)23.07.2019 17:24

Wewnątrz piękny klub dla seniorów i nie tylko a na samym czubku ten samolot co tak buczy i nie daje nam spokoju gdzie nasi radni piękno przed wyborami do cholery nie ma na to rady

33


Hmmm ~Hmmm (Gość)20.07.2019 23:30

Ja bym chętnie wchodził na taki taras widokowy kilka razy w roku... Nawet gdyby wejscie kosztowało 20-30 zł...po pierwsze, jest to moje marzenie z dzieciństwa, a po drugie, krajobraz Piotrkowa i okolic jest naprawde urzekający.

122


Kukizowiec ~Kukizowiec (Gość)21.07.2019 14:23

Gdybyśmy żyli w normalnym mieście z władzami, które mają choć trochę osadzone głowy na karkach, kibicowałbym zagospodarowaniu więzy, bo widok jest rzeczywiście wspaniały. Ale to jest Piotrków - miasto możliwości. Kilka lat temu, kiedy była mowa o wynajęciu wieży, resztki włosów stanęły mi dęba, kiedy przeczytałem, że pan konserwator zabytków - czyli człowiek odpowiedzialny za utrzymanie historycznego wyglądu budowli, dawał zezwolenie nie tylko na windę, ale na wybicie w więzy nowych otworów okiennych! To pomysły zbrodnicze. Jeżeli zagospodarowanie wieży ma nieść ze sobą zniszczenie zabytku, to niech już lepiej zostanie jak jest.
Dobrze, że powołano zespół, który ma się głowić nad tematem, tak robi wiele miast. Tylko w innych miastach w skład takich zespołów wchodzą przede wszystkim naukowcy. W przypadku wieży potrzebna jest wiedza konstrukcyjna, więc wydaję mi się, że jacyś technicy, profesorowie Politechniki wraz z historykami sztuki i historykami powinny tworzyć taką grupę rzeczoznawców, a nie urzędnicy, którzy nie mają zbyt dużych kompetencji, by wypowiadać się o walorach historycznych, albo konstrukcji windy.
Jak zwykle robienie dymu i tyle - o zagospodarowaniu wieży, to ja słyszę już od końca lat 70.

152


iRBis iRBisranga21.07.2019 16:58

Temat wraca do znudzenia i jak widać, wciąż budzi emocje. Chyba rzeczywiście czas na jakąś analizę i konkretne wnioski. Jeśli do tej pory przerobienie wieży na tłumnie obleganą atrakcję turystyczną nie wyszło, to może uwierzmy wreszcie, że po prostu: nie jest tak atrakcyjna. Wizja przesiedzenia (za dodatkową opłatą) pół godziny w ciasnej kawiarence, z widokiem przez małe okienko na fragment naszego grodu raczej tłumów nie przyciąga. Plan minimum: wejście na wieżę za drobną opłatą (np. 5zł) - to właściwy temat do analizy - finansowej i technicznej (możliwość wejścia i zejścia, szerokość schodów, bezpieczeństwo itp.). Dobrze by było poznać opinie fachowców. Za to zniszczenie zabytku przez zewnętrzne dobudówki jak schody lub winda to nieporozumienie. Nawet dobudowa "łącznika" do innego obiektu zepsuje efekt. Ta wieża stoi około 100 lat. Wrosła w krajobraz, wręcz jest symbolem miasta. I to jest chyba obecnie jej największa zaleta. Po Pierwsze: NIE PSUĆ!

110


rodowity piotrkowianin ~rodowity piotrkowianin (Gość)21.07.2019 13:20

Może dobrze by było by CIT informował mieszkańców miasta o postępach w dochodzeniu do rozwiązania problemu zagospodarowania turystycznego wieży.

80


antydoda* ~antydoda* (Gość)20.07.2019 19:54

DPS -y budujcie,młodzi stąd uciekają,tylko stare pryki zostały.

63


gość ~gość (Gość)21.07.2019 08:42

Samolot uziemić bo głowa boli

114


gość 9 ~gość 9 (Gość)21.07.2019 10:02

Samolot dziś już znowu lata. Szkoda weekendu.

74


gość ~gość (Gość)21.07.2019 11:02

Do antydoda*
Ty też będziesz starym prykiem ,
miłego dnia

31


cynik ~cynik (Gość)20.07.2019 14:33

Zdjęcie bardzo ciekawie pokazuje piotrkowską rzeczywistość. "Dumna" wieża i nieboraczek dworzec/plac dworcowy/ wykorzystywany przez lokalnych "patriotów obszczymurków". A kiedyś był pełen życia prawie przez całą dobę...

131


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat