ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Wielkanocne wydatki - jak sobie z nimi poradzić?

Wtorek, 17 marca 2020 2565
Wielu Polaków uznaje Święta Bożego Narodzenia za najważniejsze w całym roku. Z komercyjnego punktu widzenia są bardziej atrakcyjne nawet dla niewierzących, jednak to Wielkanoc stanowi najważniejsze święto w chrześcijańskim kalendarzu liturgicznym. Święta Wielkanocne to bardzo wyjątkowy czas dla każdej rodziny, gdy wreszcie możemy wspólnie usiąść przy stole i oczyścić umysł z gonitwy myśli. Jednak zbliżająca się Wielkanoc to nie tylko radość i kilka chwil odpoczynku od codziennych spraw, ale również obawa o domowy budżet. Jako naród lubimy hucznie świętować przy każdej nadarzającej się okazji, co później odbija się na naszych portfelach.

 

Ile wydajemy na święta wielkanocne? Czasem zdecydowanie za dużo. W 2019 roku, według badań przeprowadzonych przez Barometr Providenta, na organizację Wielkanocy wydaliśmy średnio 563zł. W porównaniu z 2018 rokiem to o kilkadziesiąt złotych więcej. Możemy się zatem spodziewać, że w tym roku nie będzie inaczej. Ceny produktów spożywczych wciąż rosną, a jest to w dużej mierze spowodowane rosnącą inflacją, która według danych NBP, ma sięgać między 3,3 a 3,4%. Domowy budżet uszczuplony o ok. 600zł to dla wielu rodzin wciąż wielkie obciążenie finansowe, które trudno szybko zrekompensować. Zatem jak poradzić sobie z wielkanocnymi wydatkami?

 

Wielkanoc 2020 – kiedy wypada?

 

Święta Wielkanocne w odróżnieniu od Bożego Narodzenia są świętami ruchomymi. Wielkanoc zawsze przypada na pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca. Niedziela Wielkanocna w 2020 roku wypada zatem 12 kwietnia. Uroczystości wielkanocne poprzedza triduum paschalne, czyli Wielki Czwartek, Wielki Piątek oraz Wielka Sobota, które nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy. Za to 13 kwietnia, czyli w Poniedziałek Wielkanocny, możemy świętować do woli. Ważna informacja dla rodziców – dzieci mają wolne od zajęć szkolnych od Wielkiego Czwartku do pierwszego wtorku po Wielkanocy włącznie.

 

Wielkanoc – tradycyjne polskie potrawy

 

Wydatki na święta wielkanocne w znacznej części obejmują zakup produktów spożywczych. Kupujemy zdecydowanie więcej, aby zaspokoić potrzeby wielopokoleniowej rodziny. Wielkanoc bowiem to jedna z niewielu okazji w roku, kiedy możemy spotkać się z dawno niewidzianą rodziną. Polskie menu wielkanocne należy do jednego z „najbogatszych” w Europie, jeśli nie na świecie.

 

Co jemy w Wielkanoc?

 

Oczywiście na świątecznym stole nie może zabraknąć jajek, które symbolizują nowe życie. W koszyczkach wielu Polaków znajdziemy również baranki z chleba lub cukru, które oznaczają zwycięstwo życia nad śmiercią. Ponadto, podczas rodzinnej Wielkanocy lubimy zastawiać stół wieloma rodzajami wędlin, kiełbas, serów czy marynowanych warzyw. Gorący, domowy żurek lub barszcz biały (w zależności od regionu Polski) to oczywista oczywistość. I na koniec coś dla łasuchów, czyli słodkości na czele z mazurkiem, makowcem i babką piaskową.

Przed zrobieniem zakupów wielkanocnych warto jednak ułożyć listę najpotrzebniejszych produktów, dostosowując przy okazji ilość jedzenia do naszych rzeczywistych potrzeb. To pozwoli nam zredukować wydatki na jedzenie, jak również uniknąć wyrzucania żywności.

 

Wielkanoc: w domu czy poza domem?

 

Podczas Świąt Wielkiej Nocy mamy niepowtarzalną okazję do spotkania się z całą rodziną. Wielu młodych ludzi wraz ze swoim rodzinami w czasie Wielkanocy odwiedza rodzinne strony, co często wiąże się również z mniejszą ilością obowiązków przedświątecznych. Jednak wycieczka samochodem do miejscowości oddalonej o kilkaset kilometrów to kolejny cios dla naszego portfela. Choć ceny benzyny wydają się być stosunkowo ustabilizowane, po przeliczeniu kosztów spalania paliwa może okazać się, że poważnie nadszarpniemy swój budżet.

 

Szybka pożyczka na Wielkanoc

 

Czasem zredukowanie kosztów związanych ze Świętami Wielkanocy nie wystarczają, aby móc swobodnie przyjąć gości czy uraczyć rodzinę pysznymi potrawami. Dlatego też warto skorzystać z chwilówek online, które są dobrym rozwiązaniem ze względu na oszczędność czasu i minimum formalności. W czasie gorączkowych przygotowań nie chcemy zaprzątać sobie głowy wypełnianiem góry formularzy. Pożyczka online wymaga od nas posiadania własnego konta bankowego, zaświadczenia o stałych dochodach czy korzystnej historii kredytowej. Potem wystarczy jedynie wypełnić i złożyć wniosek. Od momentu pozytywnej weryfikacji zgłoszenia do otrzymania środków na konto często mija nie więcej niż kilkanaście minut.

 


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat