Wielkanoc inna niż polska

ePiotrkow Niedziela, 31 marca 20130 1635
Wielkanoc nie we wszystkich krajach obchodzona jest tak samo, jak w Polsce. Jak wyglądają Święta Wielkanocne w innych krajach?

W Szwecji święta Wielkanocne opierają się o kościół ewangelicko-luterański. Dla tych wyznawców święto Wielkiejnocy jest jednym z najważniejszych w roku. Wielki Tydzień rozpoczyna się Niedzielą Palmową, podczas której używane są wierzbowe gałązki. Pojawiają się one nie tylko w domach, ale i w biurach, miejscach pracy. Kolejne dni związane są z wieloma przesądami. Na przykład w Wielki Czwartek Wiedźmy Wielkanocne ruszają na miotłach w kierunku tajemniczego uroczyska zwanego "Blakulla", gdzie słuchały rad Szatana. Aktualnie dziewczęta i chłopcy przebierają się za wiedźmy i składają wizyty sąsiadom. Obdarowują ich specjalnie dekorowanymi na tę okazję kartkami, laurkami i Listami Wielkanocnymi. A w zamian oczekują drobnych podarków. Na stole pojawiają się gotowane jajka. Szwedzi znają zwyczaj malowania jajek, który w niektórych regionach jest dość powszechny.

Anglicy obchodzą święta w sposób bardzo świecki. Skupiają się na czterech dniach wolnych od pracy. Brytyjczycy robią zakupy i wychodzą do pubów. Jedną z dodatkowych atrakcji jest przygotowanie koszy z przysmakami, które zabiera się ze sobą na wypad do parku czy wyjazd za miasto. W niedzielny poranek dzieci są uszczęśliwiane wielką ilością słodyczy, zazwyczaj mają one formę wielkich jaj wykonanych z czekolady, a dodatkowo są jeszcze wypełniane. Ciekawą tradycją jest tzw. Egg Rolling, które polegają na wyścigach jajek. Jajko powinno jak najszybciej dotrzeć do mety z nietkniętą skorupką. Do tego dochodzą występy zespołów ludowych i rozdawanie pieniędzy przez królową w Wielki Piątek, która rozrzuca pensy.

W sąsiednich Niemczech głównym symbolem Wielkiejnocy jest zając, który zostawia jajka. Szukanie wspomnianych jajek, a oprócz nich również małych prezentów i czekoladowych zajączków stanowi świąteczną zabawę, w której uczestniczą wszyscy, bez względu na wiek, biorą udział. Ważną tradycją jest dekorowanie domów świątecznymi drzewkami (gałązki z młodymi, zielonymi listkami, ustrojone kolorowymi, wiszącymi jajkami.), zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Tradycją, która zanika jest rozpalanie wielkich ognisk, przy których zbierali się mieszkańcy i żegnali zimę, witając wiosnę.

Włosi w czasie Wielkanocy, postępują zgodnie ze swoim przysłowiem „Natale con tuoi, Pasqua con chi vuoi” czyli „Boże narodzenie spędzaj z rodziną, Wielkanoc - z kim chcesz". Wielu Włochów wyjeżdża na święta, najczęściej odwiedzając południe kraju, gdyż tam jest najcieplej. We Florencji jedną ze świątecznych atrakcji jest sięgająca jeszcze czasów wypraw krzyżowych tradycja, która Włosi nazywają "scoppio del carro". Polega ona na pokazie gigantycznych fajerwerków strzelających ze specjalnego rydwanu ciągniętego przez białe woły. Oczywiście Włosi nie byli by sobą, gdyby święta nie wiązały się z dobrą kuchnią. Głównym dniem jest Wielka Niedziela, którą obchodzi się w domu, a najważniejszym momentem dnia jest obiad, na którym podawana jest baranina lub jagnięcina, (nie tylko zresztą we Włoszech, także w innych krajach śródziemnomorskich). Na stole pojawiają się również plasterki salami i jajka na twardo, na pierwsze danie podaje się barani rosół z pierożkami cappelletti. Ciekawą potrawą jest colomba, czyli gołębica. Jest to leciutka babka drożdżowa przygotowywana z dużej ilości jajek i bakalii, posypana cukrem pudrem.

Wielkanoc w USA obchodzi się nieco inaczej niż w Polsce i tylko w niedzielę. W poniedziałek ludzie normalnie idą do pracy. Jeśli chodzi o malowanie jajek to nie ma w USA tradycji dzielenia się nimi między członkami rodziny, podczas świątecznego śniadania. Nie ma też tradycji święconki. Popularnym symbolem Wielkanocy w USA jest nie baranek, lecz królik (Easter Bunny), tradycja wywodzi się z Niemiec. W poniedziałek, chociaż jest to normalny dzień pracy, w Białym Domu odbywa się tradycyjna, wywodząca się z Anglii, wielkanocna impreza dla dzieci: Easter Egg Roll, czyli toczenie jajek po trawniku.

źródło: students.pl


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat