Widowisko ku czci św. Jana Pawła II ma już ponad 7 lat

Strefa FM Poniedziałek, 18 maja 20207 983
18 maja obchodzimy setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, wyniesionego na ołtarze jako św. Jan Paweł II. Z okazji rocznicy urodzin papieża Polaka przypominamy stworzone na jego cześć widowisko, którego autorem jest znany piotrkowianin - Krzysztof Kamiński, aktor, lektor i reżyser.

Siedem lat temu stworzył spektakl pod nazwą "Miłość jest najważniejsza". To projekt poetycko-muzyczny połączony z wizualizacją przedstawiającą odpowiednio dobrane fotografie z życia św. Jana Pawła II. Wiersze papieża okrasił muzycznie Michał Lorenc. Całość była prezentowana m.in. przez Radio Watykan, rozgłośnie w Nowym Jorku, Bremie, Berlinie, a także na antenie Radia Strefa FM.

 

- To było niesamowite doświadczenie i wielki zaszczyt, gdy po raz pierwszy widowisko mogłem zaprezentować w Rzymie - wspominał dziś na antenie radia Strefa FM Krzysztof Kamiński. - Początkowo wiersze deklamowaliśmy wspólnie z Jerzym Zelnikiem, później spektakl ewoluował. Obecnie stanowi już zamkniętą formę. Chciałbym ponownie wystąpić z nim w Watykanie. Pewne kroki już w tym kierunku wykonałem, choć wszystko zniweczyła epidemia koronawirusa. A chciałbym, aby widzowie mogli w bezpieczny sposób oddać się przesłaniu, jakie płynie z tekstów Karola Wojtyły - dodał autor.

 

Warto tu przypomnieć, że kanonizowany 27 kwietnia 2014 r. Jan Paweł II, jeszcze jako Karol Wojtyła odwiedził Piotrków. Było to 7 lipca 1974 roku.

 

Premiera widowiska "Miłość jest najważniejsza" miała miejsce 27 listopada 2012 r. w kościele farnym św. Jakuba w Piotrkowie Trybunalskim, rodzinnym mieście jego reżysera i wykonawcy.

 

 

Krzysztof Kamiński jest znanym polskim aktorem, lektorem, a także reżyserem widowisk i spektakli plenerowych. Przez kilka lat związany był z Teatrem Powszechnym w Łodzi. Wydał m.in. wiersze Norwida, Karola Wojtyły, a także kompilację poezji austriackiego poety Rainera Marii Rilkego, Tadeusza Borowskiego i Kazimierza Przerwy-Tetmajera. Zrealizował widowiska historyczne "Zygmunt August w Piotrkowie" z Jerzym Zelnikiem w roli głównej oraz "Kmicic Europy, czyli sąd nad Krzysztofem Arciszewskim" z Olafem Lubaszenką. W Radiu Strefa FM czytał obszerne fragmenty powieści Tadeusza Dołęgi - Mostowicza „Kariera Nikodema Dyzmy" i „Znachor". Zostały one wydane na płytach DVD. Grywał i grywa w telewizyjnych serialach, m.in. "Cisza nad rozlewiskiem", „Pensjonat nad rozlewiskiem", "Pierwsza miłość" oraz w filmach "Sztos 2" czy "BarON24".

 

Michał Lorenc to polski kompozytor muzyki filmowej, Kawaler Orderu Orła Białego. Za muzykę filmową był wielokrotnie nagradzany na różnych festiwalach m.in. aż trzykrotnie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W latach 1979-1981 wraz z Jackiem Kleyffem i Michałem Tarkowskim współtworzył „Teatr Paranoiczny". W 2016 roku „w związku z 1050. rocznicą Chrztu Polski oraz uroczystym otwarciem Świątyni Opatrzności Bożej po 225 latach od złożenia ślubów narodu" ukazała się płyta pt. Przymierze zawierające kompozycje Lorenca.


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

cogito ~cogito (Gość)19.05.2020 08:20

Przestańcie zrzędzić (to do niektórych komentujących). Zamiast tego bądźcie dumni z tych artystów, którzy są dumni z tego skąd pochodzą, przyznają się do naszego miasta i pamiętają o nim.

01


olaolaola ~olaolaola (Gość)18.05.2020 15:24

Krzysztof Kamiński znanym polskim aktorem? No chyba kogoś tu poniosło. :D

50


archanioł Gabryjel ~archanioł Gabryjel (Gość)18.05.2020 20:30

A kiedy zamiast "czci" pokazywać będziemy prawdę?

31


ap ~ap (Gość)18.05.2020 20:09

Mniej zawiści , więcej empatii dla artystów. Pamiętajcie, że nie wszyscy są pierwszego sortu.

23


gość ~gość (Gość)18.05.2020 16:24

Pozdrawiam Panie Krzysztofie

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat