Wiadukt przy Wojska Polskiego wybudowany. Prace na A1 prowadzone bez przeszkód

Tydzień Trybunalski Sobota, 16 maja 202038 28006
Pod koniec czerwca pierwsze samochody pojadą nowym wiaduktem na Wojska Polskiego w Piotrkowie, a na Twardosławickiej zniknie przejazd z sygnalizacją świetlną. Budowa autostrady A1 przebiega bardzo sprawnie, nawet z wyprzedzeniem harmonogramu.

Ładuję galerię...

Budowa autostrady A1 to zdecydowanie najważniejsza inwestycja drogowa prowadzona w naszym regionie. Jej znaczenie jest niezwykle istotne dla całego kraju. Ten autostradowy kręgosłup pozwoli na przejechanie z Gdańska do granicy z Czechami w Gorzyczkach w niespełna 6 godzin.

 

W naszym regionie powstają dwa odcinki tej autostrady: A – pomiędzy węzłem Tuszyn a Piotrkowem oraz B – od Piotrkowa do Kamieńska. Pierwszy wykonuje konsorcjum firm Budimex i Strabag, natomiast drugi realizuje firma Mirbud. Przedstawiciele obu firm zgodnie przyznają, że pogoda jest ciągle łaskawa i pozwala bardzo sprawnie wykonywać inwestycję. Planów nie pokrzyżowała także epidemia koronawirusa. - Jeżeli chodzi o koronawirusa, zostały przedsięwzięte środki ostrożności na terenie budowy, żeby zminimalizować ewentualny możliwy wpływ na realizację inwestycji i spowodowanie opóźnień. Jeżeli chodzi o postępy, pogoda bardzo ułatwia nam pracę. Obecnie najbardziej widocznym elementem na placu budowy jest układanie nawierzchni betonowej. Jeżeli warunki pozwalają, to możemy pracować 24 godziny na dobę – mówi Sylwester Wolankiewicz z firmy Budimex, kierownik budowy odcinka A.


Układanie nawierzchni betonowej rozpoczęło się praktycznie rok od przełożenia ruchu na sąsiednią nitkę i rozpoczęcia prac na tym odcinku. Inwestor, czyli łódzki Oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad planuje puszczenie obecnego ruchu samochodów na betonowaną właśnie nitkę autostrady do końca tego roku.


Dla mieszkańców Piotrkowa i gminy Grabica szczególnie istotny jest wiadukt w ciągu ul. Wojska Polskiego, który przebiega nad budowaną autostradą. Jego zamknięcie i wyburzenie bardzo utrudniło komunikację lokalnym mieszkańcom. Ostatecznie udało się zorganizować przejazd przed autostradę w ciągu ul. Twardosławickiej oraz przejście dla pieszych pod wiaduktem.


Już niebawem nowym wiaduktem na ul. Wojska Polskiego w Piotrkowie przejadą pierwsze samochody. - Wiadukt jest gotowy. Trwają jeszcze prace porządkowe i procedury administracyjne związane z możliwym odbiorem obiektu. Chcemy go oddać do użytku do końca czerwca tego roku – mówi Sylwester Wolankiewicz. Z kolei przejazd ul. Twardosławicką zostanie zamknięty. - Umożliwi nam to kontynuację prac w tym miejscu, które musieliśmy przerwać ze względu na utrzymanie ruchu lokalnego. Przejście dla pieszych zostanie jeszcze utrzymane i będzie można z niego korzystać. Gdy wykonywane prace będą kolidować z jego funkcjonowaniem, wtedy zostanie ono zamknięte – tłumaczy Wolankiewicz.


Przedstawiciel firmy Budimex zwraca uwagę, że osoby podróżujące autostradą A1 często stwarzają niebezpieczne sytuacje. - Wielu kierowców nie stosuje się do ograniczeń prędkości, narażając siebie i innych kierowców oraz drogowców, którzy wykonują prace pod ruchem. Chcemy wykonywać tę inwestycję bezpiecznie, aby potem każdy mógł szczęśliwie wrócić do domu, do swoich rodzin – mówi Wolankiewicz.
Zakończenie budowy odcinka A planowane jest na koniec III kwartału 2021 roku. - Musimy dotrzymać warunków kontraktowych, natomiast na pewno kontrakt zostanie zakończony w terminie - wyjaśnia Sylwester Wolankiewicz.


Sytuacja związana z epidemią koronawirusa nie przeszkodziła w pracy także firmie Mirbud, która realizuje odcinek B od Piotrkowa do Kamieńska. Korzystna pogoda pozwoliła nawet na przeprowadzanie pewnych robót z wyprzedzeniem. - Nie zaobserwowaliśmy znaczących opóźnień w łańcuchu dostaw. Przygotowujemy się do układania nawierzchni, gromadzimy materiały oraz budujemy wytwórnię betonu nawierzchniowego. Obecnie wykonujemy nasypy na drogach poprzecznych, także nasypy w części poszerzenia w jezdni lewej. Pracujemy na wszystkich poprzecznych obiektach mostowych. Zakończono fundamenty na pięciu obiektach , a podpory na trzech. W sumie jest dwanaście obiektów. W najbliższym czasie zajmiemy się usuwaniem kolizji z liniami niskiego i średniego napięcia oraz sieciami wodociągowymi, teletechnicznymi i melioracyjnymi. Nie jest to dla nas zaskoczeniem, bo to utrudnienia, które są wpisane w tego typu projekt – tłumaczy Paweł Bruger z firmy Mirbud.


Wykonawca odcinka B stara się tak prowadzić prace, aby były one jak najmniej uciążliwe dla lokalnych mieszkańców. - Prowadzenie takiej inwestycji pod ruchem oznacza utrudnienia. Często wiąże się to z problemami z dojazdem do pracy, szkół czy nawet dojazdem na pola. Mieliśmy spotkanie z mieszkańcami gminy Wola Krzysztoporska, na którym obiecaliśmy, że postaramy się zrobić wszystko, aby jak najbardziej zniwelować utrudnienia w ruchu lokalnym. Dlatego zależy nam na jak najszybszym zakończeniu budowy mostów i przejazdów tak, aby oddać je do użytkowania lokalnej społeczności.


Jak zapewnia przedstawiciel firmy Mirbud, w najbliższym czasie nie planuje się wprowadzenia zmian w organizacji ruchu na odcinku między Piotrkowem a Kamieńskiem.


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (38)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)16.05.2020 13:49

Na zdjęciu nr 5 to wiadukt w Woli Krzysztoporskiej

80


beatka ~beatka (Gość)16.05.2020 15:02

Wreszcie dojadę do autozłomu i tam zostawię grata.

100


gość ~gość (Gość)16.05.2020 12:34

Na to czekałem. Wreszcie będzie można jechać Wojska Polskiego

91


pawellko80 ~pawellko80 (Gość)17.05.2020 18:11

byłem dzis i widziałem jak namalowane są pasy na wiadukcie chyba po pijaku malowali lub pędzelkiem

30


Piotrkowianin Piotrkowianinranga18.05.2020 18:29

Minął Weekend i Budimex zmienił decyzję: http://www.a1a-tuszyn.pl/aktualnosci.html

Cytuję:
AKTUALNOŚCI

25/05/2020
Wprowadzenie organizacji ruchu w rejonie obiektu WD-293 (ul. Wojska Polskiego) polegającej na zamknięciu tymczasowego skrzyżowania z sygnalizacją świetlną w rejonie ulicy Twardosławickiej z jednoczesnym udostępnieniem przejazdu nad autostradą w ciągu ulicy Wojska Polskiego. Wprowadzenie organizacji ruchu planowane o godz. 8:00.

31


gość ~gość (Gość)16.05.2020 14:48

A widzieliście jak to jest zrobione ? Zobaczcie sobie jak krzywo są pomalowane linie ciągłe. Z daleka widać, że idą zygzakiem a nie prosto.
Co do samego wiaduktu. Cóż, jezdnia jest sporo węższa niż była poprzednio, ale to taka nowomoda w budownictwie drogowym że robi się wąskie jezdnie a wywala szerokie chodniki. Tyle tylko, że akurat tutaj ruch osobowy jest niewielki i nie ma sensu robić tak szerokich chodników. Należy mieć na uwadze, że po jego otwarciu skupi się tutaj spora część ruchu kołowego, z uwagi na niedrożność tymczasowego ronda Piotrków Zachód. Dużo węższa droga nie wróży, że będzie tutaj bezpiecznie.
Co jeszcze ? Też nie wiem czemu sam nasyp wiaduktu był remontowany tylko do pewnego miejsca. Dalej jest nietknięty pomimo, że nie wygląda to najlepiej a i sama infrastruktura by wymagała poprawek, skoro już się tutaj robi.

131


fotograf ~fotograf (Gość)18.05.2020 08:49

zdjęcie nr 5 to nie jest wiadukt w ciągu ulicy Wojska Polskiego

30


Do ~viola ~Do ~viola (Gość)18.05.2020 08:47

~viola to w Piotrkowie prawie wszyscy mają taką legitymację

12


smok wawelski ~smok wawelski (Gość)17.05.2020 13:08

Czy prawdą jest,że z wiaduktu będą mogli korzystać tylko osoby zaszczepione na COVID19 z czipem?

15


gość ~gość (Gość)17.05.2020 18:47

Szanowni Państwo, zazdroszczę tempa wykonawców i urzędników. Mówię serio. Sama mieszkam w Łodzi, a tu wiadukt na Śmigłego- Rydza już drugi rok robią, a nawet jednej nitki jeszcze nie zrobili. Tak więc, nie narzekajcie, cieszcie się!

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat