Wg starosty piotrkowskiego szef łódzkiego NFZ mógł popełnić przestępstwo. Do prokuratury wpłynęło już doniesienie

Strefa FM Wtorek, 15 października 201922 4869
Członkowie zarządu powiatu piotrkowskiego złożyli w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dyrektora łódzkiego oddziału NFZ Artura Olsińskiego, który - ich zdaniem - doprowadzając do zmniejszenia liczby łóżek internistycznych, mógł ograniczyć mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego dostępność do oddziału chorób wewnętrznych.
Fot.: archiwum epiotrkow.pl

Starosta argumentuje, że przez trzy miesiące zabiegał o pozostawienie w strukturach Powiatowego Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim oddziału wewnętrznego, ale jak już informowaliśmy w związku opuszczeniem przez tę placówkę tzw. sieci szpitali, tamtejsza interna została zamknięta, 30 września znajdowało się tam 20 łóżek. Oddział wewnętrzny znajduje się już tylko w piotrkowskim Samodzielnym Szpitalu Wojewódzkim im. M. Kopernika. Jak informowali przedstawiciele tej placówki pojawiły się tam dodatkowe łóżka internistyczne (12 na oddziale wewnętrznym i 7 na kardiologii). Liczba łóżek kardiologiczno-internistycznych w tym szpitalu wynosi w tej chwili 81 (42 na internie i 39 na kardiologii) i jak zapewnia dyrekcja tego szpitala, żaden z kierowników nie informował do tej pory o jakichkolwiek problemach. We wtorek, 15 października rano na internie było 16 wolnych łóżek, a na kardiologii 7. Przedstawiciele Starostwa Powiatowego podkreślają jednak, że łóżek internistycznych powinno być w Piotrkowie Trybunalskim znacznie więcej, na co zwracał uwagę m.in. konsultant wojewódzki ds. chorób wewnętrznych.

 

 - W związku z tym, że od 1 października w regionie piotrkowskim jest mniejsza liczba łóżek opieki internistycznej lecznictwa szpitalnego. Członkowie zarządu powiatu przeanalizowali informacje, które otrzymali z Urzędu Wojewódzkiego, Wydziału Zarządzania Kryzysowego, a także opinię konsultanta wojewódzkiego ds. chorób wewnętrznych i wypowiedzi przedstawicieli SSW im. M. Kopernika w Piotrkowie Trybunalskim, którzy byli zaniepokojeni tym co po 1 października może dziać się w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czy oddziału chorób wewnętrznych. Nie pozostało nam nic innego, jako urzędnikom, którzy posiedli tę wiedzę, jak złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa poprzez ograniczenie mieszkańcom Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego dostępności do oddziału chorób wewnętrznych. Z rejestru wojewody łódzkiego wynika, iż stan łóżek internistycznych na 1 sierpnia wynosił w regionie 62, a na 10 października 42 łóżka. Musi to budzić zaniepokojenie radnych powiatowych, którzy chcieliby, żeby te świadczenia były jak najlepiej realizowane. Tym bardziej, że mając swój szpital, deklarowaliśmy, że jesteśmy gotowi realizować te świadczenia na oddziale chorób wewnętrznych, tak żeby nie było ubytku tych łóżek. Niestety NFZ zdecydował, że w Piotrkowie Trybunalskim będzie jeden oddział wewnętrzny, co musi budzić nasze zaniepokojenie. Niech odpowiednie organy orzekną, czy taki stan rzeczy nie wpłynie na ograniczenie dostępności do służby zdrowia - powiedział Piotr Wojtysiak.

 

Zawiadomienie wpłynęło do Prokuratury Okręgowej kilka dni temu, zostało przekazane do Prokuratury Rejonowej w Piotrkowie Trybunalskim.

 

 - Przy czym to zawiadomienie dotyczyło ewentualnego popełnienia przestępstwa z art. 160. (§1) Kodeksu karnego, ale ten artykuł wymaga bezpośredniego niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia, więc ta kwalifikacja jest wątpliwa i prokurator zajmie się kwestią z art. 231, sprawdzi więc, czy funkcjonariusz publiczny nie przekroczył swoich uprawnień, działając na szkodę interesu publicznego - wyjaśnił nam Witold Błaszczyk, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Piotrkowie Trybunalskim.

 

Poprosiliśmy o komentarz również szefa łódzkiego oddziału NFZ, oto odpowiedź przesłana przez Annę Leder, rzeczniczkę prasową łódzkiego oddziału NFZ. 

 

 

Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ  po nieoczekiwanym wypowiedzeniu umowy przez PCMiD  w czerwcu br. zabezpieczył opiekę internistyczną dla mieszkańców powiatu piotrkowskiego na dotychczasowym poziomie. Zgodnie z zapowiedziami z czerwca br. ŁOW NFZ zapewnił opiekę w najbardziej stabilny i odpowiedzialny sposób: zwiększając liczbę łóżek na oddziale internistycznym i kardiologicznym Szpitala Wojewódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim. W miejsce 20 łóżek internistycznych w PCMiD Szpital Wojewódzki w Piotrkowie Trybunalskim zwiększył o 19 liczbę łóżek dla pacjentów – 12 internistycznych i 7 kardiologicznych.  ŁOW NFZ zapewnia ich finansowanie w ramach ryczałtu - adekwatnie do potrzeb mieszkańców. Opieka internistyczna zatem – wbrew opinii Pana Starosty - się nie pogorszyła. Na pewno pacjenci zyskali świadczenia bardziej kompleksowe – w tym samym miejscu w razie potrzeby uzyskają pomoc także w zakresie kardiologii interwencyjnej i elektrokardiologii.

Jak informuje Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego Marek Konieczko niemal każdego dnia zarówno na oddziale internistycznym, jak i kardiologicznym są wolne miejsca dla chorych.

 

Podstawowym sposobem zabezpieczenia i finansowania świadczeń w zakresie leczenia szpitalnego jest sieć szpitali, stąd oczywista decyzja ŁOW NFZ o zabezpieczeniu opieki internistycznej w szpitalu związanym z NFZ umową z ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia, czyli sieci szpitali.

Powiatowe Centrum Matki i Dziecka miało możliwość wycofania, za zgodą ŁOW NFZ,  wypowiedzenia umowy sieciowej i kontynuowania opieki internistycznej. Nie skorzystano z tego rozwiązania.

 

Ponadto informujemy, że w dniu 1 sierpnia br.  w rejestrze wojewody było 50 łóżek internistycznych – nie 62, jak twierdzi Pan Starosta P. Wojtysiak. Pragniemy przypomnieć Panu Staroście P. Wojtysiakowi, jak w trakcie 24 miesięcy pełnienia przez niego funkcji wicestarosty i starosty powiatu liczba łóżek w Powiatowym Centrum Matki i Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim zmniejszyła się z 44 na oddziale internistycznym i chorób wewnętrznych do braku umowy z NFZ na ten rodzaj świadczeń.

 

Dane pochodzą z rejestru wojewody:

 

1.10. 2017 – początek sieci szpitali

 

44 łóżka na oddziale chorób wewnętrznych i kardiologii

 

1.6. 2018

 

24 łóżka oddział chorób wewnętrznych

44 łóżka oddział kardiologiczny

 

31. 12. 2018

 

Brak oddziału kardiologii

24     łóżka oddział chorób wewnętrznych

 

1. 8. 2019

 

Brak oddziału kardiologii

20 łóżek oddział chorób wewnętrznych

 

1.10. 2019

Zakończenie umowy na świadczenia na oddziale chorób wewnętrznych wskutek wypowiedzenia umowy przez PCMiD w czerwcu 2019 r.

 

 

 


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (22)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)16.10.2019 13:08

Trzeba było nie kombinować i współpracować z NFZ dla dobra pacjentów teraz gdy wy macie problem to nagle dla dobra pacjentów płacicie do prokuratury żenada i dziecinada Ale czego można się spodziewać po opozycji

61


gość ~gość (Gość)16.10.2019 11:36

Na sorze lepiej niech porządek najpierw zrobią, w pierwszej kolejności przyjmowani są pijani a porządny człowiek czeka 5 -6 godzin

13


Qva ~Qva (Gość)16.10.2019 08:05

Ale manipulacja! Lepiej zajmie się drogami.

110


gość ~gość (Gość)16.10.2019 06:59

Starosta dba o zdrowie piotrkowian a NFZ likwiduje łóżka i poradnie Paranoja co za czasy!Panie Starosto dziękujemy!

47


gość ~gość (Gość)16.10.2019 06:37

Obecna interna tez dobrze działała miała bardzo dobrych lekarzy specjalistów to NFZ nie podpisał zlikwidował Oddział Pawiat dobrze zrobił !

35


gość ~gość (Gość)16.10.2019 06:34

Oczywiście że racja,NFZ nie ma pieniędzy więc przerzuca na szpitale odpowiedzialność za finansowanie leczenia ludzi.
https://oko.press/o-zadluzeniu-szpitali-cicho-sza/

43


gość ~gość (Gość)16.10.2019 06:29

Likwidacja NFZ natychmiast

24


hue ~hue (Gość)16.10.2019 06:21

Jeśli prokuratura uzna, że jednak nie popełniono przestępstwa/wykroczenia to koszty postępowania oraz karę finansową za nieuzasadnione złożenie zawiadomienia powinien ponieść Starosta osobiście, oczywiście z prywatnych środków. Nie powinno być zgody na wykorzystywanie organów publicznych do oddalania podejrzeń od własnej osoby oraz do prowadzenia gier międzyresortowych.

101


gość ~gość (Gość)16.10.2019 06:04

Mnostwo szpitali w Polsce ma problem finansowy , to nie wina szpitali tylko NFZ, ile tam idzie pieniedzy na urzednikow...szpital to nie zaklad produkcyjny , ze beda zyski!!

21


gość ~gość (Gość)16.10.2019 05:54

Osobiscie doswiadczylam wizyty na Rakowskiej , nie bylo miejsca na internie WYJAZD DO RADOMSKA ...i tak mozna mowic , ze zapewniaja opieke!!!!!

13


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat