Weterynarze: zwierzęta domowe nie przenoszą koronawirusa

PAPKraj Wtorek, 17 marca 20206 3905
Zgodnie z wiedzą Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt właściciele zwierząt mogą być spokojni, ich podopieczni nie przenoszą koronawirusa - zapewnia Krajowa Izba Lekarsko-Weterynaryjna.
fot. PAP

Informacje o masowym oddawaniu psów i innych zwierząt towarzyszących do eutanazji z powodu epidemii koronawirusa w Polsce to typowy fake news. Nie zaobserwowaliśmy takiego zjawiska w zakładach leczniczych dla zwierząt - podkreśla Izba.

 

"Przez media społecznościowe w ostatnim czasie przetoczyły się informacje dotyczące rzekomo masowego przyprowadzenia psów do zakładów leczniczych dla zwierząt z prośbą o dokonanie eutanazji. Powodem miała być rozprzestrzeniająca się epidemia COVID-19. Z całą stanowczością zaprzeczamy tym informacjom. Od rana przeprowadziliśmy rozmowy z kilkudziesięcioma lecznicami dla zwierząt z całej Polski. Wielu właścicieli słyszało o tej plotce, ale nikt nie potwierdził, żeby takie sytuacje miały miejsce. Również hurtownie leków weterynaryjnych nie odnotowały zwiększonego zapotrzebowania na środki używane do eutanazji zwierząt" - napisano w poniedziałkowym komunikacie.

 

Izba przypomina, że polskie prawo nie przewiduje przeprowadzenia eutanazji na życzenie. Zwierzę towarzyszące możemy poddać takiemu zabiegowi w ostateczności, gdy jego stan zdrowia jest bardzo zły, prowadzący do cierpienia przy braku możliwości jego wyleczenia lub poprawy komfortu życia. Prawo zezwala też na eutanazję zwierzęcia bardzo agresywnego zagrażającego ludziom. Każdy przypadek lekarz weterynarii rozpatruje indywidualnie.

 

Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia i Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt nie ma obecnie dowodów, iż człowiek może się zarazić koronawirusem od zwierzęcia domowego. Zawsze jednak dobrze jest umyć ręce mydłem i wodą po kontakcie ze zwierzętami. Chroni to przed innymi patogenami, które mogą się przenosić ze zwierząt domowych na ludzi- zaznaczyła Izba.

 

W opinii Izby, w sytuacji kiedy właściciel zwierzęcia jest poddany przymusowej dwutygodniowej kwarantannie w związku podejrzeniem wystąpienia koronawirusa, obowiązki wyprowadzania psów na spacery powinny być elementem pomocy sąsiedzkiej lub pomocy ze strony towarzystw opieki nad zwierzętami. A taka pomoc jest całkowicie bezpieczna i nie grozi zakażeniem. Nie jest rozwiązaniem eutanazja lub porzucanie zwierząt - podkreślono. (PAP)


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)17.03.2020 21:17

Mój pjes się sam wylizał

00


nie przenoszą, dbają o czystość ~nie przenoszą, dbają o czystość (Gość)17.03.2020 08:14

https://vader.joemonster.org/upload/rhp/18195141d6ec8c4.mp4

40


15 mln ma nas się ostać tak jest w programie ~15 mln ma nas się ostać tak jest w programie (Gość)17.03.2020 13:02

A to dziwne, ta sama lub podobna tkanka, bardzo precyzyjnie genetycznie zmutowano tego wirusa na ludzi starych i słabych.

30


gość ~gość (Gość)17.03.2020 11:07

Dajcie jakiegoś newsa o pijanych bo już tym koronawirusem żygam.

60


gość ~gość (Gość)17.03.2020 10:05

Pjes

12


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)17.03.2020 09:21

Że też ani rodzice, ani szkoła nie byli w stanie nauczyć matołków prawidłowo myć ręce, dopiero musiał się tym zająć strzępek białka.

60


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat