Wesprzyj Trybunały Kabaretowe!

Tydzień Trybunalski Środa, 01 października 201426 6412
Piotrkowskie Trybunały Kabaretowe już za trzy tygodnie. Tymczasem okazuje się, że organizatorzy potrzebują wsparcia, aby sfinansować wszystkie tegoroczne atrakcje.
Fot. Busola

W tym celu postanowili zwrócić się do fanów i miłośników Trybunałów po wsparcie finansowe tegoż wydarzenia. To pierwsza tego typu kampania w Piotrkowie – tzw. crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe. Tutaj każdy może pomóc!

Właściwie wszystko było już dopięte na ostatni guzik. Artyści zaproszeni, hotele zarezerwowane, nagrody przygotowane, ale... okazało się, że kabaretowy mundurek trudno na ten ostatni guzik zapiąć. Po prostu zabrakło pieniędzy (nie żeby sponsorzy guzik dali; niektórzy dali, bo Trybunałom wierni są od lat).
- Okazało się, że nie wszyscy sponsorzy, którzy do tej pory nas wspierali, mogą w tym roku nam pomóc, bo zwyczajnie mają innego rodzaju zobowiązania. Zabrakło nam 20 tys. zł, aby sfinansować wszystkie tegoroczne atrakcje – mówi Bartek Gumulec, prezes Stowarzyszenia Busola (głównego organizatora Trybunałów) oraz dyrektor tegoż kabaretowego przedsięwzięcia.
A ta kilkudniowa dawka śmiechu, żartów, wzruszeń (pod roboczą nazwą “Trybunały Kabaretowe 2014”) kosztuje niemało, bo ok. 140 tys. zł, z czego 60 tys. zł pokrywa dotacja celowa z budżetu miasta, a reszta to wkład własny Stowarzyszenia (80 tys. zł).
Na wymagane 80 tys. zł składają się: 50 tys. zł - przewidywane wpływy z biletów, 10 tys. zł - przewidywane wpływy od sponsorów, 20 tys. zł - brakujące środki na organizację.
Stąd pomysł, żeby znaleźć inną finansową furtkę. – Sponsorów nie przybywa, ale wydarzeń tak i grono chętnych do pieniędzy jest coraz większe. Szukaliśmy więc innego sposobu na pozyskanie środków. Tu pojawił się crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe, opierające się na tym, że nie jest ważne „ile”, ale „ilość”. Faktycznie chodzi o społeczność, która przekaże naprawdę dobrowolną kwotę, dzięki czemu zbierzemy tę nam potrzebną. I mimo że impreza jest w Piotrkowie, tak naprawdę ten apel dotyczy wszystkich Polaków. Nasza akcja zamieszczona jest na ogólnopolskim portalu polakpotrafi.pl, który zrzesza najlepsze projekty tego typu. Każda kampania jest weryfikowana i akceptowana przez właścicieli portalu. Jednym słowem trzeba mieć dobry projekt, aby portal wyraził zgodę na jego publikację. My musieliśmy to zrobić w ciągu 2 – 3 dni i udało się. Poprosiliśmy Asię Kołaczkowską (Kabaret Hrabi), Artura Andrusa, chłopaków z Grupy MoCarta, żeby wypowiedzieli się na temat tej akcji. Są też Krzysztof Jaślar, Katarzyna Piasecka, którzy – opiniując – mają wpływ na kształt naszej kampanii. A chodzi o to, by jak najwięcej osób wsparło Trybunały chociażby naprawdę niewielką kwotą – przekonuje i zachęca Bartek Gumulec.
I to nie za darmo! Każdy wspierający może sobie wybrać nagrodę. Można dostać płytę, czy plakat z autografem gwiazd. Już za 10 zł można otrzymać imienne podziękowania od organizatorów, a za nieco więcej takież imienne podziękowanie z kabaretowej sceny! Jeśli ktoś miałby wolne 4 tysiące i chciał je przeznaczyć na trochę śmiechu w życiu, ten może liczyć na wyjątkową nagrodę – oprócz trybunałowych gadżetów i wejścia na kabaretowy bankiet otrzyma także zaproszenie na koncert „Kabaretowa Noc pod Gwiadami” w ramach XXXVI Lidzbarskich Wieczorów Humoru i Satyry (Lidzbark Warmiński, sierpień 2015) wraz z noclegiem w Hotelu Krasicki **** (szczegóły o nagrodach i całej akcji na polakpotrafi.pl).

 

Ale, a może przede wszystkim, nie o te wysokie kwoty chodzi. - Specjaliści od pozyskiwania finansowania, którzy nam pomagają (Maciej Półrolnik i Ewelina Zajkowska) mówią, że chodzi o wpłaty w granicach 25 – 50 zł. Za to są plakaty z podziękowaniami, wspólne zdjęcie np. z kabaretem Hrabi – mówi Bartek Gumulec. – A sam crowdfunding został spopularyzowany w Stanach Zjednoczonych i stał się świadomie kształtowanym sposobem wspierania innowacyjnych projektów. To taka nowoczesna forma mecenatu. U nas już też (chociażby na platformie polakpotrafi.pl) są tak ciekawe projekty, że sam, promując Trybunały, wsparłem kilka z nich. Ktoś nagrywa płytę, ktoś chce wspomóc niepełnosprawnych i potrzebuje środków finansowych. Ważne, że i w Piotrkowie pojawił się pierwszy projekt tego typu, przecierający szlaki, bo teraz każdy może także spróbować iść tym tropem i szukać pieniędzy na swoje pomysły w ten sposób – mówi prezes Busoli.
Trybunały Kabaretowe na stałe wpisały się już w kulturalną mapę Piotrkowa. - Przez wszystkich 11 edycji gościliśmy 25.000 widzów, 250 artystów oraz przeżyliśmy ponad 300 godzin występów!!! - podsumowują organizatorzy. Piotrkowianie (i nie tylko oni) liczą na kolejne. A w tym roku Trybunały zapowiadają się znakomicie.
Czwartek (16 października) to będzie dzień z kabaretem Hrabi, i to nie tylko w wersji dla dorosłych (spektakl „Tak, że o!”), ale i dla całkiem młodej publiczności. – „Bez wąsów” to program kabaretu Hrabi adresowany do dzieci w wieku od 6 do 12 lat. To będzie hit – zapowiada Bartek Gumulec. - Piątek (17 października) pod znakiem teatru. Teatr Capitol pokaże „Klub mężusiów” z Krzysztofem Tyńcem, Cezarym Morawskim, Michałem Milowiczem i Robertem Wabichem w rolach głównych. Tego dnia nastąpi też otwarcie dwóch wystaw. W sobotę mamy młode kabarety - czyli to, co jest najważniejsze na Trybunałach. W tym roku młodzi tworzą koncert, który nazwali „Cztery strony kabaretu”. Będzie kabaret klasyczny, muzyczny, improwizacja i stand-up. A wieczorem muzycznie i jazzowo - Kuba Badach i w jego wykonaniu piosenki Andrzeja Zauchy. W niedzielę gala reżyserowana przez Krzysztofa Jaślara, prowadzona przez Artura Andrusa. Będą młode kabarety, konkurs na wpis do Konstytucji Kabaretowej, a gwiazdą gali będzie Grupa MoCarta - zaprasza dyrektor festiwalu.
Bilety będzie można kupować już od 6 października. A wcześniej - można zajrzeć na stronę polakpotrafi.pl i wesprzeć organizację piotrkowskich Trybunałów Kabaretowych.

 

polakpotrafi


Anna Wiktorowicz


Zainteresował temat?

0

12


Komentarze (26)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

guru ~guru (Gość)09.10.2014 11:06

impreza fajna, owszem. ale brac pieniadze za bilety i zebrac o kase to trzeba byc łajzą do kwadratu.

70


Piotr W. ~Piotr W. (Gość)08.10.2014 10:05

Może skromniejszy format imprezy byłby jednak rozsądniejszym wyjściem z sytuacji? Sięganie do kieszeni niezamożnych mieszkańców świadczy jedynie o niegospodarności organizatorów i ich całkowitym oderwaniu od piotrkowskich realiów, jakkolwiek społecznie by tego nie zatytułować... Również ciekaw jestem rozliczeń finansowych Busoli, faworyzowanej przez Chojniaka, jak i pensji organizatorów... Może tu tkwi problem braku finansów? Czy olbrzymie dotacje miasta (przyznawane od lat!) na organizację firmowaną nazwiskiem dyrektor MOK-stronnika prezydenta i jej pieska-Gomulca nie są na bakier z prawem, że o etyce nie wspomnę?

60


piotrkowianka ~piotrkowianka (Gość)05.10.2014 08:36

Boże ludzie cieszcie się ze coś robią w naszym Piotrkowie bo tylko narzekacie że to że tamto a gdyby nic się nie działo to też byłyby pretensje .. trochę mózgu niektórym by się przydalo :)

26


ksena ~ksena (Gość)02.10.2014 21:44

Ja pierdykam. Czy tu się zdażają jakieś pozytywne komentarze? Fajna impreza. Jak ktoś chce to wspiera, jak nie to nie. I po co te pomyje? Chyba przez kompleksy.

34


widz ~widz (Gość)02.10.2014 21:10

Jest sposób na oszczędności! Szelągowska może dorobić sprzątając- już raz z mitołą latała po scenie i...bardzo jej było do twarzy w tym stroju

32


rada ~rada (Gość)02.10.2014 15:26

Lekarstwo na brak pieniędzy : możni tego grodu będący gośćmi kabaretów honorowo wspomogą(wejściówki mają za darmo dla siebie i swoich rodzin). Bankiet może być tańszy -kolega -właściciel restauracji nie musi tym razem tyle zarobić. Zamiast kawioru koreczki, Zamiast drogiego wina proponuje Mołdawskie(bardzo modne wśród ambasadorów i polityków ).Hotel za mniejsze pieniądze -goście nie musza spać w apartamentach...a w ogóle ...jak nie ma się pieniędzy bo się je przefurlało to nie bierze się za takie imprezy - poznać gospodarza po gospodarstwie jego.

53


Piotrkowianin Piotrkowianinranga02.10.2014 10:01

"krytyk" napisał(a):
W tym roku wybory samorządowe i co pieniędzy zabrakło na kampanię Chodnika? Sprawa mi tu śmierdzi okropnie. Więc niech Pan smród rozwieje...


Pewnie, że zabrakło:
1. Nie remontują dalszej części ul. gen. "Grota" Roweckiego mimo niedawnych zapowiedzi.
2. Nie wyprostowali wschodniego zejścia z kładki nad torami, mimo że było to w planach.
3. Na ul. Wojska Polskiego nie odmalowano nawet przejść dla pieszych, podobnie jak koperty dla inwalidów na ul. Krakowskie Przedmieście przed SP nr 16: http://iv.pl/images/09714916249435792784.jpg
Jak już brakuje pieniędzy na farbę do malowania znaków poziomych, to nie mam pytań.
Ale można lepiej, bo kocham Piotrków!

52


krytyk ~krytyk (Gość)02.10.2014 09:27

Panie Gomulec, mieszkańcy czekają na pełne rozliczenie pieniędzy wykorzystanych na organizację z Busolą i preziem Chodnikiem tych kabaretów. W tym roku wybory samorządowe i co pieniędzy zabrakło na kampanię Chodnika? Sprawa mi tu śmierdzi okropnie. Więc niech Pan smród rozwieje...

74


chriskiller ~chriskiller (Gość)02.10.2014 00:35

A ile to pieniążków poszło po cichutku do Busoli przez te 8 lat? Pan prezydent wkrótce za nasze pieniądze przyozdobi całe miasto swoją facjatą. Dlatego Gumulec mniej dostał. A Krzysztof i tak będzie brylował na Trybunałach. Przecież kupił to sobie za samorządową kasę. Ten wkład własny stowarzyszenia (80 tys) to jakaś kpina. Właśnie na ten wkład zbierają od jeleni. Niech wezmą lepiej kredyt.

112


p_t_b ~p_t_b (Gość)01.10.2014 21:10

Impreza kosztuje 140.000 zł. Może Pan Gumulec ujawni na co (wyliczone co do grosza) jest ta kwota przeznaczona.
Jaki kabaret ile bierze za występ. Jaki jest koszt bankietu i innych towarzyszących imprez dla wybranych? Jakie jest wynagrodzenie organizatorów? Zadałem publiczne pytanie, oczekuję publicznej odpowiedzi.

140


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat