Wesele bez alkoholu – czy to się może udać?

ePiotrkowKraj Czwartek, 13 czerwca 201918 3989
Jak wygląda tradycyjne polskie wesele, wiedzą wszyscy. Pytanie, czy może wyglądać inaczej?
fot. pixabay

Pierwsze skojarzenia z weselem? Rosół, schabowy, przyśpiewki, oczepiny i...wódka – chyba takie są najczęstsze, choć oczywiście nie jedyne. Ale zdarzają się też imprezy, na których wódki w ogóle się nie podaje. - Rzadko, ale jednak – mówiła w radiowym Maglu Anna Respondek-Dądela z największego polskiego portalu ślubnego „Wesele z klasą". – Najczęściej o zorganizowanie takiego wesela pytają panny młode, zastanawiając się czy warto. Trafiają się też osoby, które chcą gościom serwować tylko wino, bez tradycyjnej wódki. Nie jest to jednak trend, o którym można powiedzieć, że rozwija się w szybkim tempie. Wciąż dominują wesela z wódką, jako głównym lub jedynym napojem alkoholowym. Młodzi czasem mówią: my byśmy chcieli bez procentów, ale co na to rodzina... I tutaj pojawia się odwieczne pytanie: czy wesele jest dla pary młodej czy rodziny?

 

Redaktorka portalu uczestniczyła w takiej imprezie. Na stołach nie było wódki, ale goście zaskoczeni jej brakiem szybko znaleźli drogę do pobliskiej stacji benzynowej. Celem tej podróży wcale nie była benzyna.

 

Wesele bez alkoholu prowadził też piotrkowski prezenter Wiesław Nowak. - Część gości, która liczyła na konsumpcję procentów popijała pokątnie w ubikacjach – mówi. - Po północy, po oczepinach po prostu ewakuowali się „na miasto", zaś część abstynencka bawiła się do rana.

 

Idea wesela bez alkoholu narodziła się w latach 80. - W 1986 roku kardynał Franciszek Macharski obiecał błogosławieństwo dla par, które zorganizują wesele bez wódki. Podjąłem tę inicjatywę jako ksiądz i promowałem ideę na Podhalu – opowiadał w Maglu ksiądz prałat Władysław Zązel. – Nie był to łatwe zadanie, ale wiele razy namówiłem do zorganizowania takiej imprezy. Ba, od 25 lat spotykamy się w gronie tych, którzy wesele bezalkoholowe zorganizowali. Z moich wyliczeń wynika, że w całym kraju takich wesel odbyło się nawet siedem tysięcy.

 

Ktoś powie, że to niedużo. Pewnie tak, bo o ile trudno jest o wesele bez alkoholu, o tyle łatwiej o alkohol bez wesela.


Zainteresował temat?

2

2


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Guest ... ~Guest ... (Gość)14.06.2019 16:14

... byłem kiedyś na takim "pseudoweselu" ... bezalkoholowym, bo ojciec młodego i młodej byli trunkowymi, więc młodzi wpadli na pomysł, ze będzie bez alkoholu ... Po rosole i schabowym podano deser na słodko z jakąś lampką obrzydliwie ciężkiego i słodkiego "pseudowina". Każdy miał już zapchane wszystkie kubki smakowe i rozdęte brzuchy. Za to "Ci Panowie" i tak dali sobie radę wyskakując na chwilkę z imprezy i zakupili w pobliskim sklepie wszystko co pozwoliło im wykonywać wywrotki z przewrotkami w odmiennym stanie świadomości. Inni weselnicy z racji tego, że impreza była w restauracji i również bar był dostępny szybko wyjęła z kopert po stówce i spędzała czas przy barze dezynfekując się i poprawiając sobie humor.
Ten bar zdecydowanie chyba uratował imprezę, koperty były chudsze a ci co chcieli się napić i tak to zrobili ... A morał? Każdy niech się zastanowi co dla niego najlepsze!

00


żąpidło ~żąpidło (Gość)14.06.2019 09:24

Prohibicja jest więc na weselach od 23 alkoholu brak

30


Anastazja ~Anastazja (Gość)13.06.2019 20:46

Zima bez śniegu , lato bez słońca , kościół bez księdza i wesele bez alkoholu.Ciekawe co jeszcze wymyślą ?

62


X2 ~X2 (Gość)13.06.2019 18:27

Wesele bez alkoholu to nie ma po co iść i jeszcze dać ale druga sprawa po co ślub jak co do czego sąd nie zarobi na rozwodzie

24


stary kawaler ~stary kawaler (Gość)13.06.2019 16:07

Oczywiście, że może się udać, tylko... po co się żynić????...

52


gość ~gość (Gość)13.06.2019 15:17

O nie w żadnym wypadku nie poszła bym na takie wesele śmiechu warte co jeszcze wymyslicie a kasę trzeba dać zabawy na wesoło zero ha ha

84


gość ~gość (Gość)13.06.2019 13:16

Osobiście nie wyobrażam sobie wesela bez wódki.. Tak samo jak 18 i innych tego typu uroczystości

106


gość ~gość (Gość)13.06.2019 12:42

W narodzie pijaków, dodatkowo w drugim po Łodzi mieście meneli, gdzie spożycie jest najwyższe w Polsce nie ma szans się to udac.

103


mądry Polak ~mądry Polak (Gość)13.06.2019 10:39

Kto nie pije wódki ten ma rozum krótki! Rączki trzęsą się jak galareta? To najlepsza będzie seta! Gdy wódeczki jest niemało, w tany idę zaraz śmiało! Gdy kobita jest za brzydka, dawaj bracie zaraz litra! Po tych mądrościach ludowych chyba zaraz pójdziecie po zaopatrzenie do sklepu?

93


gość ~gość (Gość)13.06.2019 10:27

A poco mi wesele besensowce marnotractwo pieniędzy zato wole wydać na coś

134


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat