Wchodzimy w nową fazę epidemii. Co, jak i gdzie się zmieni?

ePiotrkowKraj Piątek, 09 października 202037 7649
Walka z pandemią COVID-19 trwa. - Aby była jeszcze bardziej skuteczna, dostosowujemy nasze działania do obecnej sytuacji – informują przedstawiciele rządu. Co się zmienia? Wprowadzone zostają nowe zasady bezpieczeństwa. Od 10 października zasady ze strefy żółtej zostają rozciągnięte na cały kraj. Zwiększone zostaje liczba łóżek w szpitalach. Usprawniony ma zostać proces koordynacji przepływu pacjentów pomiędzy placówkami. Dodatkowo, w każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.

Nowe zasady bezpieczeństwa w całym kraju
Podczas walki z koronawirusem najważniejsze jest nasze odpowiedzialne zachowanie i przestrzeganie obowiązujących obostrzeń. - Bogatsi o doświadczenia z ostatnich miesięcy wprowadzamy nowe zasady bezpieczeństwa – czytamy na rządowej stronie gov.pl. Po zmianach, część powiatów z najwyższą liczbą zachorowań trafi do strefy czerwonej. Od 10 października cały kraj zostanie objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej.

 
Obowiązek zakrywania nosa i ust w całym kraju
Pamiętaj o zasłanianiu nosa i ust w przestrzeni publicznej – w sklepie, autobusie, ale także na ulicy. Będzie to obowiązkowe w całym kraju! Co ważne, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.

 
Lokale gastronomiczne – nowe zasady
Aby zminimalizować rozprzestrzenianie się koronawirusa, w strefie czerwonej lokale gastronomiczne będą mogły być otwarte w określonych godzinach – od 6 do 22. Na terenie całego kraju w tego typu miejscach należy zachować bezpieczną odległość – na 1 osobę powinno przypadać co najmniej 4 m2. Również w całym kraju w lokalach gastronomicznych i innych zamkniętych pomieszczeniach nie można udostępniać miejsc do tańczenia.

 
Na imprezach okolicznościowych mniej gości
W sytuacji, kiedy planujesz organizację chrzcin, wesel czy innych imprez okolicznościowych, powinieneś pamiętać, że obowiązuje limit osób, które mogą brać udział w tego typu wydarzeniach. W strefie czerwonej – 50 osób, w pozostałych powiatach - 75 osób. To ograniczenie wejdzie w życie z tygodniowym okresem dostosowawczym, a więc 17 października.

 
Wydarzenia kulturalne na nowych zasadach
W strefie czerwonej obowiązuje całkowity zakaz organizacji i uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych. W kinach natomiast może przebywać 25% publiczności. Jak to wygląda w pozostałej części kraju? W przestrzeni zamkniętej tego typu wydarzenie może odbyć się z udziałem 25% publiczności - taka sama zasada obowiązuje w kinach. W wydarzeniach kulturalnych, które odbywają się w plenerze może uczestniczyć maksymalnie 100 osób - jednak liczba widzów, słuchaczy, zwiedzających lub uczestników nie może być większa niż 1 osoba na 5 m2.

 
Dbaj o bezpieczeństwo podczas zgromadzenia
Nadal będzie obowiązywało ograniczenie dotyczące liczby uczestników zgromadzeń. Może to być maksymalnie 150 osób. Uczestnicy muszą zakrywać usta i nos, a także zachować minimum 1,5 m odległości od innych osób. Dodatkowo, pomiędzy zgromadzeniami musi zostać zachowana odległość – minimum 100 m.

 
Więcej łóżek w szpitalach i nowy proces koordynacji
Rząd zwiększaa liczbę łóżek dla pacjentów z COVID-19. W każdym województwie powstanie szpital koordynacyjny, a w nim dodatkowe stanowiska intensywnej terapii dla pacjentów zarażonych koronawirusem.

Szpital koordynacyjny będzie pełnił rolę głównego szpitala w danym województwie. Co ważne, będzie ukierunkowany na opiekę nad pacjentem z COVID-19. Dyrektorzy tych placówek zostaną włączeni w skład wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego, który będzie koordynować:

- przepływ pacjentów pomiędzy szpitalami w uzgodnieniu z lekarzami innych szpitali, lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej,

- ruch karetek „wymazowych” i transportowych,

- przekazywanie pacjentów do izolatoriów.

Dzięki zwiększeniu liczby szpitali liczba dostępnych łóżek zwiększy się do 13,5 tys.

 
Większa rola lekarzy POZ
Rząd zwiększa rolę lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w walce z koronawirusem. Po zmianach, lekarze będą mogli: kierować pacjenta do izolacji domowej, kierować pacjenta do izolatorium. Rząd znosi również obowiązek spełnienia 4 kryteriów do testu na COVID-19 podczas teleporady.

 


Zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad bezpieczeństwa

Teraz obowiązuje zasada „Zero tolerancji dla nieprzestrzegających zasad bezpieczeństwa”. Nasze zdrowie zależy od wzajemnej odpowiedzialności. Pamiętajmy o tym! Dlatego też:

- stosuj się do obecnie obowiązujących ograniczeń,

- zakrywaj usta i nos,

- często myj i dezynfekuj ręce,

- zachowuj bezpieczną odległość od innych osób,

- unikaj dotykania oczu, nosa i ust,

- zainstaluj na swoim telefonie aplikację STOP COVID – ProteGO Safe.

 


SMS przypomni o wprowadzeniu strefy czerwonej

Od piątku 9 października, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa będzie wysyłało wiadomości SMS do mieszkańców powiatów, które weszły do strefy czerwonej. Wszystko po to, żebyśmy pamiętali o przestrzeganiu obowiązujących zasad.

W wiadomości SMS znajdziemy link do dedykowanej zakładki na stronie gov.pl/koronawirus. Dzięki temu szybko sprawdzimy, jakie obostrzenia będą obowiązywać w Twoim powiecie.

 
Strefa czerwona – nowa lista powiatów
Od soboty, 10 października, na nowej liście znajdą się 32 powiaty i 6 miast, które wejdą do strefy czerwonej. Bardzo ważna zmiana - cały kraj zostanie objęty strefą żółtą, z wyłączeniem powiatów należących do strefy czerwonej.

 
Nowa lista powiatów, która obowiązuje od 10 października.

 


Strefa czerwona:

 

województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;

województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;

województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;

województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;

województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;

województwo opolskie: powiat oleski;

województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;

województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;

województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;

województwo śląskie: powiat kłobucki;

województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;

województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;

województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;

województwo zachodniopomorskie: Koszalin.

 

 

 

 

(źródło: gov.pl) 


Zainteresował temat?

3

3


Komentarze (37)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kazik ~Kazik (Gość)09.10.2020 11:02

Najgorsze ,że to media biorą udział w tym kłamstwie i przypominam policja nie ma prawa karać mandatami na podstawie rozporządzenia . Ten rząd już pożegna się z korytem za niecałe trzy lata tak poczuli się pewnie ,ze idą na wojnę ze społeczeństwem a wczoraj po południu znów trwały zmasowane opryski na niebie a media dalej milczą takie są wiarygodne. Za brak dostępu do normalnego leczenia będzie trzeba pozywać państwo polskie o odszkodowanie gdyż składki nam się zabiera a dostępu do leczenia nie ma

1517


Gość123 ~Gość123 (Gość)10.10.2020 12:57

Większość zdaje sobie sprawę, że karanie mandatami jest bezpodstawne ale dla świętego spokoju zapłacą te 500 zł nie chcąc chodzić po sądach. Otórz
rozporządzenie MF wydane na podstawie ustawy o zapobieganiu zakażeniom mogło być wydane w myśl art. 46a tej ustawy. Natomiast art. 46b ustawy wskazuje na obowiązek poddania się badaniu, zabiegom oraz stosowania innych środków profilaktycznych( tutaj odzieży, maseczek,przyłbic co wynika z rozporządzenia do tej ustawy) przez Osoby Chore i Podejrzane o Zachorowanie. Zatem zasłanianie ust i nosa wynikające z ustawy dotyczy wyłącznie osób chorych i podejrzanych o zachorowanie NIE ZDROWYCH. Natomiast art.31 Konstytucji RP stanowi że ograniczenia w zakresie korzystania z konstytucyjnych wolności i praw mogą być ustanawiane tylko w drodze ustawy. Nidzie w Konstytucji nie został wymieniony Covid2- oraz to że pojawienie się takiego lub innego wirusa ogranicza prawa obywatelskie. Za takie rozszerzanie rozporządzeniem zapisu ustawy że niby wszyscy muszą nosić maseczki zdaje się jest Trybunał Stanu. Żeby wszystkim narzucić obowiązek np. noszenia maseczki musiałby być wprowadzony stan nadzwyczajny i w tym czasie wprowadzona stosowna ustawa w tym zakresie... Wtedy można robić co się chce, w tym projekt ustawy o braku odpowiedzialności za podejmowane działania, który już zdaje się był forsowany ale nie przeszedł, ale zawsze coś tam można nocą przepchnąć.Tyle że przy stanie nadzwyczajnym to działalność gospodarcza będzie mocno ograniczona a jak nie będą zarabiać to się zlikwidują, a jak się zlikwidują to nie będzie trzeba im wypłacić odszkodowania, więc mniejsze polskie przedsiębiorstwa mogą zwyczajnie upaść. Zajęcie kont za długi też byłoby realne a jak środków finansowych bark i nie ma za co mieszkania zapłacić to na bruk. Ku czemu zmierzają strefy ? Tego narazie nie wiemy. Jak mają być strajki to są nowe ograniczenia np. górnicy też mieli strajkować ale byli chorzy....dziś podobnie są planowane demonstracje to ograniczenia od soboty -mam wrażenie że próbuje się zamknąć usta. Rozporządzenie to swoisty dup...ochron że niby o co chodzi?! to przecież tylko zalecenia były. Pytanie jeszcze jak noszenie maseczek ma się do osób z chorobami przewlekłymi czy nie stanowi dla tych osób takie noszenie maseczki powyżej pół godziny zagrożenia dla ich zdrowia. O osobach zdrowych nie wspominam oni sobie poradzą. Społeczeństwo skonfliktowane zaczyna się dzielić. A wtedy łatwieć siać strach. Lepiej by się bali bo poglądy zawsze można zmieniać! Takie tam moje sobotnie przemyślenia.

62


gość_ep ~gość_ep (Gość)09.10.2020 18:05

Super, buczek przestanie latać
4 m kwadratowe w zamkniętej przestrzeni

42


orange ~orange (Gość)10.10.2020 09:14

Jak wygląda mandat za maskę, co tam jest napisane? Tych mandatów nie dostają bezdomni. Prawo. Co to jest za prawo, które się interpretuje?

20


Wacław Ościenny ~Wacław Ościenny (Gość)09.10.2020 22:09

Piotr.covianin, Pierre.D i inni - do ataku! Obnażcie wreszcie ten wielki spisek mający na celu zrobienie z ludzi niewolników. Cóż tak zamilkliście? Czyżby Was "dopadła" jakaś zwykła grypa zwykła? Włóżcie na noc pod poduszkę Konstytucję, a do jutra powinniście wyzdrowieć. Wszak wiara cuda czyni.

35


gość___tutututu ~gość___tutututu (Gość)09.10.2020 17:41

Dostał ktoś tego smsa ? Bo chyba jednak Piotrkowa nie dotyczą, nikt z rodziny nie dostał ????????

22


gość_ep ~gość_ep (Gość)09.10.2020 19:30

Opornych zapraszam do innych państw UE
i tam niech wyjdzie bez maseczki
Znajdzie się Chojrak ????

44


gość_mortal ~gość_mortal (Gość)09.10.2020 10:51

Epidemia strachu

168


gość_ep ~gość_ep (Gość)09.10.2020 17:56

Zobaczymy ilu opornych,się przejedzie na swojej głupocie, a zapłacić kare będzie musiał

36


go ~go (Gość)09.10.2020 13:48

warszawka oczywiście nie

12


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat