Wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące homologacji pojazdów

PAPKraj Wtorek, 01 września 20206 3508
Wprowadzenie surowszych wymagań w stosunku do rynku samochodowego i przyczep oraz indywidualne dopuszczenie pojazdów specjalnych do ruchu przewidują nowe przepisy, które wchodzą w życie we wtorek, 1 września 2020 r. - informuje Instytut Transportu Samochodowego (ITS).
fot. PAP

Nowe przepisy dotyczą samochodów osobowych, autobusów, samochodów dostawczych, ciężarowych oraz przyczep i naczep.

 

Homologacja to proces, w wyniku którego nowy typ pojazdu zostaje dopuszczony do ruchu na podstawie pozytywnych wyników badań przeprowadzanych przez uprawnioną jednostkę techniczną. Wydaje ona producentowi świadectwo homologacji typu pojazdu, uprawniające do wprowadzenia na rynek.

 

Świadectwo to jest potwierdzeniem spełnienia wymagań technicznych określonych w odpowiednich wprowadzane są prawnych, natomiast "świadectwo zgodności", które otrzymuje każdy nabywca nowego pojazdu oznacza dokument wydany przez producenta, w którym zaświadcza się, że pojazd jest zgodny z homologowanym typem pojazdu i ze wszystkimi aktami prawnymi obowiązującymi w momencie jego wyprodukowania.

 

Jak informuje Instytut Transportu Samochodowego, zmiany w procedurach homologacji i nadzorze nad rynkiem pojazdów silnikowych, ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów to następstwo unijnego rozporządzenia z maja 2018 r.

 

Celem zmian jest wyeliminowanie negatywnych zjawisk w zakresie niezgodności pojazdów, z wymaganiami homologacyjnymi, które zagrażają bezpieczeństwu w kontekście ochrony zdrowia i środowiska naturalnego. Nowe przepisy dotyczyć będą zarówno producentów pojazdów, ich przedstawicieli, importerów i dystrybutorów oraz instytucji zajmujących się dopuszczaniem nowych typów pojazdów do ruchu.

 

Dla wszystkich podmiotów przewidziano system kar pieniężnych za ewentualne niezgodności.

 

Jak zaznacza ITS, nowością jest również wprowadzenie dodatkowego nadzoru nad rynkiem pojazdów już eksploatowanych. Oznacza to, że pojazdy które zostały dopuszczone do ruchu będą mogły być ponownie zweryfikowane przez organy nadzoru rynku poszczególnych państw członkowskich.

 

Nowe przepisy regulują także kwestie ważności świadectw homologacji, nowych wzorów dokumentów homologacyjnych oraz wprowadzają dodatkową nową indywidualną europejską homologację dla pojazdów specjalnych wszystkich kategorii.

 

pif/ amac/


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)01.09.2020 21:03

Przednia Szyba powinna być otwierana na korbkę.

01


gość ~gość (Gość)01.09.2020 12:30

Na 100% będzie szarpane po kieszeni

10


gość ~gość (Gość)01.09.2020 10:09

Zamiast fotela bym wolała jeździć na stojąco.

10


gość ~gość (Gość)01.09.2020 09:44

W nocy powinno się jeździć z otwartymi szybami żeby nie zasypiać.

01


fakt ~fakt (Gość)01.09.2020 09:41

My nie jesteśmy producentami żadnych nowych pojazdów to i po co mamy się martwić o homologacje. Wielkie koncerny samochodowe sobie poradzą a u nas już przewidziane są kary.
Zróbmy focha i nie kupmy żadnego nowego pojazdu bez świadectwa zgodności.

01


gość ~gość (Gość)01.09.2020 08:33

W dzień powwino się jeździć na długich, bo zwykłe nic nie oświetlają.

01


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat