Wakacje to dobry czas na poznanie zabytków

Strefa FM Środa, 21 lipca 20103 1349
W byłym województwie piotrkowskim jest ok. 130 parków wpisanych do rejestru zabytków, na terenie połowy z nich znajdują się budynki - często są to zniszczone pałace i dworki.

Trudno mówić o wspólnym losie wszystkich zabytków - podkreśla Zygmunt Błaszczyk, kierownik Delegatury Urzędu Ochrony Zabytków w Piotrkowie.

 

Wśród wielu zamków, pałaców i dworów w naszym regionie można wymienić te w Piotrkowie (zamek królewski, zamek w Bykach czy Pałac Rudowskich), w Inowłodzu z XIV wieku, Ujeździe, Wolborzu, Przedborzu, Bogusławicach i Parzniewicach, gdzie od lat znajduje się szkoła.

 

Wakacje to dobry okres, aby zapoznać się z historią wielu zapomnianych dworów, zamków czy pałaców. O zabytkach w naszym regionie szerzej w Faktografie Strefy FM po 14.10.

 


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga21.07.2010 16:20

"Piotr-Wlostowic" napisał(a):
wakacje to wcale nie jest dobry czas na poznawanie zabytków, tylko najlepszy czas na robienie zbytków

Co też pan Błaszczyk czyni.
A wracając do tematu - ktoś wie, gdzie się mieści obiekt z tego zdjęcia: http://picasaweb.google.com/dudkiewicz.wojciech/PiotrkowNaStarejFotografii#5323470598152973506 ?

00


Piotr Włostowic ~Piotr Włostowic (Gość)21.07.2010 16:08

Szanowny Panie, nie opowiadaj Pan tu banialuków na sezon ogórkowy, tylko zajmij się Pan wołającymi o pomstę do nieba obiektami, na które już dawno (gdyby nie miejscowa sitwa) wszedłby prokurator.
A tak nawiasem mówiąc, o ile dobrze pamiętam, wakacje to wcale nie jest dobry czas na poznawanie zabytków, tylko najlepszy czas na robienie zbytków!

00


emka ~emka (Gość)21.07.2010 16:08

Moszczenica :(

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat