WATSON – SZKOT, KTÓRY ZOSTAŁ PREZYDENTEM PIOTRKOWA

Piątek, 03 maja 20133
Nazwisko Watson kojarzy nam się zwykle z przyjacielem i pomocnikiem Sherlocka Holmesa, dr Johnem H. Watsonem. Nam piotrkowianom powinno również, a właściwie przede wszystkim, z naszym rodzinnym miastem.
Ulica Konarskiego, to tutaj pod numerem 1 stoi dom, który należał do Aleksandra Watsona, nazywany kamienicą Watsonów.Ulica Konarskiego, to tutaj pod numerem 1 stoi dom, który należał do Aleksandra Watsona, nazywany kamienicą Watsonów.

W dodatku, piotrkowski Watson, w odróżnieniu od bohatera książek Conan Doyl’a, żył naprawdę i to znacznie wcześniej niż literacka postać z kryminalnych powieści. Aleksander Watson był Szkotem, który został prezydentem Piotrkowa i złożył przysięgę na wierność Konstytucji 3 maja.

WATSON – SZKOT, KTÓRY ZOSTAŁ PREZYDENTEM PIOTRKOWA I PRZYSIĄGŁ WIERNOŚĆ KONSTYTUCJI 3 MAJA

 Dziś mija 222 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Piotrków, jako jedno z pierwszych miast Rzeczpospolitej, złożyło przysięgę wierności Ustawie Majowej. Jako pierwszy podpis pod przysięgą złożył oczywiście ówczesny prezydent miasta, obcokrajowiec, Aleksander Watson.

Ja, Aleksander Watson Prezydent Miasta Piotrkowa Nyiaśniejszemu Królowi i Rzeczypospolitej wiernym będę, Posłuszeństwo Prawom y Ustawom Seymowym, za Najściślejszy biorę Obowiązek, Zwierzchności Miasta Piotrkowa, w Którym do Obywatelstwa iestem, podległym bydź chcę y Obowiązki wszelkie zachowam. Co wszystko zaręczam tak za Siebie jako y Następców Moich – tak brzmiały słowa roty przysięgi sygnowanej przez Szkota w dniu 24 czerwca 1791 roku na ratuszu miejskim.

Tak, Watson był Szkotem, w dodatku pierwszym obcokrajowcem sprawującym najważniejszą funkcję w Piotrkowie.

Jeden z najzamożniejszych w mieście


 Po Aleksandrze Watsonie do dziś zachował się, oprócz ww. przysięgi, także murowany dom przy ulicy Konarskiego 1. Ta ostatnia nieruchomość nie była jednak jedyną, jaką posiadał. W zapisach archiwalnych z 1789 roku Aleksander Watson występuje również jako właściciel dwóch innych domów murowanych, usytuowanych przy ulicy Łaziennej Suchej (dziś ulica Konarskiego) i Łaziennej Błotnej (obecnie ulica Łazienna Sucha) oraz jako współwłaściciel z Rozalią Szałamczykowską domu murowanego przy Rynku. Znaczną część swego majątku Watson odziedziczył. I tak, w 1782 roku, został jednym ze spadkobierców Zuzanny Wierzbicz Watson i otrzymał 9 mórg, 15 zagonów, 366 stóp w gruntach krakowskich (tereny od obecnego Kościółka NMP w stronę Milejowa), w Zaroślach (obecne tereny osiedla Wyzwolenia), pod Starostwem (dzielnica ta obejmowała dzisiejsze ulice Wierzejską, Broniewskiego, Garbarską, Sulejowską, M. Curie-Skłodowskiej, Działkową, Oddzielną, Śląską), nad Drogą Bujnowską (obecny teren za rondem Sulejowskim w kierunku ulicy Śląskiej), na Przedmieściu Krakowskim i Toruńskim (dziś ulica Toruńska). W tym samym roku, po Tomaszu Watsonie, został właścicielem budynku i placów na Przedmieściu Sieradzkim (obecnie pl. Kościuszki) wraz z gruntami o powierzchni 272 prętów i 177 łokci.

Od ławnika do prezydenta


 Karierę Aleksander Watson rozpoczął w Piotrkowie od funkcji ławnika. Objął ją w 1728 roku, zaledwie pięć lat po tym, jak przyjął obywatelstwo miasta Piotrkowa. W roku 1761 Watson był już piotrkowskim sędzią, zaś w latach 1791-1792 prezydentem miasta. W międzyczasie sprawował wiele ważnych stanowisk. Ponieważ pochodził z rodziny kupieckiej jego życie i kariera związane były także i z tym cechem. W latach 1727-1728 i w 1730 oraz 1762 roku był wicestarszym cechu kupieckiego, w okresie w 1731-1732 oraz w 1736 roku zajmował stanowisko starszego konfraterni handlowej, a w latach 1768 i 1771 był  subdelegatem cechu kupieckiego.

Ojciec sześciorga dzieci


 Aleksander Watson był nie tylko zamożnym i szanowanym obywatelem Piotrkowa (niestety nie zachowały się informacje o tym, kiedy się urodził ani kiedy zmarł), był także ojcem sześciorga dzieci – pięciu synów i córki. Żoną Aleksandra była Rozalia z domu Bełchowicz. Z tego związku urodzili się kolejno: Ludwik (1725), Jan (1728), Anna (1729), Józef (1738), Franciszek (1742) oraz Aleksander (brak daty urodzin).  Ponadto Aleksander miał dwóch braci – Stanisława ożenionego z Teklą Ściborowską oraz Sylwestra.

Z Aithernej w Szkocji


 W zachowanych, archiwalnych dokumentach można odnaleźć trzy różne formy zapisu jego nazwiska - Wathson, Watson i Wattson. Jest to z pewnością wynik stopniowego spolszczania szkockiego miana. Rodzina Aleksandra Watsona pochodziła z Aithernej w Szkocji. W Polsce pojawiła się w XVI wieku, za sprawą Roberta Wathsona. Potomkowie tego ostatniego osiedlili się w Poznaniu i zajęli handlem, min. Jan Robert Wathson miał pod Poznaniem majątek Sołacz i otrzymał indygenat.


 Warto jeszcze wspomnieć, że to właśnie od domu Aleksandra Watsona rozpoczął się wielki pożar Piotrkowa w 1786 roku. Co ciekawe że Aleksander Watson nie był pierwszym Szkotem w Piotrkowie – o pierwszym Szkocie słyszymy w 1552 roku. Był to na pewno obywatel miasta, posiadał działkę na terenie Piotrkowa i płacił podatki.


Tekst: Agawa, Tomasz Kruz

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Piotrkowianin Piotrkowianinranga05.05.2013 21:29

Dlaczego tytuł jest napisany WERSALIKAMI?

10


Al Bundy ~Al Bundy (Gość)04.05.2013 23:25

Ja pierdziu... Dlaczemu właściwie ten artykuł jest aż trzy razy zamieszczony? Tylko dlatemu, że taki fajny? Owszem ciekawy, ale kurde bez przesady...

10


Artur ~Artur (Gość)04.05.2013 20:53

Dobry tekst. Czy nie można więcej takich ciekawostek.

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat