W życie wszedł kolejny rządowy pakiet osłonowy dla firm

PAPKraj Poniedziałek, 01 lutego 20219 1342
W poniedziałek weszły w życie przepisy, które pozwalają na nowe formy wsparcia dla firm poszkodowanych przez pandemię. Chodzi o m.in. do 5 tys. zł dotacji na pokrycie bieżących kosztów działalności, zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne.
fot. PAP

Wsparcie jest skierowane m.in. do hoteli, restauracji, obiektów kulturalnych, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, sprzedawców detalicznych żywności na straganach i targowiskach.

 

Zgodnie z rozporządzaniem Rady Ministrów z 19 stycznia 2021 r. w sprawie wsparcia uczestników obrotu gospodarczego poszkodowanych wskutek pandemii COVID-19 rząd udziela dalszego wsparcia przedsiębiorcom, którzy są dotknięci ograniczeniami związanymi z pandemią COVID-19. To kolejny pakiet osłonowy dla firm działających w najbardziej poszkodowanych branżach, który ma zapobiec utracie płynności finansowej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

 

Rząd przewidział cztery formy wsparcia przedsiębiorców. Pierwsza to wypłata świadczenia ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników. Będzie dotyczyć sytuacji, gdy przychód z działalności – w rozumieniu przepisów podatkowych – uzyskany w jednym z trzech miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku był niższy – w wyniku COVID-19 – o co najmniej 40 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w odpowiednim okresie porównawczym. Dofinansowanie będzie udzielane na podstawie umowy o świadczeniach ukierunkowanych na ochronę miejsc pracy i będzie przysługiwało przez trzy miesiące kalendarzowe, przypadające od miesiąca złożenia wniosku. Nabór wniosków na to świadczenie potrwa do 31 marca 2021. Koszt tego rozwiązania oszacowano na 776,7 mln zł.

 

Kolejne wsparcie to wypłata ponownego świadczenia postojowego, które będzie udzielane w przypadku spadku przychodów z działalności uzyskanych w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku również o co najmniej 40 proc. wobec okresu porównawczego. Świadczenie ma pochodzić z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Maksymalna łączna kwota wsparcia w ramach tego instrumentu wynosi 963,68 mln. zł.

 

Trzecia forma wsparcia to dotacja na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Jak informowało w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu, może ona wynieść do 5 tys. zł. Starosta może, na podstawie umowy, udzielić jednorazowej dotacji ze środków Funduszu Pracy. Dotacja jest przeznaczona dla mikroprzedsiębiorców i małych firm, których przychód z działalności uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku w wyniku pandemii jest o co najmniej 40 proc. mniejszy niż w odpowiednim okresie porównawczym. Maksymalna łączna kwota wsparcia w ramach tego instrumentu wynosi 1 439,43 mln. zł

 

Czwarta forma wsparcia to zwolnienie z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych. Zwolnienie ma dotyczyć okresu od 1 stycznia 2021 r. do 31 stycznia br. albo za okres od 1 grudnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za te okresy. Warunkiem będzie zgłoszenie przedsiębiorcy, jako płatnika składek przed 1 listopada 2020 r., a przychód z działalności takiego przedsiębiorcy uzyskany w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku musi być niższy o co najmniej 40 proc. w stosunku do przychodów uzyskiwanych przez firmę w odpowiednim okresie porównawczym przed pandemią. Maksymalna łączna kwota wsparcia w ramach tego instrumentu wynosi 1 990,21mln. zł.

 

Rząd przeznaczył na pomoc dla firm 5,1 mld zł. (PAP)

 

autor: Aneta Oksiuta


Zainteresował temat?

0

4


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

antys. ~antys. (Gość)01.02.2021 10:02

Czyli znów NBP dodrukował ... ot pisowska polityka

132


pandemiczna panda ~pandemiczna panda (Gość)01.02.2021 17:17

A gdyby tak na czas "pandemii" wstrzymać wypłaty wszystkim członkom rządu i poselskie diety? Jeśli przedłożą odpowiednie dokumenty to dać im jednorazowe wsparcie w wysokości 5000 złotych. To byłoby najskuteczniejsze działanie "antypandemiczne"!
Najpierw niszczą ludzi zabraniając im zarabiać pieniądze i wpędzając ich w gigantyczne długi, a potem ze wspólnego worka "ratują" wsparciem w wysokości mniejszej od średniej pensji. Ostatecznie przejmą za symboliczne sumy upadłe biznesy, a ludzie zostaną dziadami.
Przecież Kościński już dawno powiedział, że Polacy mają 900 miliardów oszczędności i trzeba je od nich wyrwać. No i tak się wyrywa zmuszając ludzi najpierw do pozbycia się oszczędności, a potem wpędzając ich w długi. Co, "teoria spiskowa" to, czy może jednak fakt?
Wszystkiemu rzekomo winien mityczny COVID-19, który cechuje się objawami charakterystycznymi dla przeziębień i grypy, i podobną do grypy śmiertelnością dotykającą głównie ludzi w podeszłym wieku. Nie, to nie żaden wirus jest winny, tylko decyzje rządu warszawskiego. To ten rząd - niczym Skynet - jest wirusem.

80


smok wawelski ~smok wawelski (Gość)01.02.2021 16:09

Dlaczego pomoc mają sprzedawcy warzyw na targowiskach,czyżby był jakiś zakaz takiego handlu?

40


gość_nbp ~gość_nbp (Gość)01.02.2021 15:30

Macie oszczędności to chowajcie do skarpety. Zbliża się ciekawy okres.

61


gość_w ~gość_w (Gość)01.02.2021 15:25

Taka pomoc jak człowiekowi choremu na raka dać garść witaminy c i powiedzieć że wyzdrowieje po tym.

51


byczek ~byczek (Gość)01.02.2021 07:29

Kolejna zasłona dymna... zaczynam się bać! Żeby do budżetu po kontroli z nawiązką nie wpadło;)

112


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat