W tym roku prawdziwej wiosny nie będzie ?

Autor: mcclay Środa, 10 kwietnia 20130 3945
Dynamiczna sytuacja pogodowa, utrudnia sprecyzowanie prognozy.

Miło nam jest poinformować że po dłuższej przerwie ponownie nawiązaliśmy kontakt z prognostykiem, który systematycznie pisał do redakcji prognozę pogody. Oto co ma do powiedzenia :
W pogodzie ostatnio dużo się działo. W troposferze panowały niezwykle dynamiczne warunki. Zima " trzymała " prognozy zmieniały się co 3 godziny. Trudno było ją przewidzieć nawet na jeden cały dzień. Początek kwietnia przyniósł jeszcze bardziej dynamiczne warunki. Przy temperaturze bliskiej zeru pojawiły się nawet wyładowania atmosferyczne. W tej chwili sytuacja nie co się ustabilizowała. Zima odpuszcza a w jej miejsce nadchodzi wiosna. Ale czy tak naprawdę będziemy mogli nazwać to wiosną ?
W nocy spadki temperatury osiągały nawet -15 stopni. W dzień temperatury nie przekraczały -5. Z dnia na dzień nastąpiła gwałtowna zmiana. Obecnie notujemy w nocy lekkie przymrozki a w dzień temperatura sięga już nawet +12 stopni. Co dokładniej dzieje się w pogodzie ? Nasz prognostyk wyjaśnia :

W tej chwili przez nasz kraj, wędrują fronty atmosferyczne związane z układami niskiego ciśnienia. Wczoraj byliśmy jeszcze pod wpływem " klina " wysokiego ciśnienia z nad północy Europy, który sprowadzał do Polski chłodne powietrze. Dzisiejszego poranka, niewielki układ niżowy " wypchał " klin wysokiego powietrza i zaczął tłoczyć do Polski ciepłe i wilgotne powietrze. Od wczesnych godzin rannych od południowo - zachodniej części kraju wkraczał ciepły front atmosferyczny, który przyniósł dość obfite opady deszczu. W górach był to początkowo śnieg i śnieg z deszczem. Z upływem godzin, front oraz strefa opadów kierowała się w głąb kraju. Popołudniem mieliśmy nawet do czynienia z niewielką burzą w Małopolsce. Temperatury zaczęły rosnąć.
Z dnia na dzień będzie cieplej, jednak musimy się liczyć z przechodzeniem przez kraj frontów atmosferycznych z opadami deszczu. Uwagę naszego prognostyka przykuły parametry modeli pogodowych. Otóż wszystko wskazuje na to że coraz częściej, na terenie całego kraju, będą pojawiały się pojedyncze wyładowania atmosferyczne, a nawet niewielkie burze. Z dnia na dzień temperatura będzie rosła. Według przeprowadzonych analiz,obliczeń i obserwacji prognostyka, całkiem niedługo możemy się spodziewać temperatur powyżej +20 stopni i bezchmurnego nieba.

Czy możemy mówić o wiośnie ? Niektórzy uważają że tak, ale jeżeli prognozy się sprawdzą i pojawią się wysokie temperatury i burze ?
Prawdopodobnie sprawdzi się scenariusz naukowców i badaczy że w tym roku wiosny w naszym kraju nie będzie. Po zimnych dniach i mroźnych nocach, nagle temperatura podskoczyła o kilka kresek i spodziewamy się dalszego jej wzrostu. W bardzo bliskim terminie spodziewamy się nawet upałów. I to dosłownie. Wstępne analizy wskazują że temperatury w kwietniu mogą pokazać już nawet +30 stopni w cieniu. To jeszcze jednak nie jest pewne, gdyż tak odległe terminy prognoz, mogą się zmienić z dnia na dzień. Póki co, taka prognoza powtórzyła się już 4 razy. Czy się sprawdzi, czas pokaże.
Tymczasem jesteśmy zaniepokojeni dość sporym wzrostem poziomu wody w rzekach i zbiornikach wody. Zauważono i potwierdzono już liczne podtopienia budynków gospodarczych i zalania wielu hektarów pól uprawnych i łąk. Sytuacja nie ustabilizuje się dopóki cała warstwa śniegu się nie roztopi. Na to musimy jeszcze trochę poczekać gdyż miejscami zalega warstwa śniegu o grubości do 25 - 30 cm.
Według naszego prognostyka, zima już nie powróci. Trzeba mieć taką nadzieję, gdyż w pogodzie wszystko się może zmienić w ciągu jednego dnia.

Opracowanie : Gorzelski Łukasz ( PSPM )


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat