W tym roku pożegnaliśmy wielu zasłużonych piotrkowian

Tydzień Trybunalski Czwartek, 01 listopada 20186 8898
W 2018 roku zmarło wielu znanych piotrkowian, którzy przyczynili się do rozwoju miasta. Byli to ludzie kultury, sportu, działacze społeczni i przedsiębiorcy. Przypomnijmy tych, których groby będziemy odwiedzać 1 czy 2 listopada.
fot.pixabay.com

Henryk GRABOWIECKI. Legendarny trener Piotrcovii i Atletycznego Klubu Sportowego, wychował wielu reprezentantów Polski w tym wicemistrza świata Mateusza Bernatka. Przez 11 lat był także trenerem kadry narodowej kadetów. Wielokrotnie wygrywał plebiscyt "Radia Strefa FM/ Piotrków i Tygodnia Trybunalskiego na najlepszego trenera Ziemi Piotrkowskiej. Miał 54 lata.  


Jerzy KISSON – JASZCZYŃSKI. Socjolog kultury, dziennikarz, publicysta, radny, współzałożyciel Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa i jego wieloletni prezes, Honorowy Obywatel Piotrkowa Trybunalskiego, autor wielu książek o historii miasta. Był też laureatem Złotej Wieży Trybunalskiej, odznaczony Krzyżem Oficerskim i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, wyróżniony tytułem honoris maritimi doctorati – morskim doktoratem honorowym.   W latach 1984-1990 i 1994-2002 był radnym Piotrkowa Trybunalskiego. Miał 88 lat.


Zbigniew KRĘŻEL. Był legendą drużyny piłkarskiej Concordii Piotrków. Grał w zespole, który zajął 4. miejsce w ówczesnej II lidze w sezonie 1978/1979. W najlepszym w historii klubu sezonie Zbigniew Krężel grał w 28 spotkaniach i strzelił 3 gole. Przez lata był podporą piotrkowskiego zespołu.  Miał 68 lat.

 

Piotr KRYSIAK. Prawnik, znany piotrkowski adwokat. Przez 4 lata był prezesem Sądu Rejonowego w Bełchatowie. Zmarł nagle w wieku 52 lat. 


Eugeniusz LISOWSKI. Był jednym z najbardziej znanych piotrkowskich przedsiębiorców, wraz z Henrykiem Supady w 1981 roku założyli firmę Sulimar. Eugeniusz Lisowski wspierał wydarzenia kulturalne i sportowe. Był także jednym z architektów obecnego Piotrkowianina. Niektórzy kibice tego klubu do dzisiaj mówią o nim "Kiper", tak nazywał się jeden z produktów Sulimaru, jego logo widniało przed laty na koszulkach piłkarzy. Miał 66 lat.


Grzegorz LUDWIG. Był współtwórcą największych sukcesów zapaśników Piotrcovii i Atletycznego Klubu Sportowego. Jego podopiecznymi byli tak znakomici zawodnicy jak Piotr Stępień, Paweł Grzybicki, Bogdan Daras, Roman Wrocławski czy Henryk Grabowiecki. Kilka lat temu założył sekcję kobiet, którą dynamicznie rozwijał. Jego zawodniczki odnosiły wiele sukcesów na arenie krajowej.

 

Barbara RYCHLIK. Wieloletnia prezes Zarządu Okręgu, a później Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Piotrkowie. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a także medalem za Zasługi dla Piotrkowa Trybunalskiego. Działaczka społeczna. Miała 83 lata.

 

Zygmunt STĘPIEŃ. Wieloletni nauczyciel piotrkowskich szkół muzycznych, prezes Piotrkowskiego Towarzystwa Muzycznego im. Franciszka Lessla, propagator muzycznych dziejów Piotrkowa i dziennikarz wielu piotrkowskich tytułów prasowych. Za pracę społeczną otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, między innymi Złoty Krzyż Zasługi (1981), Zasłużony Działacz Kultury (1987) oraz Złotą Wieżę Trybunalską (1991). Miał 89 lat.

 

Ireneusz SZARLEJ. Były radny Rady Miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Związany ze środowiskiem osób niepełnosprawnych współorganizował wiele imprez dla pokrzywdzonych przez los. Sam był jednym z nich. Miał 62 lata.


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)02.11.2018 20:55

Irek.....spoczywaj w pokoju

20


Jarosław Orżyński ~Jarosław Orżyński (Gość)02.11.2018 17:08

j.w.

20


gość ~gość (Gość)01.11.2018 18:12

Panu Antku też zapomnieli

20


gość ~gość (Gość)01.11.2018 17:35

Piotr Paweł Krysiak był wspaniałym człowiekiem,inteligentny,doskonały adwokat,klasa sama w sobie. Ogromna szkoda że nie ma go w śród nas,ale na zawsze zostanie w naszej pamięci.

71


gość ~gość (Gość)01.11.2018 13:24

No właśnie o niej zapomniano a szkoda.

50


gość ~gość (Gość)01.11.2018 11:37

Przypominam o Pani Ewie Juszko Pałubskiej

250


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat