W trybie pilnym chcą doprecyzować przepisy o zasłanianiu nosa i ust

PAPKraj Piątek, 07 sierpnia 202029 3543
W trybie pilnym chcemy doprecyzować przepisy dotyczące zasłaniania nosa i ust m.in. tak, by właściciele sklepów mogli odmówić obsługi klientów, którzy tego obowiązku nie przestrzegają – powiedział PAP rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
fot. pixabay.com / Engin_Akyurt

Rzecznik resortu zaakcentował, że zasłanianie nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych to powszechny obowiązek. Nie zwalnia nas z niego – jak wskazał - praktycznie żadne schorzenie, gdyż maskę, która może powodować pewien dyskomfort w oddychaniu, zawsze może zastąpić przyłbica.

"Nie ma wytłumaczenia dla nieprzestrzegania powszechnego obowiązku zasłaniania ust i nosa" – stwierdził Andrusiewicz.

 

Dodał, że np. właściciele sklepów, już dziś, kierując się względami bezpieczeństwa mają prawo odmówić obsługi klienta, który nie ma zasłoniętych ust i nosa.

 

"Oczywiście dla uniknięcia jakichkolwiek nieporozumień w tym zakresie zechcemy w trybie pilnym doprecyzować zapis o obowiązku zasłaniania nosa i ust, tak by przedstawiciele podmiotów handlowych mieli pełną jasność, że nie powinni obsługiwać klientów narażających innych na zakażenie" - powiedział Andrusiewicz.

 

"Jednak wzmocnienie zapisów będzie zapewne rodzić też konsekwencje wzmocnienia przepisów karnych, zawartych już w ustawie, a dotyczących kar właśnie dla podmiotów handlowych za nieprzestrzeganie norm sanitarno-epidemiologicznych i narażanie klientów na zakażenie" – zaznaczył.

Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji uważa, że powinno powstać prawo pozwalające na niewpuszczenie do sklepu klienta bez maski oraz na odmówienie obsługi takiej osoby. Organizacja wskazuje, że sklepy nie są w stanie samodzielnie wyegzekwować od kupujących noszenia masek.

 

Resort podał w czwartek, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u dalszych 726 osób.


Zainteresował temat?

1

5


Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pierre D. ~Pierre D. (Gość)07.08.2020 18:14

Cytuję:
praktycznie żadne schorzenie, gdyż maskę, która może powodować pewien dyskomfort w oddychaniu, zawsze może zastąpić przyłbica.


A najlepiej zabezpieczać się "na cebulkę":
- zakładamy maseczkę;
- na maseczkę zakładamy przyłbicę;
- na przyłbicę zakładamy wiaderko;
- na wiaderko zakładamy bęben od betoniarki.
Poza świetnym poczwórnym zabezpieczeniem mamy następujące korzyści:
- pobudzamy gospodarkę: zarobią producenci maseczek, przyłbic, wiaderek i betoniarek;
- po paru tygodniach nasz kark będzie taki mocny, że będziemy w stanie "z dyńki" bizony zabijać.
***
Jeśli pracownicy i właściciele sklepów boją się mitycznego covida, to zabezpieczenie powinno leżeć w ich gestii, a nie klientów. Podwójne zabezpieczenie nie ma żadnego uzasadnienia. To tak jakby facet założył prezerwatywę (zabezpiecza przed ciążą i chorobami, nieprawdaż?), a ona pas cnoty (też zabezpieczenie...) - czy mieliby dzięki temu podwójną satysfakcję?
***
Doprawdy nie sądziłem, że dożyję tak idiotycznych czasów...

90


gość ~gość (Gość)08.08.2020 07:24

... ma prawo odmówić obsługi osoby bez maski ??? Ciekawe co na to Art.135 oraz Art.138. Pozatym osoba której odmówiono obsługi ma prawo do odszkodowania w trybie Art.471KC w związku z Art.543KC. Dziękuje dobranoc

32


gość ~gość (Gość)08.08.2020 06:47

Skoro jest taki grozny wirus to czemu jest tylko tak dużo zachorowań na Śląsku w małopolskce a na pomoże gdzie są ogromne skupiska ludzi jest praktycznie zero

00


gość ~gość (Gość)07.08.2020 20:56

Melduję 98% baranów gotowych do strzyżenia

40


gość ~gość (Gość)07.08.2020 16:14

Nie wiem czy państwo wiecie, ale WHO niedawno potwierdziło że prawdopodobieństwo zarażenia się od osoby przechodzącej wirusa bezobjawowo jest bardzo małe. Skuteczność ochronna zwykłej maseczki wynosi około 3%. Dodatkowo w zeszłym roku o tej porze było więcej zgonów niż teraz w dobie śmiertelnego wirusa covid19. Wnioski proszę wyciągnijcie sami. O ile jeszcze potraficie to zrobić ;) Pozdrawiam wszystkich i życzę dużo zdrowia.

50


gość ~gość (Gość)07.08.2020 11:57

Na hali 38 stopni a ja mam przez 8 godzin stać w masce raczej się nie da tak pracować proszę mi to wytłumaczyć.

51


gość ~gość (Gość)07.08.2020 13:35

Karanie za brak maseczki niezgodne z konstytucją. Tak zdecydował sąd
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/prawo-i-podatki/kary-za-brak-maseczki-niezgodne-z-konstytucja/y1bvllh

102


salo ~salo (Gość)07.08.2020 09:56

Kiedy rząd zrozumie i wysłucha opinii specjalistów, że noszenie masek jest szkodliwe dla naszego zdrowia gdyż zagrzybiamy sobie organizm patogenami, które wydychamy i zamiast oczyszczać organizm zatruwamy do poprzez zakrycie ust i nosa. Ludzie nie rozumieją tego, że nasz organizm musi się oczyszczać, a te pseudo maski przed niczym nie chronią, a tylko szkodzą. Cząsteczki wirusa są o wiele mniejsze niż pory w maseczkach i taka niby maska może zatrzymać około 3 % wirusa a reszta i tak się przedostanie. Bardziej powinniśmy się skupić na zachowaniu dystansy higienie, a nie na noszeniu masek. Jeżeli już mamy zakrywać twarz to tylko przyłbice bo nie powodują szkody dla naszego organizmy tak jak noszone przez wiele godzin maski, które można tak naprawdę nosić kilka minut gdyż dłuższe noszenie powoduje tworzenie się różnych grzybów itd. Objawem tego są np wszelkiego rodzaju krostki liszaje na twarzy. Nasi politycy powinni starać się zadbać o nasze zdrowie, a nie na siłę o własne interesy wprowadzając przepisy, które będą dawały im możliwość karania nas mandatami. Ludzi trzeba edukować, a nie karać bo tworzenie zakazów prowadzi do wszelkiego rodzaju buntu w obywatelach

104


gość ~gość (Gość)07.08.2020 07:41

W trybie pilnym to powinni przepisy te umieścić w ustawie. Konstytucja gwarantuje, że obywatela można ukarać na podstawie ustawy. Teraz przepisy te są w rozporządzeniu, czyli akcie niższej rangi. To powoduje olewczy stosunek wielu do tego obowiązku. Z kraju dochodzi wiele głosow że sądy uniewinniaja ukaranych ponieważ jest to sprzeczne z prawami obywatelskimi.

122


gość ~gość (Gość)07.08.2020 08:16

Ja nie mam internetu i nie muszę wiedzieć o nakazie noszenia maseczki przecież nikt mi tego nie kazał nosić.

107


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat