W trosce o niechronionych uczestników ruchu. W czwartek ogólnopolska akcja policji

PolicjaKraj Środa, 07 sierpnia 20194 2624
W czwartek 8 sierpnia policjanci ruchu drogowego przeprowadzą w całym kraju akcję pod hasłem „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Cel główny to troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, funkcjonariusze będą zwracać uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.
fot. pixabay

- Funkcjonariusze zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierujących samochodami wobec pieszych i użytkowników rowerów, obejmując szczególnym nadzorem miejsca, w których ryzyko wystąpienia niepożądanych zdarzeń drogowych jest największe – informują mundurowi z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.

 

Niestety znaczna część zdarzeń związana z potrąceniem pieszego ma miejsce na przejściach dla pieszych, czyli tam, gdzie przepisy chronią pieszego w sposób szczególny. - Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Ponadto, jeśli skręca w drogę poprzeczną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża – przypominają policjanci z drogówki. - Kierowcy aut powinni także zwiększyć swoją uwagę, zbliżając się m.in. do przejazdu dla rowerzystów, gdzie wręcz należy wypatrywać (spodziewać się) osób korzystających z jednośladów i traktować ich po partnersku.

 

Niezależnie od pory roku niechronieni uczestnicy ruchu powinni być dobrze widoczni dla kierowców. Stąd też niezbędne jest, aby piesi nosili elementy odblaskowe, szczególnie w miejscach, gdzie wymagają tego przepisy, czyli po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. Natomiast rowerzyści powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo i wyposażyć rower w obowiązkowe oświetlenie i z niego korzystać.


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)08.08.2019 11:00

Popieram xdd nieoznakowanym samochodem stanac i w ciagu 20minut beda mieli tyle pracy...

00


xdd ~xdd (Gość)07.08.2019 22:13

Zapraszam do Moszczenicy, na pewno funkcjonariusze będą mogli zwracać uwagę tutejszym rowerzystom jak się prawidłowo porusza po drogach.

10


koło od roweru ~koło od roweru (Gość)07.08.2019 15:16

Prośba do

Cytuję:
gościa

: przestań myśleć, sprawdź statystki...

21


gość ~gość (Gość)07.08.2019 13:50

Ja bym powiedział, że właśnie większość przypadków jest poza przejściami dla pieszych. Każdy kto jeździ trochę samochodem po mieście widzi ilu pieszych wchodzi na jezdnię w miejscach niedozwolonych, nawet jeśli przejście jest kilkanaście metrów dalej. Niektórzy chyba myślą, że są nieśmiertelni bo włażą na drogę nawet nie patrząc czy jedzie samochód, czy kierowca widzi pieszego, czy zdąży wyhamować itd.
Rowerzyści natomiast nagminnie przejeżdżają przez PRZEJŚCIA dla pieszych. Czasami chyba nie zdają sobie sprawy z tego, że nagłym wtargnięciem zaskakują kierowcę. Przejście dla pieszych jak sama nazwa wskazuje służy wyłącznie do chodzenia. Inny gatunek rowerzystów to ci którzy raz jada po chodniku, później wskakują na jezdnię, by za chwilę znów jechać po chodniku.
Tego typu akcje powinny być więc kierowane również, a może nawet głównie do pieszych i rowerzystów bo sami prowokują wiele niebezpiecznych zdarzeń.

82


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat