W styczniu ruszy nowa pomoc dla branży fitness?

PAPKraj Środa, 18 listopada 20209 2267
Zakładam, że nowe środki pomocowe dla branży fitness zostaną uruchomione w styczniu - mówił we wtorek podczas posiedzenia komisji sejmowej wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak. Zastrzegł, że ostateczny kształt wsparcia wymaga uzgodnień z Brukselą.
fot. pixabay

 

We wtorek w Sejmie odbyło się posiedzenie Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, podczas której rozpatrywano informację na temat sytuacji branży fitness i planowanych działań pomocowych w związku z wybuchem pandemii COVID-19.

 

Podczas obrad komisji wiceszef MRPiT wskazał na działania pomocowe prowadzone niezależnie od procedowanego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczeniem covid. "Działania, które przechodzą przez PFR wymagają rozmów z KE, bo część z nich jest planowana w taki sposób, by wpisać się w schemat pomocy publicznej, który KE niedawno dopuściła" - mówił Niedużak. Zaznaczył, że wymaga to uzgodnień z Brukselą. "Te środki, zakładam że powinniśmy być w stanie uruchomić w styczniu, bo rozmowy i uzgodnienia teraz trwają" - wskazał. Dodał, że powinny się one zakończyć w grudniu i "PFR będzie w stanie od stycznia świadczyć pomoc m.in. dla branży fitness". Zastrzegł, że jej ostateczny kształt będzie zależał od ustaleń z KE.

 

Niedużak odniósł się też do procedowanej w Sejmie Tarczy branżowej. Przypomniał, że "istotą podejścia prezentowanego w tym projekcie" jest zastosowanie takich narzędzi pomocowych, "które już mieliśmy okazję w dużej mierze przetestować wiosną", ale też ograniczenie ich do konkretnych przedsiębiorstw. Wiceminister oszacował, że pomoc w tym projekcie będzie adresowana do ok. 200 tys. firm zatrudniających ponad 370 tys. pracowników. Chodzi, jak przypomniał, przede wszystkim o zwolnienie ze składek ZUS, świadczenie postojowe za listopad, bezzwrotną pomoc w wysokości 5 tys. zł. Warunkiem otrzymania tej pomocy jest spadek przychodu o 40 proc. "Mam nadzieję, że projekt będzie przyjęty na najbliższym posiedzeniu Sejmu (w środę - PAP) i trafi do Senatu, gdzie będzie dalej procedowany" - powiedział.

 

Podczas wtorkowych obrad komisji Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wyraził zaniepokojenie, że miesiąc po rozpoczęciu blokady wielu branż, oprócz zapowiedzi "nie ma realnych aktów prawnych, które umożliwiłyby, żeby rekompensaty do przedsiębiorców popłynęły" i zapowiedział, że zwróci się do premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu, "żeby zintensyfikować prace nad tymi ustawami". "Środki pomocowe, które zostały zadeklarowane są przynajmniej trzykrotnie niższe niż na wiosnę. Nie wystarczą one na utrzymanie wszystkim miejsc pracy i przeniesienie wszystkich firm przez ten trudny okres" - przekonywał. Zwrócił uwagę, że np. branże powiązane z fitness, basenami i saunami nie zostały uwzględnione w Tarczy branżowej.

 

Tomasz Napiórkowski z Polskiej Federacji Fitness wskazywał, że dla branży ważne są m.in. zasady otwarcia. "Ustalenie np., że jeżeli Polska wchodzi ponownie w próg strefy czerwonej to jest automatyczna decyzja, że kluby fitness znów wracają do gry lub żeby połączyć nasze otwarcie ze sklepami meblowymi i galeriami handlowymi" - mówił. Przypomniał, że zaledwie 10 proc. podmiotów skorzystało z tarczy PFR. "Pierwszy lockdown branża fitness sfinansowała z własnych pieniędzy" - podkreślił. Pomocą dla sektora byłoby, jak mówił "np. odświeżenie tarczy finansowej PFR z uwzględnieniem naszej specyfiki, z wyłączeniem np. wymogu umowy o pracę". "Z założeń nasz sektor mógł otrzymać nawet 1,5 mld zł z tytułu tarczy PFR, a otrzymaliśmy jako sektor niespełna 200 mln zł" - mówił.

 

Wskazał, że przychody rynku klubów fitness i obiektów sportowych to ok. 4,3 mld zł, "ale strata wygenerowana oboma lockdownami przekracza obecnie 2,5 mld zł". Podkreślił, że średni miesięczny koszty utrzymania klubu z wyłączeniem kosztów pracowniczych to ok. 1 tys. zł na każdy metr kwadratowy obiektu.

 

 

Magdalena Jarco/PAP


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (9)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

an ~an (Gość)18.11.2020 09:29

Pytanie ;którzy z nich mają kasę fiskalną i ile podatku dochodowego i vat wpłacili w okresie dotychczas prowadzonej działalności .Owszem wspomóc ale kwotę pomocy umorzyć w okresie opłacania podatku-składek miesięcznych .Wpłaca 200 zł podatku i umarzamy mu 200 zł z pomocy .Jeżeli zakończy działalność musi oddać .Dość rozdawnictwa .

61


gość_epi ~gość_epi (Gość)19.11.2020 10:34

Teraz wszyscy będą trenerami personalnymi i yotuberami

10


gość_iwona ~gość_iwona (Gość)18.11.2020 09:06

Chcecie fitness?? Polecam domowe porządki oraz porządki w ogrodzie. Lepsze niż siłownia i za darmo.

91


gość_dudjdjd ~gość_dudjdjd (Gość)18.11.2020 11:05

Najlepszą pomocą dla branży fitness jest umożliwienie im pracowania. Żadne dodatki, ulgi, zapomogi i programy. Po prostu niech się otworzą, dadzą sobie radę sami.

121


goœć_gosc ~goœć_gosc (Gość)18.11.2020 07:55

Czy od Was trenerzy personalni biorą kasę bez ewidencji ??

62


ale ale ~ale ale (Gość)18.11.2020 08:42

To interesuje wąską grupę celebrytów i ich bezkrytycznych naśladowców .Naród ma inne problemy i jeździ na rowerze z bazaru.

71


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat