W niedzielę święcenie palm

ePiotrkow Sobota, 08 kwietnia 20172 4779
Święcenie palm to najprawdopodobniej jeden z najbardziej charakterystycznych zwyczajów związanych z obchodzeniem zarówno Wielkiego Postu, jak i Świąt Wielkanocnych - popularniejsze jest chyba tylko wielkosobotnie święcenie koszyczków ze świątecznymi pokarmami. Co symbolizują palmy wielkanocne, z czego powinny być wykonane i... jakie palmy najczęściej kupują piotrkowianie?

Ładuję galerię...

Żeby sprawdzić, jakie palmy można w Piotrkowie dostać i które cieszą się największym popytem, zajrzeliśmy w piątek – oczywiście - na piotrkowski targ Choć deszczowa, ponura pogoda nieszczególnie zachęcała do spaceru, to i tak stoisk z palmami dało się zauważyć co najmniej kilka. Wybór więc spory. Przy jednym z nich spotykamy panią Anettę Pawlik. Na co dzień sprzedaje tu owoce i warzywa. Trudno je jednak dostrzec - rzodkiewki, sałaty czy inne nowalijki są przysłonione, jakby schowane. Samo stoisko jest przede wszystkim ozdobione okazałymi, kolorowymi plecionkami. Jak tłumaczy nam sprzedawczyni, "boom" na palmy zaczął się już mniej więcej trzy tygodnie temu. - Wtedy zwykle dajemy znać, że jesteśmy. Wiele osób zaopatruje się w palmy już wcześniej, ale są i oczywiście tacy, którzy kupują na ostatnią chwilę – mówi. Ceny - od dwóch złotych za sztukę (kilkunastocentrymetrowe, niewielkie palemki) do nawet... siedemdziesięciu złotych. Brzmi spektakularnie, prawda? Pytamy, co za taką sumę można dostać.- Specjalne, duże artystyczne palmy ozdobne, które sprowadzamy na zamówienie. Musi znaleźć się na nie koneser. Już się sprzedały – tłumaczy pani Anetta. Inne, mniejsze i tańsze można znaleźć za 10, 12 czy 16 złotych. Największym powodzeniem wśród klientów cieszą się te za 6 czy 8 złotych. - Zwykle sprowadzamy je z okolic Sandomierza. To jedno z takich zagłębi, jeśli chodzi o palmy – przyznaje.

 
Zgodnie z polską tradycją palmy wielkanocne wykonywane są z wierzbowych gałązek, przeplatanych z baziami, kłosami zboża, młodymi listkami bukszpanu czy suszonymi roślinami. Nie powinno także zabraknąć kwiatków zrobionych z bibułki. To, jakiej wielkości palemkę wybierzemy (lub wykonamy – bo, wbrew pozorom, nie jest to takie trudne!), zależy tylko wyłącznie od naszej fantazji i wizji. Do przyozdobienia gałązek można użyć nawet mchu czy chwastów – jeśli tylko dobrze się komponują.

 
Dodajmy, że w ludowych wierzeniach palmom przypisywano leczniczą – a nawet magiczną – moc. Poświęcone pęki gałązek i ziół, wystawione w oknie, miały na przykład chronić domostwo przed burzami (zupełnie tak, jak Gromnica). Z kolei im wyższa palma, tym dłuższe i szczęśliwe życie przeznaczone jej gospodarzowi domu (a im piękniejsza, tym piękniejsze będą jego dzieci). Wygląda więc na to, że długowieczność pisana jest Zbigniewowi Urbańskiemu z Lipnicy Murowanej – w 2015 roku w Niedzielę Palmową wykonał on 39-metrową plecionkę... Dodajmy, że to właśnie w Lipnicy rokrocznie od 1958 odbywa się Konkurs Lipnickich Palm i Rękodzieła Artystycznego.

 

 

 

 

 


Zainteresował temat?

2

3


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Guzy ~Guzy (Gość)08.04.2017 20:16

A czy będzie też święcenie tej palmy, która odbiła takiemu jednemu do tego stopnia, że pisze sam o sobie "redaktor"?

31


blo ~blo (Gość)08.04.2017 18:24

no berety będą się pchały jak Po<<<<<e

11


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat