W niedzielę przechodzimy na czas zimowy

PAPKraj Piątek, 23 października 202019 4391
Już w najbliższy weekend nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy. W nocy z 24 na 25 października przestawimy wskazówkę zegara z godziny 3.00 na 2.00. Do czasu letniego wrócimy w marcu 2021 r.
pxhere.com

W całej UE do czasu zimowego wraca się w ostatnią niedzielę października, a na czas letni przechodzi się w ostatnią niedzielę marca. Mówi o tym obowiązująca bezterminowo dyrektywa UE ze stycznia 2001 r.: „Począwszy od 2002 r. czas letni kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1.00 czasu uniwersalnego (GMT), w ostatnią niedzielę października”.

 

W Polsce zmianę czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 r. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 r.

 

Prawdopodobnie w najbliższych latach wciąż będziemy zmieniali czas dwa razy w roku. Mimo presji opinii publicznej i dyskusji na ten temat w całej UE na razie nie zanosi się jednak na rezygnację z sezonowej zmiany czasu.

 

W Unii Europejskiej dyskusja o zmianie czasu toczy się od dwóch lat. Konsultacje publiczne przeprowadzone przez Komisję Europejską wśród Europejczyków w 2018 roku wykazały, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem zmian czasu. Zebrano w nich 4,6 mln odpowiedzi (największą liczbę w historii). Zwolennikami rezygnacji z dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu okazali się też Polacy. Z badania CBOS przeprowadzonego w marcu 2019 roku wynikało, że przeciwko temu dotychczas stosowanemu rozwiązaniu opowiada się ponad trzy czwarte ogółu badanych (78,3 proc.), podczas gdy za jego utrzymaniem optuje jedynie 14,2 proc. Przeważająca większość dorosłych Polaków, przy przejściu na jeden czas, preferowała czas letni środkowoeuropejski zwany czasem letnim. Za tym wyborem opowiada się ponad 74 proc. respondentów.

 

Badań dotyczących wpływu zmiany czasu na zużycie energii czy zdrowie i samopoczucie człowieka jest wiele.

 

Dr Michał Skalski z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego tłumaczył w rozmowie z PAP, że dla zdrowych osób zmiana czasu z zimowego na letni (i odwrotnie) wiąże się co najwyżej z gorszą formą w weekend. Tacy ludzie muszą się przestawić, ale po 2-3 dniach ich mózgi uczą się godzinnego przesunięcia - i znów zasypiają albo budzą się o normalnej porze.

 

Gorzej ma druga połowa populacji, która ma zaburzony sen albo żyje niezgodnie z własnym rytmem okołodobowym. Jak tłumaczy dr Skalski, który pracę naukową łączy z przyjmowaniem pacjentów w Poradni Leczenia Zaburzeń Snu, pacjenci z bezsennością lub z nadmierną sennością muszą uczyć swój mózg regularnego zasypiania lub rozsądnego korzystania z drzemek. W ich przypadku zmiana czasu nawet o godzinę to konieczność całkiem nowego treningu behawioralnego, dodatkowy stres i utrudnienie terapii.

 

Doktor wylicza, że zaburzenia snu nawet u dzieci wiążą się z otyłością, zaburzeniem funkcji poznawczych, wzrostem ciśnienia. Lekarze obserwują zwiększoną liczbę zawałów serca w sytuacji, gdy ludzie są zmuszani do rozpoczynania i kończenia aktywności w innych godzinach, niż te zgodne z ich własnym rytmem.

 

Dr n. med. Dorota Wołyńczyk-Gmaj, psychiatra i specjalista ds. zaburzeń snu podkreślała jednak w rozmowie z PAP, że nauka nie jest jednoznaczna w kwestii wpływu zmiany czasu na zdrowie. "Wyniki badań są sprzeczne lub wykluczające się. Wynika to z faktu, że badania są prowadzone na różnych grupach, w różnych krajach leżących na różnych szerokościach geograficznych, i różne są metodologie tych badań. Trudno zatem jednoznacznie stwierdzić, jak zmiana wpływa na stan zdrowia człowieka" - mówiła.

 

Ustalenia dotyczące czasu letniego zostały wprowadzone przez państwa europejskie w ubiegłym wieku. Celem było oszczędzanie energii, w szczególności w czasie wojny i podczas kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku.

 

 

(PAP)


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (19)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

das ~das (Gość)23.10.2020 17:10

czyli najlepsza nocka do bialego hahaha

20


gość_gość ~gość_gość (Gość)23.10.2020 13:16

Ciekawe co na to moja kukułka z dziupli?

40


gość_wolność ~gość_wolność (Gość)23.10.2020 12:57

Nikt nie będzie rządzi moim zegarkiem.

21


gość_g ~gość_g (Gość)23.10.2020 12:08

Wstawaj teraz specjalnie o 3 żeby zegarek cofnąć.Paranoja

40


gość_g ~gość_g (Gość)23.10.2020 10:37

Nic nie bede przestawiał.Jestem wolnym człowiekiem.

41


gość_hhj ~gość_hhj (Gość)23.10.2020 10:06

Nie ma jak biurokracja UE zamiast dać wolną rękę to trzeba czekać na zezwolenie

41


gość_przewrotnie ~gość_przewrotnie (Gość)23.10.2020 09:35

Skoro tęgie europejskie głowy tak ustaliły,więc tak musi być. Ale w sumie dobrze bo teraz po 6 już widno będzie,można na grzyby wcześniej iść:)

51


gość_gościu ~gość_gościu (Gość)23.10.2020 08:50

Boję się że jak cofnę o godzinie to zegarek przestanie być wodoszczelny a wskazówka sekundnika będzie napięta.

31


gość_cr2032 ~gość_cr2032 (Gość)23.10.2020 08:38

Akurat bo wczoraj mi się wyczerpała bateria w zegarku i do tej pory mi stoi.

30


gość_seiko ~gość_seiko (Gość)23.10.2020 08:45

Mam zegarek z komuni i nie umiem go fofnonc

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat