W niedzielę kolejny Bieg Wilczym Tropem

UM Piotrków Trybunalski Środa, 26 lutego 202025 3178
Msza święta, złożenie kwiatów i Bieg Tropem Wilczym – tak Piotrków Trybunalski uczci pamięć Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości odbędą się w niedzielę, 1 marca.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypada 1 marca. Tego dnia w naszym mieście odbędą się główne uroczystości upamiętniające bohaterów antykomunistycznego podziemia. Święto rozpocznie się od eucharystii, która o godz. 10.00 odprawiona zostanie w kościele Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny przy ul. Śląskiej. Następnie poczty sztandarowe i goście przemaszerują w okolice ronda Żołnierzy Wyklętych. Tam zaplanowano przemówienia i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą bohaterów antykomunistycznego podziemia.

Świętowanie zakończy Bieg Tropem Wilczym. Uczestnicy będą mieli do pokonania 1963 metry. To symboliczny dystans, który jest nawiązaniem do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego - Józefa Franczaka „Lalka”, który został zamordowany w 1963 roku. Biegacze wystartują z okolic ronda w kierunku stadionu miejskiego Concordia. Na stadionie uczestnicy pokonają jedno okrążenie po bieżni. Powrót - chodnikiem wzdłuż ulicy Żwirki. Następnie biegacze skręcą w pierwszą bramę do parku i po wytyczonych alejkach podążą do mety.


Zgłoszenia będą przyjmowane w dniu biegu w godz. 9.30 – 11.30 w biurze zawodów, które usytuowane zostanie na parkingu u zbiegu ulic Żwirki i Roosevelta.

Dwa wydarzenia towarzyszące tegorocznym obchodom odbędą się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Witolda Pileckiego. 4 marca wykład „Witold Pilecki – święty polskiego patriotyzmu” wygłosi Tadeusz Płużański, natomiast dwa dni później odbędzie się prezentacja albumu Pawła Wąsa „Konspiracyjne Wojsko Polskie w Piotrkowie”.


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (25)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)29.02.2020 06:39

Poczytajcie trochę np. o zbrodni w Zaleszanach i innych tego typu zbiorowych morderstwach popełnianych przez niektórych "wyklętych". Rżnęli niewinnych ludzi w tym kobiety i dzieci. Nie honor składać im kwiaty i na baczność stać przy Mazurku Dąbrowskiego.

21


gość ~gość (Gość)28.02.2020 19:28

I co achhha wiedza się skończyła i zaczyna się obrazanie cienki bolek z ciebie

11


gość ~gość (Gość)28.02.2020 19:25

Acha ja przynajmniej jestem historyk a nie histeryk i masz szczęście że nie jestem potomkiem tych ludzi i dziwi mnie że potomkowie nie REAGUJĄ za te teksty o mordercach i gwalcicielach

22


gość ~gość (Gość)27.02.2020 08:27

Co to za nienawistnik ten aha i jeszcze dobry jest od sierpnia 44 do kwietnia 44 jak Polak może przeciwko swoim być

46


gość ~gość (Gość)28.02.2020 13:33

Jeszcze ruskie nie doszli do Wisły a już w obozie na majdanku akowcy siedzieli i z tamtad byli na sybir na zatracenie wywożeni jaka ty historię znasz

31


Aha ~Aha (Gość)26.02.2020 20:23

Tropem morderców, złodziei i gwałcicieli. Wojna skończyła się w 1945 roku. Zamiast odbudowywać kraj po tragicznej wojnie te elementy (anty)społeczne siedziały w lasach, utrzymując się z kradzieży i terroru ludności cywilnej i mordowali tym kto się im sprzeciwił. Bandyci nie żołnierze! Ludzie do tej pory pamiętają czyny Ognia, Łupaszki, Burego czy naszego rodzimego watażki Bojara. Tym degeneratom należy się potępienie i zapomnienie, nie pamięć.

1315


gość ~gość (Gość)28.02.2020 14:05

Także widzę wiedza z historii się skończyła

21


gość ~gość (Gość)28.02.2020 13:20

Ludzie wy nic nie rozumiecie przecież ci lesni to byli ci co we wojnie walczyli a po wojnie zamiast żyć w aureoli bohaterów musieli walczyć bo duszeńka Stalin ich przeznaczył do wyrznięcia i ty mi nie mów ze znasz historię chyba pisana przez dziadka z PPR, a w wojsku to Wania był chyba w 7 pułku jazdy na indykach. Ogłosili amnestie kto zda broń może wyjść z lasu i oni tak robili, a w nocy ub przyjeżdżali do jego domu i mu czape robili ja to wiem kto zdradził raz będzie zdradzał zawsze a komuchy to jak im w ryj pluja to dla nich deszcz pada, a wolności to my NIE MAMY

32


gość ~gość (Gość)27.02.2020 22:10

Panie aha nic tak nie gorszy jak prawda do wszystkich którzy krytykują proszę sobie odnaleźć stenogram z zebrania partii w 1946 i przemówienie Jakuba bormana żeby zainteresować to powiem że 1 z dyrektywbyła taka żeby przeciw leśnym wysyłać kosciuszkowcow także oni nawet swoich zdradzali i myślę że jak to przeczytacie to diablo podkopie w was wiarę w komunistów

31


gość ~gość (Gość)27.02.2020 08:23

Nadszedł juz czas na opublikowanie pełnego składu osobowego piotrkowskiego UB / SB. Niech ludzie poznają nazwiska komunistycznych kolaborantów, którzy przez lata mordowali, torturowali i prześladowali nie tylko żołnierzy podziemia niepodległościowego, ale również kilkunastoletnie dzieci obojga płci. To będzie bardzo ciekawa lektura dla ich potomków!

64


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat