W niedzielę 17 lutego przypada Światowy Dzień Kota

ePiotrkow Niedziela, 17 lutego 20192 1908
Koty zostały udomowione przez człowieka prawie 10 tysięcy lat temu, ale swojego święta doczekały się dopiero w 1990. Pierwsze obchody odbyły się we Włoszech, natomiast po raz pierwszy w Polsce świętowano 16 lat później. 17 lutego przypada Światowy Dzień Kota.
fot. pixabay.com

Ustanowione 29 lat temu święto ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na problem bezdomnych kotów. Według statystyk w Polsce może być ich około 17 tysięcy. W schronisku dla bezdomnych zwierząt w Piotrkowie przebywa około 70 kotów. Jak powiedziała w rozmowie z nami Grażyna Fałek, prezes piotrkowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, koty cieszą się mniejszą popularnością pod względem adpocji niż psy. Może właśnie Dzień Kota jest dobrą okazją, aby zyskać nowego wąsatego przyjaciela?


Aby adoptować kota z piotrkowskiego schroniska, najpierw należy odwiedzić stronę internetową. Tam zakładce „adopcje” są sekcje „koty” i „kocięta”. Jest to galeria zdjęć zwierząt przebywających w schronisku. Należy wypisać imiona oraz numery kotów, które wzbudziły nasze zainteresowanie. Następnie należy jechać do schroniska, aby obejrzeć zwierzęta. Jeżeli zdecydujemy się na adopcje, wtedy podpisywana jest umowa adopcyjna i można od razu zabrać kota do domu. Należy pamiętać, że niezbędny do tego będzie specjalny transporter. Do podpisania umowy adopcyjnej potrzebny jest dowód osobisty. Należy pamiętać, że zwierzęta nie są wydawane osobom nieletnim, nietrzeźwym lub takim, które kiedykolwiek skrzywdziły albo porzuciły zwierze lub przeciwko którym toczy się sprawa o znęcanie.


Okazuje się, że zalet posiadania kotów jest wiele. Wąsaty czworonóg jest bardzo dobrym terapeutą. Felinoterapia, która jest jedną z metod zooterapii, polega na częstych kontaktach z kotami. Stosowana jest zazwyczaj u osób niepełnosprawnych fizycznie i psychicznie (szczególnie dzieci). Ponadto badania naukowe wykazały, że posiadanie kota wzmacnia zdrowie i zwiększa odporność. Osoby, które opiekują się kotami, żyją dłużej niż te, które stronią od zwierząt. Właściciele futrzaków żyją dłużej średnio o 4-5 lat dłużej. 


Nie wszystkie koty na świecie świętują 17 lutego. W Wielkiej Brytanii mają swój dzień 8 sierpnia, natomiast w Stanach Zjednoczonych 29 października.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Mietek ~Mietek (Gość)18.02.2019 09:31

Koty to kochane i mądre zwierzęta. Łapią gryzonie. Bierzmy je jednak tylko do domów na niewychodzące lub do domów z podwórkiem, które są z dala od ruchliwej drogi.

20


gość ~gość (Gość)17.02.2019 15:25

Nie mam nic przeciwko tym futrzakom ale niech przestaną załatwiać się na moim podwórku

35


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat