W nabożeństwie uczestniczyło… 48 osób

PolicjaOpoczno Poniedziałek, 06 kwietnia 202048 26347
W dwóch kościołach na terenie powiatu opoczyńskiego złamane zostały przepisy dotyczące ograniczenia zgromadzeń. W jednym z nabożeństw uczestniczyło aż 48 osób.

Od 1 kwietnia obowiązuje w Polce rozporządzenie Rady Ministrów z 31 marca 2020 roku, które wprowadza ograniczenia nie tylko w przemieszczaniu się, ale także określa liczbę wiernych, którzy uczestniczą w nabożeństwach w kościołach. Przepis jednoznacznie wskazuje, że w uroczystościach kościelnych może brać udział 5 osób, nie licząc liturgicznej służby ołtarza.

 

5 kwietnia opoczyńska policja została powiadomiona o dwóch naruszeniach przepisów związanych z liczbą osób przebywających na nabożeństwie w kościołach na terenie powiatu opoczyńskiego. W jednym nabożeństwie brało udział 48 wiernych, w kolejnym 17 osób. - W obu przypadkach policjanci poczekali do zakończenia liturgii, potem wyjaśnili odprawiającym msze duchownym, że to na nich ciąży obowiązek kontrolowania liczby osób wchodzących na nabożeństwo do świątyni – mówi asp. szt. Barbara Stępień, rzecznik prasowy komendy w Opocznie. - Jednocześnie mundurowi przypomnieli o obowiązujących w tym zakresie przepisach, zwrócili też uwagę na zagrożenie epidemiologiczne, jakie niesie za sobą nieprzestrzeganie wprowadzonych rygorów. W jednym przypadku, z uwagi na rażące naruszenie obostrzeń, o sytuacji został powiadomiony Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opocznie, natomiast z uwagi na popełnione wykroczenie i nieprzyjęcie mandatu karnego w obu przypadkach zostało wszczęte postępowania o wykroczenie.

 

Policja przypomina, że obowiązujące przepisy dotyczą nie tylko mszy świętych, ale także udziału osób w ślubach, uroczystościach pogrzebowych. W każdym z tych przypadków zgodnie z obowiązującymi przepisami może uczestniczyć do pięciu osób, nie wliczając w to służby liturgicznej.


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (48)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)06.04.2020 14:59

Nie tylko w Opoczynskim bo całkiem niedaleko w przysuskim w Bielanach tydzień temu na jednej mszy było grubo ponad 30 osób. No cóż taca musi się zgadzać

44


12345 ~12345 (Gość)06.04.2020 14:18

A to nie w opoczyńskim jest największa ilość potencjalnych roznosicieli w naszych okolicach? Mamy takie przykazanie "Nie zabijaj", szkoda, że tak kapłani, jak i wierni ślepo i bezmyślnie brną w jego łamanie...

173


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat