ARTYKUŁ SPONSOROWANY

W jakich butach wybrać się na snowboard? O czym należy pamiętać?

Wtorek, 30 października 2018 925
Przygotowania do sezonu narciarsko-snowboardowego idą pełną parą. Sklepy zapełniają się różnorakim sprzętem zimowym z kolekcji na 2019 rok. Półki uginają się od nowych modeli nart, desek, wiązań, kurtek, kasków, czapek, butów…

Jak w tym wszystkim znaleźć coś dla siebie? Dzisiaj zajmiemy się jedną z najważniejszych rzeczy, jeśli wybieramy się na snowboard. Numerem jeden jest oczywiście deska, ale niemal równie ważne są buty. To ich prawidłowy dobór sprawi, że jazda na stoku sprawi nam frajdę, a jeśli zrobimy to źle, będziemy się przez całą zimę męczyć i denerować. Szeroki wybór butów snowboardowych oferuje sklep SnowShop.pl - https://www.snowshop.pl/buty-snowboardowe którego specjaliści chętnie doradzą jak najlepiej dopasować buty.

 

Dobieramy wielkość butów snowboardowych

 

Podobnie, jak ma to miejsce przy zakupie zwykłych codziennych butów, musimy zająć się ich rozmiarem. W przypadku butów snowboardowych powinniśmy zastosować nieco inne podejście niż zazwyczaj. Nie ma sensu bazować na swoim “normalnym” rozmiarze buta, bo po pierwsze każda firma rozmiarówkę ma nieco inną - w przypadku obuwia sportowego objawia się to szczególnie mocno. Poza tym buty snowboardowe powinny być dosyć ciasno dopasowane i takim kupowaniem trochę na chybił-trafił, możemy sobie zrobić krzywdę. Zamiast strzelać rozmiar, najlepiej jest zmierzyć długość stopy od czubka najdłuższego palca do pięty i kierować się właśnie tym wymiarem. Większość producentów butów snowboardowych podaje go na metce lub skorupie buta. Odpowiedni but powinien ściśle przylegać do stopy, ale oczywiście nie może jej uciskać.

 

Oprócz wielkości, również twardość

 

Drugą bardzo istotną kwestią przy zakupie butów snowboardowych jest odpowiednie dobranie ich sztywności, czy inaczej twardości. Większość producentów podaje tę wartość w skali od 1 do 10, gdzie 1 oznacza but najbardziej miękki, a 10 najtwardszy. Generalna zasada przy wyborze twardości buta, zarówno narciarskiego, jak i snowboardowego jest taka, że im twardszy but, tym większych umiejętności wymaga. Jeśli dopiero zaczynamy jeździć na desce, lepiej jest wziąć but w miarę miękki, bo taki wybaczy nam więcej błędów i ułatwi manewrowanie deską. Twardsze buty, a co za tym idzie twardsze wiązania i deska - bo tak to należy dobierać - służą do ostrzejszej i szybszej jazdy, wymagającej pewniejszych ruchów, o które trudno, kiedy nie ma się odpowiedniej techniki. Twardość buta powinno się dobierać też pod kątem masy ciała. Im człowiek cięższy, tym większy nacisk będzie oddawał na skorupę buta przy wychyleniu, a więc, aby spełniać swoją funkcję, powinna ona być bardziej sztywna.

 

Udogodnienia w butach snowboardowych

 

Świetnym patentem, stosowanym już w niemal każdych butach snowboardowych jest zapięcie typu BOA. Jest to system linek, zastępujących sznurowadła z pokrętłem na środku buta, które odpowiada za ich ściągnięcie. Dzięki temu możemy “zasznurować” but, przekręcając po prostu kilka razy małe kółeczko. Niektóre modele wyposażone są w tzw. podwójne BOA. Chodzi tu o to, że zamiast jednego pokrętła, mamy dwa - odpowiadające oddzielnie za zaciśnięcie górnej i dolnej części buta. To daje większą kontrolę  i komfort. Poza tym każdy but jest inaczej wykończony i posiada różną strukturę pianek wewnątrz buta. Czasami cena może się mocno różnić tylko ze względu na ten właśnie profil i specjalne usztywnienia oraz poduszki i wyprofilowania lepiej podtrzymujące stopę, co minimalizuje ryzyko urazów.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat