W gminie Czarnocin odnowią zabytkowy park

Strefa FMRegion Poniedziałek, 11 stycznia 20212 879
Gmina Czarnocin w ostatnich dniach grudnia 2020 podpisała umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi dotyczącą dofinansowania ze środków Funduszu na realizację zadania pn.: „Rewaloryzacja parku na terenie Szkoły Podstawowej w Szynczycach”. Umowa podpisana przez wójta Romana Miksę i skarbnika Krystynę Lulę przewiduje realizację zadania w ramach PROGRAMU PRIORYTETOWEGO WFOŚIGW w Łodzi „Rewaloryzacja zabytkowych parków województwa łódzkiego”.
fot. czarnocin.pl

Projekt zakłada m.in. wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych i cięć sanitarnych na drzewach rosnących w parku, usunięcie samosiejek oraz zakrzaczeń, założenie wiązań elastycznych na drzewach, wykonanie nowego klombu kwietnego przed budynkiem szkoły poprzez nasadzenie krzewów bukszpanu, hortensji, kocimiętki goździków i pysznogłówki. 

 

Ponadto w parku zostaną wykonane alejki utwardzone tłuczniem kamiennym, a aleja wjazdowa zostanie wykonana z kostki brukowej kamiennej. Cały teren parku zostanie wzbogacony o architekturę ogrodową: ławki, kosze na śmieci, stojaki na rowery, oraz tablice informacyjne zawierające istotne informacje nt. powstania parku oraz jego pierwotnego kształtu. Na terenie parku zostaną wykonane również nowe trawniki oraz zostanie wybudowane nowe ogrodzenie. Ponadto w koncepcji rewaloryzacji przewidziano przebudowę przyłącza energetycznego oraz przebudowę i poszerzenie  zjazdu z drogi powiatowej i bramy wjazdowej, które umożliwią wjazd autobusu szkolnego na teren szkoły, a tym samym pozwoli to na bezpieczny dojazd do budynku szkoły autobusu regularnie dowożącego dzieci i młodzież.

 

- Zasadniczym celem realizacji zadania jest odbudowa wyglądu i przywrócenie dawnej świetności XIX wiecznego parku, który jest ogromnym dziedzictwem historycznym Gminy Czarnocin - powiedział tuż po podpisaniu umowy wójt Roman Miksa. - Prace nad tym projektem trwały już od kilku lat, z uwagi na wartość zabytkową obiektu i potrzebę ścisłej współpracy z konserwatorem zabytków.  Dlatego ogromnie się cieszę, że dziś przechodzimy do etapu realizacji i mam nadzieję, że kolejny rok szkolny 2021/2022 w naszej pięknej Szkole Podstawowej w Szynczycach rozpocznie się już w nowej, odrestaurowanej przestrzeni - dodał.

 

Dofinansowanie zadania ze środków Funduszu obejmuje dotację w kwocie: 217 225,00 oraz pożyczkę z możliwością umorzenia w kwocie 144 817,00zł. Rozpoczęcie prac nastąpi już wiosną bieżącego roku a ostateczny termin zakończenia przewidziany w umowie to 31 lipiec 2021 roku.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

goscie goscie ~goscie goscie (Gość)12.01.2021 09:19

Bardzo dobrze, że gmina dba o otoczenie i jeszcze pozyskuje na to środki zewnętrzne.

20


gość_ds3 ~gość_ds3 (Gość)11.01.2021 23:15

Wydarzenie 100 lecia dla gminy haha

11


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat