W czasie kontroli rączki na kierownicy! Nowe przepisy o ruchu drogowym

Tydzień TrybunalskiKraj Sobota, 19 października 201941
Od 7 listopada w życie wchodzą nowe przepisy o ruchu drogowym. Uregulowana zostanie kwestia tworzenia korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Poza tym nastąpi kilka istotnych zmian związanych z policyjnymi kontrolami. Dotyczą one nie tylko samych policjantów, ale i kierujących.
W czasie kontroli rączki na kierownicy! Nowe przepisy o ruchu drogowym

Pierwsza istotna zmiana to możliwość zatrzymania radiowozu w miejscach niedozwolonych. Pojazd nie może jednak stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym. - Policjant będzie mógł zatrzymać radiowóz na przykład w miejscach wyłączonych z ruchu. Robili już tak do tej pory, jednak byli fotografowani, filmowani, przez co mieli później problemy. Jest to zwykłe usankcjonowanie tego, co już do tej pory w pewnym sensie było. W miejscu, gdzie zatrzymywanie jest zabronione policjanci musieli używać tzw. kogutów. Teraz nie będą musieli tego robić, chyba, że może powodować to zagrożenie. Wtedy sami podejmą decyzję, w którym momencie użyć sygnałów świetlnych - tłumaczy Artur Szczegielniak, były wieloletni szef piotrkowskiej drogówki.

 

Ponadto policjanci będą mieli obowiązek sprawdzania stanu licznika w kontrolowanym pojeździe i wpisania go do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Taka zmiana ma pomóc w walce z procederem przekręcania liczników, co już teraz jest prawnie zabronione. - To istotna zmiana, bo policjant każdorazowo będzie musiał sprawdzać przebieg auta i wprowadzać dane do CEPiK. Jest jednak wyjątek od tego, gdy prowadzona będzie kontrola trzeźwości. Wtedy drogówce zależy na skontrolowaniu jak największej liczby kierowców - wyjaśnia Szczegielniak. - Ten, kto "kręci" licznik może odpowiadać karnie i liczyć się nawet z aresztem od 3 miesięcy do 5 lat - dodaje nasz ekspert.

 

Zmiany dotyczą również kierowców. W momencie zatrzymania osoba prowadząca pojazd musi trzymać ręce na kierownicy i nie może wykonywać gwałtownych ruchów. Nie może też wysiadać z auta, chyba, że nakaże to funkcjonariusz prowadzący kontrolę. W samochodzie pozostać muszą również pasażerowie. Gdy kierowca nie będzie się stosować do tych przepisów, musi liczyć się z mandatem nawet do 500 zł.

 

Jak dodaje Artur Szczegielniak, w tym roku weszły lub mają wejść jeszcze inne ważne zmiany w przepisach. Oprócz jazdy na suwak, bardzo istotne jest tworzenie na drogach korytarzy życia. - Wiele osób już się do tego stosuje, szczególnie po różnych akcjach medialnych - tłumaczy Artur Szczegielniak. - Poza tym ma wejść w życie obowiązek kasków dla rowerzystów. Nie trzeba tłumaczyć, że w razie upadku najważniejsze jest to, aby chronić głowę. Skoro jeździmy na nartach i też zakładamy kaski, to podobnie powinno być w przypadku rowerzystów. Kolejna ważna sprawa to obowiązkowa apteczka. Nie możemy zapomnieć również o tzw. odstępie kontrolowanym. Odstęp powinien być nie mniejszy niż 3 sekundy. Chodzi o nasz czas reakcji, który średnio wynosi sekundę, do tego dochodzą opóźnienia hamowania i droga hamowania. Wtedy mamy szansę uniknąć zderzenia z poprzedzającym pojazdem.

 

Jak podkreśla nasz ekspert, należy jeszcze zmienić kwestię regulującą definicję pieszego. Takim uczestnikiem ruchu drogowego jest również osoba jadąca np. hulajnogą elektryczną, która rozwija niemałe prędkości. - Przykładowo w Niemczech taka osoba jest traktowana na równi z osobą jadącą samochodem, czyli uznano, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem silnikowym. Gdy takie hulajnogi tylko się pokazały, zabroniono ich użytkowania, dopóki nie będzie ustanowione nowe prawo, które ureguluje jak traktować taki pojazd - mówi Szczegielniak.

POLECAMY


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (41)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)19.10.2019 16:38

Chcieliscie pis to macie,panstwo policyjne.Brawo wy.

167


das ~das (Gość)19.10.2019 12:00

nie ma opcji ze jadąc na rowerze będę zakładał ten obciachowy kask

107


Pierre D. ~Pierre D. (Gość)19.10.2019 15:52

Cytuję:
Poza tym ma wejść w życie obowiązek kasków dla rowerzystów. Nie trzeba tłumaczyć, że w razie upadku najważniejsze jest to, aby chronić głowę. Skoro jeździmy na nartach i też zakładamy kaski, to podobnie powinno być w przypadku rowerzystów.


Idąc tropem tej pokrętnej "logiki", to i piesi powinni chodzić w kaskach. Na chodnikach też można się przewrócić, zwłaszcza gdy chodnik nierówny, a gdy jeszcze ślisko to wywrotki pieszych są częstym zjawiskiem. A rowerzyści powinni mieć jeszcze zainstalowane wysokie zderzaki z tyłu. No bo jak takiemu rowerzyście w zadek wjedzie ciężarówka, to przyda się bardziej ten zderzak, niż kask na głowie, mam rację? Nawet gdy rowerzysta nie przeżyje, to chociaż będzie się ładniej w trumnie prezentował, bo taki bardzo pognieciony nie będzie. No i do tylnego zderzaka będzie można przykręcić tablicę rejestracyjną, czego pewne kręgi już od pewnego czasu się domagają. I jeszcze rower powinien mieć koniecznie światła mijania, co by nimi w dzień świecić, bo podobno w przypadku samochodów ratuje to życie tysięcy ludzi rocznie. Sam jeżdżę rowerem do roboty, i teraz czuję ogromne podniecenie na myśl, że państwo opiekuńcze zadba o to, by mi się w głowę po drodze nic nie stało. No szok normalnie. Widocznie dla państwa moja głowa jest cenniejsza, niż dla mnie samego. Proszę mnie jeszcze zmusić do pasów bezpieczeństwa, co bym przypadkiem z roweru nie zleciał.

Cytuję:
Policjant będzie mógł zatrzymać radiowóz na przykład w miejscach wyłączonych z ruchu. Robili już tak do tej pory, jednak byli fotografowani, filmowani, przez co mieli później problemy. Jest to zwykłe usankcjonowanie tego, co już do tej pory w pewnym sensie było.


Czyli, innymi słowy, łamanie do tej pory prawa przez policję zostanie po prostu zalegalizowane.

Cytuję:
Kolejna ważna sprawa to obowiązkowa apteczka.


Z obowiązkową viagrą w środku, wszak tirówki przy drogach...

Cytuję:
Ponadto policjanci będą mieli obowiązek sprawdzania stanu licznika w kontrolowanym pojeździe i wpisania go do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Taka zmiana ma pomóc w walce z procederem przekręcania liczników, co już teraz jest prawnie zabronione.


Nietrudno stwierdzić, że licznik został "przekręcony" do tyłu, a co jeśli ktoś sobie licznik "przekręci do przodu"? Że to niby nielogiczne? A gdzie dziś w ogóle jeszcze zachowała się logika? Czy policjanci są w stanie rozpoznać taki proceder? Nie można dyskryminować jednego kierunku "przekręcania" licznika względem drugiego!

Cytuję:
Zmiany dotyczą również kierowców. W momencie zatrzymania osoba prowadząca pojazd musi trzymać ręce na kierownicy i nie może wykonywać gwałtownych ruchów. Nie może też wysiadać z auta, chyba, że nakaże to funkcjonariusz prowadzący kontrolę. W samochodzie pozostać muszą również pasażerowie. Gdy kierowca nie będzie się stosować do tych przepisów, musi liczyć się z mandatem nawet do 500 zł.


Powinno być jeszcze dopisane, że kontrolowany musi mieć wygląd lichy i durnowaty, co by nie irytować kontrolującego.
A ciemniakom tylko przypominam, że każde dokręcenie śruby przez władze jest OCZYWIŚCIE dla bezpieczeństwa ciemniaków. Tylko broni dla swojego bezpieczeństwa ciemniak mieć nie może. Wystarczy, że może sobie pana wybrać. No i kask na łeb założyć.

171


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)19.10.2019 10:10

Tak naprawdę to nowością, i słusznie, jest "korytarz życia" i "jazda na suwak". Rączki na kierownicy, śmiech na sali. Robimy z zadupia Stany Zjednoczone, gdzie każdy obywatel, biały, czarny, czy jakikolwiek inny, idzie do sklepu i kupuje sobie broń. U nas, puki co, bardzo niewielu takową legalnie posiada. No, ale dla bezpieczeństwa policjanta, jestem w stanie to zrozumieć. Ale spisywanie liczników podczas kontroli, śmiech na sali. Tylko patrzeć jak policjant będzie sprawdzał poziom paliwa w zbiorniku, ciśnienie w oponach i wpisywał to do systemu. Albo też kontrola pojazdu, konkretnie bagażnika, czy delikwent nie szmugluje przypadkiem "marychy". Dawniej milicjanci zaglądali do bagażników, czy nie przewozi się nielegalnie mięsa, a za cielęcinę to można było nawet trafić za kratki. Wraca stare szanowni wyborcy nowej władzy.

117


gość ~gość (Gość)19.10.2019 11:29

I bardzo dobrze podczas kontroli macie byc ulegli

71


antykask ~antykask (Gość)19.10.2019 15:29

Następnym krokiem może być wprowadzenie obowiązkowych kasków dla... pieszych!...

81


gość ~gość (Gość)19.10.2019 15:12

Na suwak zaraz kasa bendzie z odszkodowania ha braw i dzięki

30


jurysta ~jurysta (Gość)19.10.2019 15:10

Jeśli chodzi o ścisłość to korytarz życia i jazdę na suwak reguluje ustawa o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym, którą 17 października zaakceptował senat. Prezydent ma 21 dni na podpisanie, a następnie musi być opublikowana w Dzienniku Ustaw, a wejdzie w życie po upływie 14 dni po publikacji, czyli raczej nie będzie to 7 listopada, tylko nieco później. Natomiast 7-go wchodzą przepisy ustawy opublikowanej 7 sierpnia, która wchodzi w życie po upływie 3 m-cy od dnia ogłoszenia, czyli właśnie 7 listopada i tam jest mowa o sprawdzaniu stanu licznika. Kaski dla rowerzystów i apteczki, to chyba jakieś projekty, które będą ewentualnie rozpatrywane w nowej kadencji sejmu i nie wiadomo kiedy i czy w ogóle wejdą w życie.

50


mom ~mom (Gość)19.10.2019 10:00

Tak z ciekawości - co z cwaniakami wykorzystującymi uprawnienia jazdy na "suwak" bo jest to plaga. Jeden przestrzegał i będzie przestrzegał a drugi cwaniaczył i będzie cwaniaczył. Brak uregulowań prawnych .............

76


.gość ~.gość (Gość)19.10.2019 11:10

Jazda w kasku na rowerze jest obowiązkowa w kilku krajach na świecie (Australia, Nowa Zelandia, kilka stanów USA i Kanady oraz podobno na Malcie). Nawet w Holandii, gdzie jest więcej rowerów niż mieszkańców, jazda w kasku jest zalecana nie obowiązkowa.Czy aby na pewno taki przepis wejdzie? (przyznam, że nie czytałem aktu prawnego)

82


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat