W czasie kontroli rączki na kierownicy! Nowe przepisy o ruchu drogowym

Tydzień TrybunalskiKraj Sobota, 19 października 201941 8170
Od 7 listopada w życie wchodzą nowe przepisy o ruchu drogowym. Uregulowana zostanie kwestia tworzenia korytarzy życia oraz jazdy na suwak. Poza tym nastąpi kilka istotnych zmian związanych z policyjnymi kontrolami. Dotyczą one nie tylko samych policjantów, ale i kierujących.

Pierwsza istotna zmiana to możliwość zatrzymania radiowozu w miejscach niedozwolonych. Pojazd nie może jednak stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym. - Policjant będzie mógł zatrzymać radiowóz na przykład w miejscach wyłączonych z ruchu. Robili już tak do tej pory, jednak byli fotografowani, filmowani, przez co mieli później problemy. Jest to zwykłe usankcjonowanie tego, co już do tej pory w pewnym sensie było. W miejscu, gdzie zatrzymywanie jest zabronione policjanci musieli używać tzw. kogutów. Teraz nie będą musieli tego robić, chyba, że może powodować to zagrożenie. Wtedy sami podejmą decyzję, w którym momencie użyć sygnałów świetlnych - tłumaczy Artur Szczegielniak, były wieloletni szef piotrkowskiej drogówki.

 

Ponadto policjanci będą mieli obowiązek sprawdzania stanu licznika w kontrolowanym pojeździe i wpisania go do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Taka zmiana ma pomóc w walce z procederem przekręcania liczników, co już teraz jest prawnie zabronione. - To istotna zmiana, bo policjant każdorazowo będzie musiał sprawdzać przebieg auta i wprowadzać dane do CEPiK. Jest jednak wyjątek od tego, gdy prowadzona będzie kontrola trzeźwości. Wtedy drogówce zależy na skontrolowaniu jak największej liczby kierowców - wyjaśnia Szczegielniak. - Ten, kto "kręci" licznik może odpowiadać karnie i liczyć się nawet z aresztem od 3 miesięcy do 5 lat - dodaje nasz ekspert.

 

Zmiany dotyczą również kierowców. W momencie zatrzymania osoba prowadząca pojazd musi trzymać ręce na kierownicy i nie może wykonywać gwałtownych ruchów. Nie może też wysiadać z auta, chyba, że nakaże to funkcjonariusz prowadzący kontrolę. W samochodzie pozostać muszą również pasażerowie. Gdy kierowca nie będzie się stosować do tych przepisów, musi liczyć się z mandatem nawet do 500 zł.

 

Jak dodaje Artur Szczegielniak, w tym roku weszły lub mają wejść jeszcze inne ważne zmiany w przepisach. Oprócz jazdy na suwak, bardzo istotne jest tworzenie na drogach korytarzy życia. - Wiele osób już się do tego stosuje, szczególnie po różnych akcjach medialnych - tłumaczy Artur Szczegielniak. - Poza tym ma wejść w życie obowiązek kasków dla rowerzystów. Nie trzeba tłumaczyć, że w razie upadku najważniejsze jest to, aby chronić głowę. Skoro jeździmy na nartach i też zakładamy kaski, to podobnie powinno być w przypadku rowerzystów. Kolejna ważna sprawa to obowiązkowa apteczka. Nie możemy zapomnieć również o tzw. odstępie kontrolowanym. Odstęp powinien być nie mniejszy niż 3 sekundy. Chodzi o nasz czas reakcji, który średnio wynosi sekundę, do tego dochodzą opóźnienia hamowania i droga hamowania. Wtedy mamy szansę uniknąć zderzenia z poprzedzającym pojazdem.

 

Jak podkreśla nasz ekspert, należy jeszcze zmienić kwestię regulującą definicję pieszego. Takim uczestnikiem ruchu drogowego jest również osoba jadąca np. hulajnogą elektryczną, która rozwija niemałe prędkości. - Przykładowo w Niemczech taka osoba jest traktowana na równi z osobą jadącą samochodem, czyli uznano, że hulajnoga elektryczna jest pojazdem silnikowym. Gdy takie hulajnogi tylko się pokazały, zabroniono ich użytkowania, dopóki nie będzie ustanowione nowe prawo, które ureguluje jak traktować taki pojazd - mówi Szczegielniak.


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (41)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Nutka ironii ~Nutka ironii (Gość)21.10.2019 19:40

Łowcy sensacji z kamerkami za 100 zł będą zawiedzeni... jak zabłysnąć w internecie jeśli nagranie nagranie radiowozu stojącego na zakazie zatrzymywania nie zrobi już sensacji... A wystarczy jeździć zgodnie z przepisami i ani suszarka, ani fotoradary nie będą straszne...

00


Nutka ironii ~Nutka ironii (Gość)21.10.2019 19:35

Odnoszę wrażenie, że niektórzy komentujący są wiecznie niezadowoleni, niezależnie od tego co się dzieje, co jest robione w mieście i jakie decyzję są podejmowane. Rondo na Żelaznej źle, remont na ryneczku źle, mediateka źle, ścieżka rowerowa źle... Najważniejsze, żeby komuś dopiec, zmieszać z błotem i ponarzekac... taki sposób maja niektórzy na wolny wieczór.. Szkoda...

10


zosia ~zosia (Gość)21.10.2019 08:13

to są konkretne przeciwolnościowe przepisy

73


j. ~j. (Gość)20.10.2019 22:20

Dziś po południu jacyś szaleńcy ścigali się na motorach po mieście i co?.... Ano... nic! Im wolno! Są na specjalnych prawach i musimy znosić ryk ich maszyn i uważać, żeby nas nie rozjechali. Słyszałem taką pogłoskę, że ci szaleni motocykliści to w jakiejś części synkowie bardzo wpływowych ludzi i dlatego są nietykalni. Nie wiem ile w tym prawdy, ale...kto wie...

80


xx ~xx (Gość)20.10.2019 22:18

Lepiej powiedzcie co tak dzisiaj po południu karetki pędziły ul.Łódzka w stronę trasy? Czyżby znowu jakiś wypadek?

40


gość ~gość (Gość)19.10.2019 11:21

Śmieszne to są niskie kwoty mandatów za stwarzanie zagrożenia przez tzw. piratów drogowych dla innych użytkowników dróg. Max 500 zł za przekroczenia prędkości o kilkadziesiąt km/h, wyprzedzanie albo omijanie na przejściach, skrzyżowaniach itp. Niska kara nie wzbudzi powagi dla bezpieczeństwa. Wprowadza się wątpliwe nowości prawne, a kary grzywny w tarafikatorze stoją w miejscu. To jest właśnie warte śmiechu.

72


gość ~gość (Gość)20.10.2019 08:27

Korytarz życia, proszę wyobrazić sobie korytarz życia na ul 3 Maja.
APELUJĘ o więcej wyobraźni przy projektowaniu i przebudowie ulic.

85


gość ~gość (Gość)20.10.2019 07:50

Podczas kontroli trzeba będzie mieć ze sobą świadectwo bierzmowania, ponieważ nie ma go jeszcze w cepiku.

45


54/&?_? ~54/&?_? (Gość)20.10.2019 03:54

Jak ktos na nartach nie jezdzi to kasku na rower nie potrzebuje tak?

41


hełm gebelesowski ~hełm gebelesowski (Gość)19.10.2019 21:02

'... ma wejść w życie obowiązek kasków dla rowerzystów ..." - dla mnie to głupota. Zwykły kask to mi pomoże jak upadnę środkiem głowy o chodnik, asfalt czy drzewo. Przy konkretnym upadku połamę szczękę albo pogubię zęby i poździeram twarz. Chyba że, obowiązek będzie kasku całego zabudowanego, jak mają np przy zjazdach downhill-owych. Tak czy siak narusza to moją wolność i to mi się nie podoba. Przede wszystkim miejmy zdrowy rozsądek i zadbajmy o nasze jednoślady, o ich stan techniczny min: 2 sprawne hamulce i o naszą widoczność na drodze odblaski czy oświetlenie.

82


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat