W ciągu 2-3 tygodni nowy projekt PiS ws. "piątki dla zwierząt"

PAPKraj Piątek, 30 października 202023 2341
Prawo i Sprawiedliwość prowadzi prace nad nową wersją "piątki dla zwierząt"; nowy projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt ma ujrzeć światło dzienne w ciągu 2-3 tygodni - twierdzą źródła PAP we władzach PiS.

Tzw. "piątka dla zwierząt", czyli pięć propozycji dotyczących ochrony zwierząt zaprezentował na początku września prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef Forum Młodych PiS Michał Moskal. Wśród tych propozycji znalazły się m.in. zakaz hodowli zwierząt futerkowych, wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, utworzenie rady ds. zwierząt przy ministerstwie rolnictwa.

 

Nowela została uchwalona przez Sejm oraz przeszła etap prac w Senacie. We wtorek na posiedzeniu sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, miały być rozpatrywane poprawki Senatu, jednak posiedzenie komisji zostało odwołane. Według szefa komisji, posła PiS Roberta Telusa "rząd nie wypracował opinii" do noweli, stąd odwołanie posiedzenia. Później rzeczniczka PiS Anita Czerwińska zadeklarowała na Twitterze, że stanowisko PiS w kwestii ochrony zwierząt jest niezmienne, a partia nie wycofuje się z tzw. "piątki dla zwierząt".

 

Rzecznik rządu Piotr Müller w czwartek poinformował, że rozważane jest złożenie nowego projektu noweli ustawy o ochronie zwierząt. Dodał, że ewentualny nowy projekt zawierałby cześć przyjętych w Senacie poprawek do noweli, nad którą parlament pracował od września.

 

Według informacji PAP, nowa wersja projektu ma być gotowa w ciągu 2-3 tygodni. "Tak jak mówiła rzeczniczka (PiS) nie wycofujemy się z +piątki dla zwierząt+. W tej chwili trwają prace nad nową wersją tego projektu. Zostanie on przedstawiony prawdopodobnie w ciągu 2-3 tygodni" - powiedział PAP jeden z polityków PiS z otoczenia szefa partii.

 

Inny z polityków partii rządzącej dodał, że ustawa, która wróciła z Senatu, pod względem legislacyjnym, byłaby trudna do przegłosowania w Sejmie. "Prawdopodobnie musielibyśmy w niedługim czasie wnosić kolejną nowelizacje przepisów, stąd pomysł, aby +zamrozić+ tę wersję +piątki+ i wnieść nowy projekt" - mówił polityk.

 

Müller pytany w czwartek w TVP1 o plany dotyczące noweli ustawy o ochronie zwierząt, poinformował, że rozważane jest, aby "uporządkować ją w całości"; chodzi o to, by "nie była ona częściowo przyjęta w Sejmie, później częściowo łatana w Senacie" - podkreślił. "Faktyczne, rozważana jest sytuacja, w której od nowa ten projekt zostanie złożony, ale z poprawkami, które zostały uwzględnione" - przyznał. Wśród tych poprawek wymienił odrzucenie możliwości wejścia przedstawicieli organizacji pozarządowych na teren gospodarstwa bez przedstawiciela weterynarii oraz możliwość dokonywania uboju rytualnego drobiu.

 

Senat 14 października zaproponował 36 poprawek do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, która m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra, wprowadza ograniczenia uboju rytualnego i zabrania wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych. Wśród przyjętych poprawek jest wyłączenie z ograniczeń dotyczących uboju rytualnego uboju drobiu - co było propozycją rządową, a także wydłużenie o 2,5 roku wejścia w życie przepisów dot. zakazu hodowli na futra i o 5 lat wejścia przepisów dot. uboju rytualnego.

 

Przeciwko nowelizacji, uchwalonej z inicjatywy PiS, wielokrotnie protestowały środowiska rolnicze, m.in. przedstawiciele Agrounii; domagano się odrzucenia noweli.

 

 

Rafał Białkowski/PAP


Zainteresował temat?

1

4


Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Yt ~Yt (Gość)30.10.2020 07:49

Kot prezesa może zostać, reszta wypierpapier

124


gość_sd ~gość_sd (Gość)30.10.2020 10:36

To będę trzymał nie legalnie

01


nnn. ~nnn. (Gość)30.10.2020 10:35

Mam nadzieję ,że nowa wersja "piątki dla zwierząt" nie wprowadzi zakazu spożywania rosołu. Ja jak jadę na wieś do wiekowej babci w okolice Sieradza to jakiś kogucik musi głowę położyć. I robi się z niego "kultowy" rosół. Babcia nie zrozumiałby by pewnie dlaczego nie można tych kurek na rosół trzymać. No cóż "kultowa" kostka rosołowa z wiodącej firmy to już nie to....ano zobaczymy.

52


Kazik ~Kazik (Gość)30.10.2020 10:13

Pisowski rząd nie weźmie się do roboty znajomy do ministra list wysłał kilka miesięcy temu i żadnej odpowiedzi a obowiązuje ich 30-sto dniowy termin odpowiedzi. Jak widać zajmują się tym co nie trzeba byle szkodzić społeczeństwu tylko widocznie otrzymali rozkaz likwidacji Polski bo ich zachowanie na to wskazuje

42


ap ~ap (Gość)30.10.2020 09:42

Takich gnojków przy władzy jeszcze nie było. Gonić dziadów. Ludzie umierają a oni się zwierzątkami będą zajmować.

113


gość_tomek-pete@wp.pl ~gość_tomek-pete@wp.pl (Gość)30.10.2020 09:04

Kumulacja protestow to juz jest "wojna"
Biorą na przeczekanie

90


Czesio ~Czesio (Gość)30.10.2020 07:48

Nie damy się na to nabrać i tak zaraz pokażemy że chlopy mają jaja i pogonią rząd kłamczuszków

94


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat