W Woli Krzysztoporskiej zbudują 27 mieszkań komunalnych

ePiotrkowRegion Środa, 20 listopada 20191 4109
Sześć budynków komunalnych, w których znajdzie się 27 mieszkań różnej wielkości uzupełnionych komórkami lokatorskimi, a pośrodku plac zabaw i siłownia – taki kompleks już niebawem powstanie w Woli Krzysztoporskiej. Na realizację tego przedsięwzięcia gmina otrzymała 35-procentowe dofinansowanie (prawie 2 mln zł) z Banku Gospodarstwa Krajowego. Realizacja tej dużej inwestycji w znacznym stopniu zasili zasoby mieszkaniowe gminy i rozwiąże problem niedoboru mieszkań komunalnych.

Umowa na dofinansowanie inwestycji, która ma w sumie kosztować ponad 5,5 mln zł (według projektu 5 mln 621 tys. 878,88 zł), podpisana została 15 października. Bank Gospodarstwa Krajowego udzieli gminie Wola Krzysztoporska wsparcia finansowego w wysokości 1 mln 967 tys. 657,60 zł z tzw. Funduszu Dopłat. Gmina z własnego budżetu musi pokryć pozostałe koszty, tzn. 3 mln 654 tys. 221,28 zł (ostateczny koszt inwestycji zweryfikuje przetarg).


Dzięki temu na działkach położonych w południowo-wschodniej części Woli Krzysztoporskiej przy ulicy Południowej powstanie kompleks budynków mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ponad 1 tysiąca metrów kwadratowych.

 

W obrębie terenu inwestycji zaprojektowano 6 parterowych budynków mieszkalnych, z których 3 to budynki wielorodzinne i 3 jednorodzinne z 2 mieszkaniami każdy. Budynki wielorodzinne składają się z powtarzalnych modułów mieszkalnych oraz modułu gospodarczego, mieszczącego komórki lokatorskie. W sumie powstanie 12 lokali o powierzchni od 31 do 39 m kw. (salon z aneksem kuchennym, sypialnia, łazienka, przedsionek), 9 lokali o powierzchni od 21 do 31 m kw. (salon z aneksem kuchennym, łazienka, przedsionek), 3 lokale o powierzchni 53,50 m kw. (salon z aneksem kuchennym, 3 sypialnie, łazienka, WC, przedsionek) i 3 lokale o powierzchni 60,48 m kw. (salon z aneksem kuchennym, 4 sypialnie, łazienka, WC, przedsionek).

Łącznie zaprojektowano 27 mieszkań i 20 miejsc postojowych dla mieszkańców. Parkowanie będzie również możliwe w zatokach wzdłuż ciągu pieszo-jezdnego. Do poszczególnych mieszkań wchodzi się bezpośrednio z zewnątrz poprzez nieogrzewane przedsionki. W skład zespołu budynków wchodzą mieszkania o zróżnicowanej strukturze – od 1-osobowych do 7-osobowych. Do każdego mieszkania będzie przypisany indywidualny przydomowy ogródek oraz komórka lokatorska w postaci nieogrzewanego, zamykanego pomieszczenia gospodarczego. Na każde 9 mieszkań zaprojektowano również jedno pomieszczenie wspólne o dowolnym przeznaczeniu – np. na rowery i wózki dziecięce. Śmietnik zaprojektowano w południowo-wschodniej części zespołu mieszkalnego, jako utwardzone, obudowane i zadaszone miejsce na kontenery do selektywnego gromadzenia odpadów. Pomiędzy budynkami zaprojektowano także ministrefy rekreacyjne z ławkami i elementami małej architektury, a w centralnej części zespołu, wewnątrz dziedzińca znajdą się: plac zabaw i siłownia plenerowa.

 

Poszczególne budynki zaprojektowano w technologii tradycyjnej murowanej jako parterowe, niepodpiwniczone, z dwuspadowymi dachami pokrytymi blachodachówką w kolorze grafitowym. Ściany zewnętrzne pokryte będą tynkami mineralnymi w kolorze białym. Białe będą także okna i drzwi, a elewacja uzupełniona będzie podmurówką w kolorze szarym.

Jeśli chodzi o instalacje wewnętrzne, to budynki wyposażone będą w ogrzewanie elektryczne (tzw. folie grzewcze), zimną i ciepłą wodę użytkową podgrzewaną elektrycznie w bojlerach, kanalizację sanitarną i deszczową, instalację elektryczną (oświetlenie, gniazda wtyczkowe, siła, instalacja odgromowa) i wentylację grawitacyjną.

 

Budowa nowych obiektów pozwoli zrezygnować z utrzymywania starych budynków socjalnych w bardzo złym stanie technicznym w Wygodzie, Woli Krzysztoporskiej (ul. Fabryczna) i innych miejscowościach.

 

Przewidywana data rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia to marzec 2020 roku. Zakończenie planuje się na luty 2022 r.

 

 

 

 

 

 

 

(materiały: UG Wola Krzysztoporska) 


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (1)

Chcesz dodać komentarz?Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
Piotrkowianin Piotrkowianinranga20.11.2019 19:33

Cytuję:
Przewidywana data rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia to [cytat]marzec

2020 roku.[/cytat]
Marzec, nie październik. Widzisz, Chojniaku, kiedy się rozpoczyna iwestycje?

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat