W Uniejowie podziękowali za plony

ePiotrkowŁódzkie Poniedziałek, 21 września 20205 1624
Uniejów na terenie powiatu poddębickiego był w tym roku miejscem, gdzie odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Święto plonów zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego, a jego gospodarzem był marszałek Grzegorz Schreiber.

Ładuję galerię...

Wojewódzkie święto rozpoczęło się od mszy św. u stóp uniejowskiego Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich, której przewodniczył biskup ordynariusz Diecezji Włocławskiej ks. Wiesław Alojzy Mering. Podczas eucharystii słowo do wszystkich zebranych skierował ksiądz infułat Marian Bronikowski wikariusz biskupi na rejon sieradzki. - Po trudzie żniw mamy dziś święto plonów. Wierni tradycjom praojców, w nawiązaniu do dawnego polskiego zwyczaju, w tej niezwykłej scenerii ołtarza polowego, wspólnie wszyscy rolnicy, duchowieństwo, przedstawiciele Sejmu, Senatu, władze samorządowe, ludowe zespoły artystyczne – stajemy by podczas mszy świętej dziękować Bogu Ojcu za tegoroczne plony, za chleb a rolnikom za ich trud. Przychodzimy też wołać dla polskiej wsi o ludzi o wielkim sercu i wielkim zamiłowaniu do roli i jej owoców. – mówił ksiądz Bronikowski.

 

Po mszy św. uroczysty korowód przeszedł się na teren przy Termach, gdzie rozpoczęły się uroczystości obrzędowe z udziałem zespołu folklorystycznego Bałdrzychowianie.


- Musimy pamiętać, że 1/3 mieszkańców województwa to rolnicy, znajduje się tu 240 tysięcy gospodarstw  – powiedział podczas uroczystości marszałek Grzegorz Schreiber. - Województwo Łódzkie nazwałbym polskim ogrodem. Mamy tu gospodarstwa sadownicze, mamy gospodarkę ogrodniczą, jest to kraina ziemniaka, papryki, miodu i mleka. Chcielibyśmy ten ogród wojewódzki dalej budować, żeby żył karmił nas i był dla nas wszystkich wizytówką. Dziś mamy też okazje spotkać się z ludźmi, których żyjąc  na co dzień w miastach, nie mamy okazji dostrzec - mówię o rolnikach.  Dziś z serca możemy im podziękować za ich trud i pracę - dodał marszałek. 

 

Podczas uroczystości rozstrzygnięty został konkurs na ,,Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. Główną nagrodę odebrały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w miejscowości Brzeg w powiecie Poddębickim. Uroczysta część obrzędowa Dożynek Wojewódzkich zakończona została przez marszałka Województwa Łódzkiego Grzegorza Schreibera, który wszystkich zebranych poczęstował chlebem.  

 

Po 16.30 rozpoczęta się cześć koncertowa. Gwiazdami estrady wojewódzkich obchodów byli: Maciej Smoliński, zwyciężczynie programu The Voice Senior – Siostry Szydłowskie oraz triumfator ostatniej edycji The Voice Junior Marcin Maciejczak. Publiczności na zakończenie wydarzenia zaprezentowali się zespół Pectus oraz Maryla Rodowicz.

 

źródło: lodzkie.pl; bg. / zdjęcia: Piotr Wajman


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (5)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)21.09.2020 22:49

W takim roku organizować dożynki, to tylko mógł marszałek z nadania warszawskiego pisu wymyślec

01


gość ~gość (Gość)21.09.2020 22:46

Pis oszukał i wyzyskał polską wieś. Ostatnia ustawa to jak policzek wymierzony chłopu przez Panów z Pisu

01


ram ~ram (Gość)21.09.2020 09:27

"Musimy pamiętać, że 1/3 mieszkańców województwa to rolnicy". Panie Marszałku to że 1/3 mieszkańców województwa mieszka na wsi to nie znaczny, że są to rolnicy. W skali kraju w rolnictwie pracuje 12% ludności.

40


Marlenka123 ~Marlenka123 (Gość)21.09.2020 08:53

Brak przestrzegania zasad ....

51


cynik ~cynik (Gość)21.09.2020 08:51

Zdjęcie powyżej. I to są prawdziwi władcy Polski. Patrzcie Państwo jaka mina. A i tron jaki "wypasiony". Co tam Schreiber.

61


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat