W Radomsku chcą zawiesić budżet obywatelski, by zaoszczędzić na walkę ze smogiem. W Piotrkowie Trybunalskim też powinni?

NTL RadomskoRadomsko Wtorek, 28 stycznia 202023 4692
Możliwość zawieszenia budżetu obywatelskiego bierze pod uwagę prezydent Jarosław Ferenc, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze chciałby przeznaczyć na walkę ze smogiem. W Piotrkowie Trybunalskim takie rozwiązanie nie jest możliwe. Dlaczego?

Pomysłowi zawieszenia radomszczańskiego budżetu stanowczo sprzeciwia się Magdalena Spólnicka, która 5 lat temu, jako ówczesna radna, przekonała pozostałych radnych i władze miasta, że taka inicjatywa jest w Radomsku potrzebna. Od momentu wdrożenia budżetu, zgłoszono 150 projektów, 121 poddano pod głosowanie, a 46 wybrano do realizacji. - Nie można tego marnować na rzecz innych działań - mówiła w rozmowie z reporterami telewizją ntl Magdalena Spólnicka.

 

Przekonać radnych spróbuje prezydent Jarosław Ferenc, jednak zdaje sobie sprawę z tego, że łatwo nie będzie. Jeśli mu się uda, w budżecie miasta pozostanie 1 milion 300 tys zł, które zamierza przeznaczyć na walkę ze smogiem. Zawieszenie budżetu obywatelskiego miałoby potrwać kilka lat. Później idea wróciłaby do łask. Tymczasowa rezygnacja z realizowania tego przedsięwzięcia jest możliwa, ponieważ Radomsko nie jest miastem na prawach powiatu, które ustawowo taką inicjatywę muszą realizować. Z takiego rozwiązania nie mógłby więc skorzystać piotrkowski samorząd.

 

Jak finalnie zakończy się sprawa zawieszenia budżetu obywatelskiego w Radomsku? Decyzje mają podjąć trzy strony: władze miasta, radni i mieszkańcy w ramach konsultacji społecznych.


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (23)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Iiiiii ~Iiiiii (Gość)29.01.2020 09:00

Pompy ciepła, fotovoltaika.
Z energią jest ten problem, że potrzeba jej w ilości ciągłej - dzień i w nocy.
Ludzie tego nie rozumieją, nie wiedzą albo nie chcą wiedzieć i udają. Później się mówi, że jest bank mocy do odebrania z elektrowni. A ta elektrownia działa na na węglu.
Później tacy użytkownicy fotowoltaiki czy pomp ciepła z dofinansowania czekają pierwszych awarii elektroniki lub kompresorów. I znika uśmiech z twarzy. Bo to są tysiące. A elektrownia węglowa dalej musi ich ogrzewać.
Dla mnie wszystkie te ruchy są ruchami pozorowanymi. Nie mają znamion działań systemowych i przemyślanych.
Było tak:
- węgiel, miał, ekogroszek, olej opałowy, gaz, prąd, solary, panele słoneczne.
Trzeba byłoby inaczej zorganizować świat - granice między państwami z pełnym dostępem do stref równikowych i podzwrotnikowych. Wtedy możemy zastanawiać się nad organizacją źródeł energii i stawiać na światło. Bez tego jesteśmy skazani na własne elektrownie z węgla lub atomu albo będziemy tak bogaci, że będziemy kupować energię od sąsiadów. Ale to może okazać się zgubne bo inni mogą przelicytować.

11


gość ~gość (Gość)29.01.2020 00:27

Ja to mam dobrą radę dla ekologicznych odciąć prąd do domu, wodę bo pompy też na prąd , pozbyć się samochodu, ubrań przestać jeść nie grzać domu, po takim eksperymencie to albo im przybędzie rozumu i się uspokaja albo umrą i normalni ludzie będą mieli spokojniejsze życie

32


gość ~gość (Gość)28.01.2020 11:31

Piotrków ma od zachodniej strony autostradę oraz magazyny.
Korki nie miłosierne, zatrzymywanie samochodów, przyspieszanie generuje masę spalin.
Magazyny w Majkowie i Rokszycach - tiry które przyjeżdżają, samochody osobowe też generują spaliny.
A Piotrków leży od zawietrznej więc to wszystko leci na Piotrków.
Nie oczekujcie że będzie lepiej.
To nie domy są przyczyną. W Krakowie zlikwidowali i zanieczyszczenie jeszcze większe niż przed.
Popatrzcie na mapę Woli Krzysztoporskiej - jak te wszystkie tereny zostaną zabudowane pod magazyny i przemysł to Piotrków dopiero będzie miał przerąbane:
http://wolakrzysztoporska.e-mapa.net/
Trzeba zaznaczyć ptaszkiem Studium i na fioletowo potencjalne tereny przemysłowe się pojawią.

71


Juzek ~Juzek (Gość)28.01.2020 22:57

W sumie można robić edycje co 2 lata. Jeszcze niedawno z budżetu obywatelskiego non stop powstawały boiska dla szkół itd. No fajnie, ale to inna kasa powinna być na to. Drugą grupę realizacji stanowią plenerowe siłownie. Łączy je wspólny mianownik. Pustka. Ilekroć jestem w pobliżu jakiejś takiej siłki to nikogo na niej nie ma. Chyba ludziska nie chowają się przede mną ?
A walka ze smogiem? Dla takiego miasta jak Piotrków powinien to być priorytet. Niestety jest kiepsko, a walka ze smogiem w Piotrkowie jest tylko na papierku. Ludzie palą różnymi syfami, śmieciami itd. i nic. Dobrze, że w tym roku jest ciepła zima, więc ludzie nie palą tak mocno.

30


gość ~gość (Gość)28.01.2020 09:12

Prosta sprawa. Ci co mają np fotowoltaike na dachu powinni mieć obniżony podatek gruntowy i od domu np o połowę.

94


gość ~gość (Gość)28.01.2020 16:14

Nie trzeba z niczego rezygnować. Wystarczy jeśli Urząd Miasta pozyska z RPOWŁ 100% dofinansowania na nowe piece lub pompy ciepła dla mieszkańców.

30


ciąg kominowy ~ciąg kominowy (Gość)28.01.2020 14:32

Prawo fizyki mówi- ciepłe powietrze unosi się do góry /jak może i nie postawiono mu przeszkód/, a zimne spływa w dół, bo jest cięższe.

40


jdr ~jdr (Gość)28.01.2020 13:05

W Piotrkowie jak i w innych miasta biedni ludzie palą śmieciami bo po prostu nie mają pieniędzy na inny opał. Nie mają również pieniędzy na ogrzewanie swoich mieszkań ekologicznymi źródłami ciepła z tych samych przyczyn. Jak niby emeryt - już samotny w wielu przypadkach, z tej nędznej emerytury ma wymienić sobie np. piec kaflowy na ogrzewanie gazowe, czy inne. I tak nie będzie go stać żeby później płacić bardzo wysokie rachunki. Po prostu w kraju jest bieda, a polityka rozdawnicza biedę napędza. Przykre to ale prawdziwe.

91


xn. ~xn. (Gość)28.01.2020 12:58

Szczęście w nieszczęściu ,że walka ze smogiem rozpoczęła się w chwili gdy zimy są ciepłe. Wojnę tę przegralibyśmy już na samym początku albo by się jej nie rozpoczynało jakby rok w rok były zimy takie jak dawnej bywały...przy potężnych mrozach ,metrowych śniegach. Każdy z ekologów grzał by d.....pę przy kaloryferze albo innym "spalaczu paliw stałych". Walkę by rozpoczynał pewnie na wiosnę.

70


nbv ~nbv (Gość)28.01.2020 11:41

wystarczy palić suchym drzewem i normalnym węglem ,ta nagonka na wymianę ogrzewania to kolejna walka o interesy i kasę , koszty to nie tylko wymiana paleniska ,to w przyszłości koszty ogrzewania ,eliminując paliwa stałe ,pozostaje gaz/ też spalany/ prąd /skąd/ fotowoltaika ,pomy ciepła ,geotermia -kogo stać na takie fanaberie ? jeżeli zacznę zarabiać 20 tys misięcznie i żona też ,chętnie zainwestuję ,czyli jesteśmy za biedni

80


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat