W Piotrkowie też walczyli o niepodległość

ePiotrkow Środa, 11 listopada 20206 2380
W Święto Niepodległości tym razem Polacy nie będą mogli tłumnie upamiętnić wydarzeń sprzed ponad 100 lat. Wszystkiemu winna epidemia koronawirusa. Pamięć o niepodległościowych działaniach naszych przodków można jednak kultywować przez cały rok, np. odwiedzając piotrkowskie Archiwum Państwowe.

Znajdują się tam materiały, dzięki którym dowiemy się jak tamten okres wyglądał m.in. na ziemi piotrkowskiej. - Warto wymienić odezwę z 5 listopada 1918 roku komendanta wojsk polskich w Piotrkowie, z której wnioskować możemy, że okres zaborów w mieście skończył się 1 listopada. Warto też powiedzieć o opasce członka funkcjonującej wtedy Straży Bezpieczeństwa, Fabiana Kowalskiego. Był on też działaczem "Sokoła" i niepodległościowcem. Mamy też zbiorową fotografię wszystkich członków piotrkowskiej straży obywatelskiej z 1914 roku. A to tylko niektóre przedmioty związane z naszym regionem i odzyskaniem niepodległości przez Polskę - mówi dr Aleksy Piasta, kierownik działu informacji Archiwum Państwowego w Piotrkowie. 

 

Archiwum Państwowe w Piotrkowie Trybunalskim na przestrzeni ostatnich lat zrealizowało wiele przedsięwzięć mających na celu upamiętnienie dziejów polskich dążeń niepodległościowych – zarówno powstań narodowych jak i polskiego czynu zbrojnego doby I wojny światowej. Wiele uwagi poświęcono obchodzonej w 2018 r. 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, zaś obecnie prowadzone są prace związane z zagadnieniami walk o utrzymanie niepodległości i określenie granic – co wiąże się z tegorocznymi obchodami 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 r. Liczne wystawy i wydawnictwa opracowane przez piotrkowskie archiwum w ostatnich latach zawsze ukazują wspomniane wydarzenia z perspektywy dziejów Piotrkowa oraz szerzej rozumianego regionu. Z efektami tych prac można zapoznać się również on-line, poprzez stronę internetową archiwum, na której dostępne są nieodpłatnie barwne wystawy i książki (do pobrania m.in. w formacie pdf). Dzięki temu można zapoznać się z bogactwem dziejów Piotrkowa również w dobie pandemii i kwarantanny.


Instytucja w tym momencie przez epidemię nie udostępnia co prawda dokumentów bezpośrednio, ale swoje sprawy można załatwiać zdalnie. Za pomocą Internetu można też zapoznać się z projektami przygotowanymi przez archiwistów. Poniżej kilka z nich, wystarczy kliknąć na tytuł:


Zainteresował temat?

4

2


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Pytalski ~Pytalski (Gość)12.11.2020 02:08

Jakby ta "epidemia koronawirusa" wybuchła w pierwszej połowie 1914, to nie doszłoby do wojny światowej i do dziś bylibyśmy pod zaborami?

01


gość_cwentisewen ~gość_cwentisewen (Gość)11.11.2020 14:45

Raczej cały naród walczył o niepodległość

20


I tyle ~I tyle (Gość)11.11.2020 13:13

Tyle niepodległości ile własności czyli prawie wcale.

34


gość_dziad ~gość_dziad (Gość)11.11.2020 13:05

Kiedyś to było, gimby nie znajo.

21


zadżumione kłamstwa ~zadżumione kłamstwa (Gość)11.11.2020 11:21

W ogóle wszystko możemy rozmydlić w mętną wodę, nic nam nie jest potrzebne, święta kościelne, święta państwowe, świeckie, uroczystości rodzinne tylko te "święta szczególne" obchodzone w budynku "polskiego sejmu" mają mieć swój czas i swoją oprawę.

63


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat