W Piotrkowie powstanie Muzeum Legionów Polskich

Strefa FM Środa, 30 września 202029 2939
Piotrkowskie Bractwo Akademickie, prowadzące już Muzeum Marcepanów, stworzy w Piotrkowie Muzeum Legionów Polskich. Placówka ma upamiętnić legendarną formację wojskową oraz rolę Piotrkowa i piotrkowian w jej tworzeniu. Muzeum powstanie dzięki grantowi Urzędu Marszałkowskiego. Pierwsza wystawa już w listopadzie.
fot. kacza

- Chęć upamiętnienia legionów w Piotrkowie żyje już od bardzo dawna. Dwie dekady temu, jak zaczynałem tu pracę, prof. Marek Dutkiewicz, pracownik piotrkowskiej Filii UJK często mówił, że Piotrków jest legionową i nieformalną stolicą ziem polskich w czasach I wojny światowej - wspomina dr hab. Jacek Bonarek, prezes Piotrkowskiego Bractwa Akademickiego.

 

Dzięki uzyskaniu grantu w wysokości 15 tys. złotych, pomysł zaczął przybierać realne kształty. Są już umówione wystawy oraz osoby gotowe zaangażować się w inicjatywę. - Grant jest skromny, ale od czegoś trzeba zacząć. Mamy bazę lokalową, mamy już umówione wystawy, są ludzie, którzy chcą nas wspomagać. Wierzę, że wspólnymi siłami uczelni, stowarzyszenia, społecznego komitetu, władz samorządowych oraz państwowych, Muzeum stanie się ważnym punktem Piotrkowa – mówi dr hab. Jacek Bonarek.

 

Prezes Piotrkowskiego Bractwa Akademickiego, podkreśla także, że pomysłodawcami inicjatywy są członkowie Społecznego Komitetu Muzeum Legionów Polskich w Piotrkowie. 

 

Placówka powstanie przy ul. Sieradzkiej, a Bractwo planuje otwarcie pierwszej wystawy w listopadzie, przed kolejną rocznicą odzyskania niepodległości.

 

(współpraca: Anita Bułacińska)


Zainteresował temat?

9

3


Komentarze (29)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

FESTYN ~FESTYN (Gość)03.10.2020 09:24

To PIOTRKOWSKIE BRACTWO AKADEMICKIE to jest jakaś dziecinada a zarazem szczwane lisy ... To są wytrawni muzealnicy, spece od zakładania i prowadzenia muzeów.
Wczoraj …
Muzeum Marcepanów https://www.facebook.com/muzeummarcepanow/about/?ref=page_internal
Dzisiaj w bólach rodzi się Muzeum Legionów Polskich … pod wspólnym adresem z marcepanami, pewnie będzie czynne podobnie jak marcepany raz w tygodniu w soboty od 13 do 16;
Jutro …
Muzeum cukierka
Muzeum przekąski
Muzeum deseru
Muzeum naleśnika i placka ziemniaczanego
Muzeum pączka i drożdżówki
Muzeum sernika i makowca
Muzeum pierwszego i drugiego dania
Muzeum wszystkiego itd. itp. i kukuryku … Właściwie to nie ma takiego muzeum, którego by to bractwo akademickie nie było w stanie powołać do życia. Gratuluję koncepcji globalnej.

21


gość_gość ~gość_gość (Gość)01.10.2020 09:15

Zakłady pracy się kurczą a przybytków kultury przybywa. Napiszcie, jakie będą koszty uruchomienia i utrzymania tego muzeum i kto będzie płatnikiem. Czy to nie my piotrkowianie ? a później zaserwują nam kolejne podwyżki opłat.
Już stoi jeden niewypał na placu pofranciszkańskim który musimy utrzymywać. Może dziennikarze zainteresują się i poinformują mieszkańców jakie były roczne dochody i jakie koszty utrzymania Mediateki. Tak szeroko się rozpisywali w trakcie jej budowy, a teraz dziwnie nabrali wody w usta.Przestała ich interesować ?

73


Rysiek ~Rysiek (Gość)01.10.2020 21:34

Czy władze miasta Piotrkowa w jakimś zakresie uczestniczą w tworzeniu, finansowaniu tego projektu? jeśli tak to w jakim zakresie?

10


LUCJAN ~LUCJAN (Gość)01.10.2020 21:26

To jest chyba jakiś ponury żart!!! Muzeum za 15 000 zł!? Koń by się uśmiał!!! Piotrków Trybunalski to jednak jest swoisty STAN UMYSŁU. Fakty ostatnich doniesień medialnych w tym zakresie niezbicie wskazują, że członkowie zarówno tego "bractwa akademickiego" jak i "społecznego komitetu" to są ludzie (bez urazy – piszę, co widzę) mało rozgarnięci, mający mizerną siłę sprawczą albowiem poprzez „podejmowane ruchy” w meritum sprawy wyjątkowo ośmieszają przede wszystkim siebie ale też tę ideę powstania Muzeum Legionów Polskich w Piotrkowie. Pewnie chodziło o to aby na kanwie wyjściowej IDEI „wyrwać przy okazji kasę z dotacji na darmowe pifko i słone paluszki etc.". Odsyłam zainteresowanych do informacji na temat współcześnie realizowanych muzeów, choćby muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - to są dziesiątki, setki milionów złotycha tu 15 tysi PLN. Takie projekty realizuje się pod patronatem poważnych i możnych podmiotów/mecenasów kultury!!! Skoro Piotrków stać przykładowo na nową bibliotekę za około 40 000 000 PLN (nie ujmując już corocznego wielomilionowego utrzymania tego obiektu!!!), to jak to się ma do tej realizacji muzeum??? To jest żałosne i jakoś mi to śmierdzi!!! Taka infantylna realizacja tego – jakby nie patrzeć - ambitnego projektu, poniża też miasto Piotrków i jednocześnie obraża jego Obywateli... Muzeum Legionów Polskich na Sieradzkiej w Piotrkowie, w zagrzybionym maluśkim pomieszczeniu po byłej bibliotece, realizowane za parę złotych jak szkolną czasową wystawkę – to się nazywa obciach jakich mało... Już się zastanawiam, w jakim splendorze będzie realizowane oficjalne otwarcie tej placówki kulturalnej oraz jacy znamienici goście uświetnią tę uroczystość…
https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-publiczne/strabag-zwyciezca-przetargu-na-muzeum-pilsudskiego-w-sulejowku-aa-ikgN-PMrJ-8whr.html

40


walentyna wnuk ~walentyna wnuk (Gość)01.10.2020 13:00

Muzeum Legionów Polskich w Piotrkowie Trybunalskim chciałabym najbardziej zobaczyć...

21


gość_jd ~gość_jd (Gość)30.09.2020 17:01

Muzeum Legionów Polskich miało być w willi Wanda,która znalazła się w prywatnych rękach! Tak w Piotrkowie Trybunalskim dba się o wszystko!

162


cynik ~cynik (Gość)01.10.2020 06:39

Śmieszne jest to że na ogrodzeniu ,które otacza ten obiekt wiesza się wizerunki Piłsudskiego. A sam budynek ....szkoda pisać. A więc ktoś w tym mieście ma schizofrenię. Po co tworzyć jakiś sztuczny twór ,którego nikt w sumie nie odwiedzi /bo tak to jest z muzeami ,szczególnie w Piotrkowie / a kilkaset metrów od dworca kolejowego niszczeje taki piękny/kiedyś/ obiekt. Ale to przecież Piotrków jakże Trybunalski a jeszcze bardziej patriotyczny.

130


Skandujący ~Skandujący (Gość)01.10.2020 11:03

Chcemy chleba a nie igrzysk! Chcemy chleba a nie igrzysk! Chcemy chleba a nie igrzysk!

63


cvmkh ~cvmkh (Gość)01.10.2020 10:34

Chleba, a nie igrzysk historycznych!

44


gość_prodte ~gość_prodte (Gość)30.09.2020 15:38

Kolejne synekury się szykują.

92


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat